Prof. Chazan opracuje standardy opieki okołoporodowej
10 dni - tyle żyło dziecko pacjentki, której odmówiono legalnej aborcji. W związku z tą sprawą lekarz, który pojął taką decyzję został zwolniony ze stanowiska dyrektora szpitala. Natomiast 24 lutego został on członkiem zespołu, który zajmie się opracowaniem standardów opieki okołoporodowej. Mowa o prof. Bogdanie Chazanie. Decyzja wywołała poruszenie w środowiskach kobiecych.
- Prof. Chazan niejednokrotnie zanegował wartość życia i zdrowia kobiety, zmuszając do kontynuacji ciąży za wszelką cenę – alarmuje Katarzyna Łabędź z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. - Poddajemy w wątpliwość, że osoba, która reprezentuje pogląd, że życie płodu ma większość wartość niż życie kobiety, będzie mogła pracować na rzecz podniesienia standardów, które mają na celu komfort ciężarnych kobiet – dodaje.
Musisz wiedzieć:
- Do czego ma prawo kobieta na porodówce?.
- Znany od stuleci, ale rzadko stosowany. Czym jest poród aktywny?
- Standardy opieki około porodowej będą zależały od lekarza? RzPO pisze do Ministra
- W Polsce nadal rodzi się niezgodnie ze standardami. Kontrola NIK na porodówkach.
- Jak wygląda opieka podczas porodu?
Standardy opieki okołoporodowej budzą kontrowersje od kilku miesięcy. To za sprawą zmian w ustawie o działalności leczniczej. Nowelizacja w przepisach zakłada, że minister zdrowia, w drodze rozporządzenia może określić standardy organizacyjne opieki zdrowotnej, które dotychczas funkcjonowały jako standardy postępowania medycznego. Na pierwszy rzut oka zmiana jest niewidoczna, ale gdy wgłębimy się w problem okaże się, że może ona przynieść znaczące zmiany. Szczególnie dla kobiet na porodówkach. Dlaczego?
Standardy opieki medycznej, od 31 grudnia 2018 roku, czyli od momentu wejścia w życie ustawy, będę obowiązywały jako zalecenia towarzystw naukowych czy konsultantów krajowych. A to oznacza, że nie będą one miały takiego znaczenia legislacyjnego, jakie mają dzisiaj.
Nowelizacja ustawy wzbudziła w środowiskach zrzeszających kobiety ogromne obawy. Fundacja Rodzić po Ludzku zorganizowała nawet zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie. Pod dokumentem podpisało się ponad 70 tys. osób. Do Ministerstwa Zdrowia pisali też Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta. Resort stał na stanowisku, że standardów opieki okołoporodowej nie zniesie, traktując je jako osiągnięcie medyczne ostatnich lat, a zmiana jest jedynie zmianą „słowną”.
1. Standardy opieki okołoporodowej opracują na nowo
Tymczasem w 24 lutego pojawiła się informacja, że do życia został powołany zespół, który ma zająć się właśnie standardami opieki okołoporodowej. Jego zadaniem będzie opracowanie nowych wytycznych dla oddziałów położniczych, ponieważ – zgodnie z prawem – te obowiązujące dotychczas wygasną za dwa lata. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w skład zespołu wchodzi prof. Bogdan Chazan, były dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie. Lekarz, który odmówił wykonania legalnej aborcji, nie wskazując kobiecie innego lekarza lub szpitala, przez co niejako zmusił ją do urodzenia dziecka skazanego na śmierć.
- Jesteśmy zaniepokojone faktem powołania przez ministra zdrowia prof. Chazana do zespołu zajmującym się opracowaniem standardów okołoporodowych – mówi Monika Łabędź. Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, która również wchodzi w skład zespołu powołanego przez ministerstwo dodaje: - Wierzę, że nadal będziemy opierać się na twardych dowodach naukowych, a nie na ideologii.
Jednocześnie zwraca uwagę, że obecnie funkcjonujące standardy są dobrze opracowane i ich stosowanie zapewnia wszechstronną opiekę nad kobietą w ciąży, w połogu oraz nad noworodkiem. Dlatego nie widzi powodu, by te standardy od nowa zmieniać. – Po co mamy burzyć coś, co zostało już opracowane, skoro nic ma się nie zmienić? – pyta.
Z kolei Federa zwraca uwagę na inną kwestię - prawo. - Ministerstwo, zapraszając do zespołu ekspertów, profesora Chazana - jawnie negującego zapis ustawy z 1993 roku (nie wykonywanie zabiegów terminacji ciąży z legalnych przesłanek ), mamy wrażenie, podejmuje kolejny krok w kierunku ograniczania dostępu do praw reprodukcyjnych w Polsce. To, czego potrzebują Polki w dyskusji na temat standardów opieki okołoporodowej, to przede wszystkim dialog oparty na szacunku dla ich życia i zdrowia. Akurat tego profesor Chazan, jak pokazuje jego praktyka i opinie, nie może zaoferować – mówi w rozmowie z WP parenting Katarzyna Łabędź.
Co na to Ministerstwo Zdrowia? Resort sprawy nie komentuje i uspokaja, że standardy nie wygasną, a jedynie zostaną opracowane z udziałem towarzystw naukowych.