Trwa ładowanie...

Grzybica u noworodka

Avatar placeholder
08.10.2020 18:53
Grzybica u noworodka
Grzybica u noworodka (123rf)

Na ciele każdego człowieka znajdują się grzyby, które w sprzyjających warunkach namnażają się i powodują infekcje grzybicze. U noworodków grzybica przybiera zwykle postać drożdżakowego zapalenia skóry, ale może również objawiać się tak zwanymi pleśniawkami w jamie ustnej i gardle. Dzieci dotknięte pleśniawkami często zarażają się grzybami z pochwy swojej mamy podczas porodu lub w trakcie karmienia piersią. Co warto wiedzieć o grzybicy u noworodków?

spis treści

1. Pleśniawki u noworodków

Pleśniawki to stosunkowo powszechna przypadłość u noworodków i małych dzieci. Infekcję tę wywołują drożdże Candida albicans lub grzyby odpowiedzialne również za infekcje pochwy i pieluszkowe zapalenie skóry. Jakkolwiek nazwa „pleśniawki” kojarzy się jednoznacznie negatywnie, w praktyce jest to niezbyt groźna przypadłość. Niektóre noworodki dotknięte tą infekcją odczuwają ból, ale w większości przypadków objawy pleśniawek ograniczają się do białych plamek w jamie ustnej. Plamki te mogą pojawić się na wewnętrznej stronie policzków, na języku, podniebieniu, ustach oraz dziąsłach. Próby wytarcia ich kończą się zwykle krwawieniem z pleśniawek oraz powstawaniem bolesnych wrzodów.

Rozpoznanie pleśniawek jest stosunkowo proste – zwykle wystarczy obejrzenie plamek. Jeśli jednak dziecko jest niespokojne i odmawia jedzenia, warto sprawdzić, czy oprócz pleśniawek nie wystąpiła inna przypadłość. Pleśniawki leczy się za pomocą leku na receptę, który podaje się w odpowiednich dawkach doustnie. Leczenie pleśniawek trwa około 7-10 dni, po co najmniej trzech dniach nie powinno być śladu po pleśniawkach. Jeżeli stan dziecka nie poprawia się, lek można podawać bezpośrednio na pleśniawki, stosując w tym celu kawałek gazy nasączony medykamentem.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Może się zdarzyć, że infekcja będzie nawracać – w takiej sytuacji należy wyrzucić smoczki po zakończonym leczeniu. Zbyt częste korzystanie ze smoczków może bowiem powodować nadmierną wilgoć w jamie ustnej i sprzyjać rozwojowi drożdżaków. Nawracanie pleśniawek może również oznaczać problemy z układem odpornościowym – warto przebadać dziecko, zwłaszcza gdy nie przybiera na wadze zgodnie z planem.

2. Zakażenie drożdżakowe skóry noworodka

Okolice narządów płciowych są doskonałym środowiskiem dla rozwoju infekcji. Ciepło, wilgoć i ciemność sprzyjają infekcjom, dlatego większość noworodków zmaga się z pieluszkowym zapaleniem skóry. Jego przyczyny są różne – zmiany na skórze mogą pojawić się w wyniku jej podrażnienia moczem lub kałem albo wskutek infekcji bakteryjnej, ale przyczyna może leżeć także w infekcji drożdżakowej. Drożdżaki wywołują u noworodka jasnoczerwoną wysypkę, mogą pojawić się również białe łuski i zmiany na skórze dziecka. Infekcję grzybiczą można stosunkowo łatwo odróżnić od zwykłego podrażnienia – drożdżaki powodują bowiem zaczerwienienie w załamaniach skóry noworodka.

Jeśli noworodek ma infekcję drożdżakową skóry, należy smarować ją maścią o działaniu przeciwgrzybiczym zaleconą przez lekarza. Należy również sprawdzić, czy u dziecka nie pojawiły się pleśniawki. Jeżeli doszło do ich rozwoju, konieczne jest wygotowanie butelek i smoczków używanych przez dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze