Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

Szerokie pieluchy, szczególnie te ortopedyczne, przynoszą więcej szkody niż pożytku – alarmują fizjoterapeuci. Tymczasem lekarze ortopedzi nadal takie pieluchy zalecają, traktując je jak profilaktykę. A rodzice czują się w tym wszystkim zagubieni.

Pieluchy ortopedyczne – profilaktycznie

Beata ze swoim synkiem po raz pierwszy do ortopedy poszła miesiąc po porodzie, zgodnie z zaleceniami neonatologa, który wypisywał ją ze szpitala. Miała to być zwykła wizyta kontrolna, a skończyło się na strachu.

Polecane wideo:

  • Lekarz zbadał Jasia ręcznie. Powyginał mu bioderka, podotykał. I na tej podstawie stwierdził, że potrzebne są pieluchy ortopedyczne – opowiada Beata. - Nie zdiagnozował przy tym ani dysplazji, ani innej choroby stawu biodrowego. Powiedział, żeby kupić pieluchy profilaktyczne – dodaje.

Ortopedzi, szczególnie ci „ze starej szkoły”, często zalecają stosowanie pieluch ortopedycznych. Mają one zapobiegać rozwojowi dysplazji, leczyć ją.

Dysplazja – co to jest?

Kiedy dziecko ma prawidłowo rozwinięte biodra, głowa kości udowej idealnie pasuje do panewki stawu biodrowego. Całość jest zamknięta torebką stawową i tworzy staw biodrowy.

Dysplazja stawu biodrowego jest wadą wrodzoną. Według szacunków cierpi na nią nawet co 20 urodzony w Polsce noworodek. Na czym to polega?

Jeśli dziecko cierpi na dysplazję, oznacza to, że panewka stawu biodrowego jest zbyt płyta i plaska, często charakteryzuje się także stromym nachyleniem. Natomiast zaokrąglenie głowy kości udowej jest niedostateczne. W efekcie torebka stawowa staje się wiotka, a elementy stawu biodrowego nie współgrają, nie pasują do siebie.

Jeśli lekarz ortopeda stwierdzi, że panewka stawu biodrowego nie pokrywa kości udowej, możemy mówić o tak zwanej dysplazji fizjologicznej. Jest ona wyleczalna, jeśli zastosujemy odpowiednią profilaktykę.

Szerokie pieluchowanie

Aby zapobiec rozwojowi dysplazji fizjologicznej i pogłębianiu się wady, lekarze często zalecają zakładanie dziecku pieluch ortopedycznych.

  • Wykupiłam je. Nie byłam przekonana, czy Jaś faktycznie ich potrzebuje, tym bardziej, że lekarz nie wykonał nawet podstawowego badania USG. Dlatego też zakładałam mu je z bólem serca – wspomina Beata.

Po tygodniu sporadycznego szerokiego pieluchowania, Beata postanowiła skonsultować się z innym ortopedą. Ten rozwiał jej wątpliwości i stwierdził, że dziecko tego nie potrzebuje. Zalecił szerokie noszenie i częste układanie na brzuchu, także podczas kąpieli. Pomogło. Podczas drugiej wizyty u specjalisty, bioderka niemowlaka rozwijały się już prawidłowo.

Nie takie dobre, jak się powszechnie uważa

Przed stosowaniem pieluch ortopedycznych przestrzegają fizjoterapeuci. Paweł Zawitkowski, popularyzator idei noszenia dzieci w chustach oraz odpowiedniej pielęgnacji, w wypowiedzi na portalu Parenting.pl jednoznacznie stwierdza, że szerokie pieluchowanie jest przeżytkiem.

  • Leży ono u podstaw wad postawy, ponieważ może przyczyniać się do przodopochylenia miednicy. Poza tym, leżąc w sztywnych pieluchach, dziecko nie ćwiczy przekręcania się, opiera ciężar ciała na zaciśniętych piąstkach, a to może prowadzić do zaburzeń napięcia mięśniowego. Stosowanie sztywnych wkładek grozi także niedorozwojem mięśnia przywodziciela uda, a to z kolei przyczynia się do wykoślawienia kolan – twierdzi Paweł Zawitkowski.

Profilaktyka

Co zatem należy zrobić, jeśli lekarz zdiagnozuje u dziecka fizjologiczną dysplazję stawu biodrowego?

  • Zalecam szerokie noszenie przodem do rodzica. Można także stosować chustę – mówi fizjoterapeuta.

Oprócz tego, w zniwelowaniu wady stawu biodrowego może pomóc częste układanie dziecka na brzuchu ze zgiętymi nóżkami. Nogi dziecka znajdują się w fizjologicznej pozycji, a to pomaga odpowiednio kształtować kości uda i panewkę.

Ewa Rycerz, 5 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Karmienie piersią Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego. Badania naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały...

Rozwój niemowlęcia

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Połączone siostry Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące i wciąż są połączone. Lekarzom udało się je rozdzielić, a ich niezwykłą historię przedstawił na zdjęciach fotograf Mateus André....

Rozwój niemowlęcia

Raczkujący niemowlak

Raczkujący niemowlak

Raczkowanie niemowląt to pierwszy krok do większej samodzielności naszego szkraba. Raczkowanie u dzieci może zacząć się już po pół roku życia malucha, chociaż są dzieci 12-miesięczne, które dopiero zaczynają raczkować.

Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Rozwój niemowlęcia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Kalendarze i podręczniki, które podają, jak przebiega rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu, pozwalają rodzicom oceniać postępy swoich pociech i wstępnie diagnozować zaburzenia rozwojowe. Pierwszy rok życia dziecka jest...

Rozwój niemowlęcia

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Początki bycia mamą to przede wszystkim poszukiwanie tajnego szyfru w celu jak najlepszego porozumienia się z niemowlakiem. Wielką radością stają się pierwsze próby gaworzenia czy wydobywania dźwięków przez nasze dziecko. Jednak zanim zostaną one odpowiednio...

Rozwój niemowlęcia

Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?

W domu, w którym mieszka raczkujące dziecko, trzeba uważać szczególnie na schody. Stosujmy barierki, żeby dziecko nie spadło. Należały zabezpieczyć odpowiednio kontakty i kanty mebli. Dla malucha niebezpiecznie mogą być także środki czystości. Zobacz,...

Rozwój niemowlęcia

Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka?

Kiedy "odsmoczkować" dziecko? Czy planować, czy też może poczekać na jakąś okazję, aby przestać dawać dziecku smoczek? Może wyjazd czy zmiana miejsca będzie dobrym pomysłem?