Polacy nie są tacy zdrowi, jak im się wydaje
Mówią, że czują się świetnie, jednak statystyki wskazują co innego. Mężczyźni znacznie lepiej oceniają stan swojego zdrowia niż kobiety. Lekarze studzą ich zapał. Skąd bierze się to dobre samopoczucie Polaków?
1. Statystyki GUS
Poprawiła się subiektywna ocena stanu zdrowia Polaków – tak wynika z raportu „Stan zdrowia ludności Polski w 2014 roku” przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny, opublikowanego w lipcu br. Zaledwie 1/3 ankietowanych oceniła swoje zdrowie jako „takie sobie”, „złe” lub „bardzo złe”. Czy to znaczy, że jesteśmy coraz zdrowsi? Niekoniecznie.
Tylko 29 proc. mężczyzn jest zdania, że z ich zdrowiem nie jest do końca dobrze. Panowie rzadziej niż kobiety dzielili się również informacjami o swoich przewlekłych chorobach. Duża większość uważa, że cieszy się dobrą kondycją i świetnym zdrowiem. Rzeczywistość jest jednak inna – od wielu lat liczba zgonów mężczyzn jest wyższa niż u kobiet.
Cały czas pokutuje przekonanie, że mężczyzna z zasady jest zdrowy i silny. A czasem wystarczyłoby wykonanie prostych badań profilaktycznych, żeby przekonać się, że jest inaczej - mówi dr n. med. Andrzej Marszałek, Dyrektor Medyczny laboratoriów Synevo.
Ankietowani odpowiadali zgodnie ze swoimi subiektywnymi odczuciami. W takim wypadku może to oznaczać, że panowie bagatelizują symptomy chorób wysyłane przez ich organizmy. Mężczyźni rzadziej niż kobiety korzystają z możliwości badań kontrolnych. Skutkiem tego jest zbyt późna diagnoza i brak szansy na wyleczenie.
2. Najczęstsze choroby mężczyzn
W latach 2010-2014 aż 41 proc. mężczyzn w Polsce zmarło z powodu chorób krążeniowych, a 27 proc. z powodu raka.
Mężczyźni najczęściej chorują na choroby o podłożu miażdżycowym: chorobę niedokrwienną serca, zawał, udar czy zespół sercowo-płucny. Jest to spowodowane niezdrowym stylem życia, np. paleniem papierosów czy dietą bogatą w tłuszcze zwierzęce.
W efekcie panowie cierpią na nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom złego cholesterolu we krwi i cukrzycę. Są to wszystkie czynniki, które powodują podwyższenie ryzyka zachorowalności na choroby układu krążenia.
Mężczyźni walczą również z nowotworami. Najpowszechniejszymi są: rak płuc, rak prostaty, rak jelita grubego i rak pęcherza moczowego. Groźny jest także nowotwór jądra – zmaga się z nim aż 24 proc. pacjentów w wieku 20-44 lat.
3. Badania kontrolne dla mężczyzn
Niektórych sygnałów wysyłanych przez organizm nie powinno się ignorować. Należą do nich: wzdęcia po jedzeniu, bóle po prawej stronie nadbrzusza, odbijanie, nadpobudliwość lub chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, drżenia mięśni, wahania wagi, nadmierne pragnienie i łaknienie, zwiększona częstotliwość oddawania moczu czy bóle stóp. Brak wymienionych objawów nie oznacza jednak, że badania kontrolne nas nie obowiązują.
Szybkie wykrycie źródła choroby daje szanse na całkowite wyleczenie. Właśnie dlatego na kontrolę stanu zdrowia powinniśmy przeznaczyć przynajmniej jeden dzień w roku.
4. Jakie badania należy wykonać?
- poziom TSH, czyli hormonu odpowiedzialnego za pracę tarczycy. Zaniżony lub zawyżony wynik wskazuje na zaburzenia, np. niedoczynność lub nadczynność gruczołu;
- HbA1c – badanie wykonywane w celu diagnostyki cukrzycy ukazujące poziom stężenia glukozy we krwi w ciągu ostatnich kilku miesięcy;
- ALT i bilirubina – testy wskazujące stopień uszkodzenia wątroby;
- cholesterol – badanie poziomu stężenia całkowitego cholesterolu we krwi, jest to jedno z podstawowych badań w celu diagnostyki chorób sercowo-naczyniowych;
- trójglicerydy – test ten najczęściej dodawany jest np. do badania poziomu cholesterolu, pomocny w hamowaniu ryzyka powikłań miażdżycowych;
- kreatynina – test substancji powstającej jako produkt metabolizmu, dzięki niemu oceniana jest funkcja nerek;
- apolipoproteiny A i B – czyli test białek odpowiedzialnych za przesyłanie i wtórną przemianę lipidów, wynik badania wskazuje na choroby związane z miażdżycą;
- CRP, czyli białko ostrej fazy – jego podwyższony poziom w organizmie wskazuje na stan zapalny, zakażenie bakteryjne lub chorobę autoimmunologiczną;
- kwas moczowy – jest to wynik przemian puryn, czyli substancji z pożywienia, które spożywamy. Im wyższy jest ich poziom, tym więcej kwasu moczowego jest w organizmie. Badanie jest pomocne w diagnostyce chorób nerek.