Trwa ładowanie...

Łóżeczko dla noworodka

Avatar placeholder
Anna Szozda 02.10.2020 17:58
Łóżeczko dla noworodka
Łóżeczko dla noworodka (Zdjęcie autorstwa Andrew Bardwell / CC BY-SA 2.0)

Łóżeczko dla noworodka ma zazwyczaj rozmiar 120x60 cm lub 140x70 cm. Posiada drewniane szczebelki, aby dziecko z niego nie wypadło. Do środka wybiera się odpowiedni materac dla noworodka – czyli przede wszystkim materac twardy i syntetyczny. Dobrze dobrane łóżko dla niemowlaka zapewni mu spokojny, zdrowy sen, a ograniczenie liczby bibelotów w łóżeczku – zwiększy bezpieczeństwo maluszka.

spis treści

1. Jak wybrać łóżeczko dla noworodka?

Noworodek nie jest jeszcze w stanie wspiąć się po szczebelkach łóżeczka, jednak należy mieć na uwadze, że z czasem jego sprawność będzie większa. Dlatego należy kupić łóżeczko dla dziecka tylko z pionowymi szczebelkami, bez żadnych poziomych dodatków.

Dobór odpowiedniego materaca dla noworodka jest również bardzo ważny. Materac powinien być dość twardy, gdyż taki będzie najzdrowszy dla kręgosłupa dziecka. Twardy materac zmniejsza ryzyko, że maluszek zapadnie się, odwróci główkę i zacznie oddychać wydychanym przez siebie powietrzem (jest to uznawane za możliwą przyczynę zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej). Materiały wewnątrz materaca powinny być przepuszczające powietrze i najlepiej sztuczne. Naturalne materiały, takie jak trawa morska czy kokos, mogą uczulić maluszka. Lepiej sprawdzi się na przykład pianka poliuretanowa. Powłoczka materaca powinna być wykonana z bawełny. Oprócz tego, trzeba zwrócić uwagę, czy materac jest dobrze dobrany do rozmiaru łóżeczka.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Pomiędzy materac a szczebelki nie powinny zmieścić się dwa palce dorosłej osoby – wtedy ryzyko, że rączka czy nóżka maluszka utknie między szczebelkami a materacem, jest mniejsze.

2. Akcesoria do łóżeczka noworodka

W łóżeczku dla noworodka powinno się znaleźć jak najmniej przedmiotów. Każda niepotrzebna zabawka czy poduszka to dodatkowe ryzyko dla dziecka. Podejrzewa się, że syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej pojawia się między innymi z powodu bibelotów wewnątrz łóżeczka dziecka, które mogą ograniczyć dopływ tlenu maluszkowi.

Poduszki przywiązywane do boków łóżeczka są także niezalecane (tzw. ochraniacze). Oprócz tego, że nie pełnią żadnej praktycznej funkcji, to ograniczają przepływ świeżego powietrza do wnętrza łóżeczka. Szczebelki powinny zostać odsłonięte, aby dziecko mogło oddychać świeżym powietrzem. W łóżeczku dziecka powinien się znaleźć materac, prześcieradło (najlepiej na gumce), ewentualnie pokrowiec zatrzymujący wilgoć lub antybakteryjny.

Niektórzy lekarze odradzają nawet stosowanie pościeli dla dziecka – maluszka można po prostu odpowiednio ciepło i wygodnie ubrać, aby nie zmarzło. Dziecko może naciągnąć sobie na twarz kołdrę czy poduszkę i w ten sposób ograniczyć sobie dopływ powietrza. Noworodek nie potrzebuje poduszki, aby mu było wygodnie.

Aby zapewnić dziecku rozrywkę, kiedy leży w łóżeczku i stymulować rozwój dziecka, można powiesić specjalną karuzelę nad łóżeczko. Trzeba się jednak upewnić, że mocowanie jest stabilne, aby zabawka nie spadła na dziecko.

Estetycznym dodatkiem nad łóżko może być także baldachim. Należy jednak pamiętać, aby regularnie go prać – kurz osiadający w pobliżu dziecka nie jest dla maluszka zdrowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze