Pomidory a karmienie piersią
Pomidory są warzywem zawierającym wiele cennych składników odżywczych – witamin i soli mineralnych, a także likopenu. Jednakże wykazują silne właściwości alergizujące. Część antygenów pomidorów przechodzi do mleka kobiecego, co może powodować alergie u niemowlęcia. Aby temu zapobiec, nie wolno spożywać pomidorów w zbyt dużych ilościach.
1. Wartość odżywcza pomidorów
Pomidory to warzywa będące bogatym źródłem substancji wykazujących działanie prozdrowotne. Pomidory stanowią cenne źródło beta-karotenu, witamin A oraz E. Ponadto zawierają witaminę C oraz witaminy z grupy B. Do soli mineralnych występujących w sporych ilościach należy potas, który uczestniczy w gospodarce wodnej organizmu.
Warunkuje prawidłowe nawodnienie komórek oraz pracę mięśni. W mniejszych ilościach pomidory zawierają magnez, wapń, mangan, miedź, cynk − niezbędne do prawidłowej pracy organizmu.
Pomidory stanowią świetne źródło likopenu, który wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwnowotworowe − zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy u kobiet. Ponadto zwalcza wolne rodniki, które w nadmiernych ilościach uszkadzają komórki.
Likopen obecny w produktach przetworzonych, takich jak ketchup, sos pomidorowy, jest lepiej przyswajalny w porównaniu ze świeżymi pomidorami.
2. Pomidory w diecie kobiety karmiącej
Pokarm kobiecy zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia do 6 miesiąca życia. Duży wpływ na jakość pokarmu kobiecego wywiera dieta kobiety karmiącej.
Wiele produktów będących przyczyną alergii (czekolada, mleko, pomidory, owoce morza) nie powinny być spożywane w dużych ilościach w okresie karmienia piersią, gdyż alergeny pokarmowe przenikają do mleka kobiecego i mogą powodować alergie u niemowlęcia. Dlatego kobiety, zwłaszcza w rodzinach obciążonych chorobą atopową, astmą oskrzelową lub alergiami, nie powinny jeść zbyt dużo pomidorów.
Jednakże niewielka zawartość antygenów pomidorów w pokarmie kobiecym rozwija tolerancję na alergeny i zapobiega tym samym występowaniu alergii w dzieciństwie i dorosłym życiu.
Kobieta karmiąca w ciągu dnia może spożyć około 100 g pomidora (mały pomidor). Surowy pomidor nie powinien być spożywany częściej niż co 2-3 dzień. Optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie pomidora w ciągu całego dnia po kawałku, a nie na jeden posiłek.