Trwa ładowanie...

Poduszki do spania dla niemowląt niebezpieczne dla ich życia. Sklepy wycofują się z ich sprzedaży

Współcześni rodzice przy kompletowaniu wyprawki dla swojego dziecka mają do wyboru setki gadżetów, które mają pomóc im w pielęgnacji i wychowaniu nowego członka rodziny. Jedne są bardziej potrzebne, bez innych z powodzeniem się obejdziesz. Niektóre z nich mogą jednak zagrażać zdrowiu i życiu twojego dziecka. W Stanach Zjednoczonych już 12 dzieci udusiło się w trakcie snu. Wszystko przez poduszki, które mają zapobiec przekręcaniu się dziecka.

Zobacz film: "Kiedy dziecko nie chce spać"

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków otrzymała już 12 zgłoszeń o śmierci niemowląt, które w trakcie snu udusiły się, leżąc na dedykowanym im poduszkach. Zadaniem tego typu poduszek jest zapobieganie przekręcania się dzieci w trakcie snu, a co za tym idzie, chronienie przed uduszeniem. Jak się okazuje, jest odwrotnie.

Noworodki i niemowlęta, które w trakcie snu przekręcą się na brzuch, nie mają siły, aby ponownie zmienić pozycję, przekręcić głowę czy odsunąć się od blokującego ich oddech elementu, znajdującego się w ich łóżeczku. Aby temu zapobiec, rodzice często kupują materacyki blokujące pozycję dziecka lub poduszki zabezpieczające jego głowę.

(Instagram.com) Poduszki, które mają zapewnić dziecku bezpieczeństwo są przyczyną 12 zgonów dzieci, które zmieniając swoją pozycję snu, udusiły się
(Instagram.com) Poduszki, które mają zapewnić dziecku bezpieczeństwo są przyczyną 12 zgonów dzieci, które zmieniając swoją pozycję snu, udusiły się

Paradoksalnie, poduszki, które mają zapewnić dziecku bezpieczeństwo, stały się przyczyną śmierci. Dzieci zmieniając pozycję snu, udusiły się. Wszystkie te przypadki dotyczyły maluchów śpiących na poduszkach blokujących pozycję snu. Pomimo tego, że już 7 lat temu głośno było o przypadkach uduszeń wśród niemowląt, poduszki te były wciąż szeroko dostępne. Teraz Amazon, eBay i Tesco zdecydowało o wycofaniu tego typu produktów ze sprzedaży.

Rzecznik eBay powiedział: "W następstwie niedawnych zaleceń wydanych przez władze Stanów Zjednoczonych, przedmioty tego rodzaju zostaną zakazane w sprzedaży na naszej platformie. Nasz zespół informuje sprzedawców i usuwa wszelkie informacje, które naruszają nasze zasady." Poduszki te są przeznaczone dla dzieci do 6 miesiąca, jednak zawierają informację dla rodziców, aby nie stosowali ich, gdy dziecko potrafi samodzielnie się odwrócić.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Tego typu poduszki dostępne są także w Polsce i korzysta z nich wielu rodziców. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy najczęściej ich 2 rodzaje. W jednym z nich znajdują się wsporniki przytrzymujące głowę dziecka, w drugim "poduszki-wałki" przymocowane z każdej strony materacyka.

Przy okazji najnowszych doniesień eksperci przypominają, że jeśli chcemy korzystać z tego typu poduszek, powinniśmy robić to we właściwy sposób. Przede wszystkim zawsze powinny leżeć na płaskiej, twardej powierzchni, np. na podłodze lub kocu. Po drugie nigdy nie powinniśmy spuszczać z oka leżącego w nim dziecka.

Pamiętajmy też, że najbezpieczniejszym miejsce do spania dla noworodka i niemowlęcia jest jego własne łóżeczko. Nie mogą w nim jednak znajdować się niepotrzebne przedmioty, takie jak pluszaki, poduszki, zabawki czy dodatkowe kocyki, ponieważ stanowią potencjalne zagrożenie dla życia malucha.

Jeśli masz w domu tego typu poduszkę, a twoje dziecko z niej korzysta, nie musisz od razu wyrzucać jej do śmietnika. Ważne, aby pamiętać o jej prawidłowym użytkowaniu i nie układać na niej dziecka, które potrafi już samodzielnie się przekręcić. W ten sposób uchronisz zdrowie i życie swojego dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.