Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

Szerokie pieluchy, szczególnie te ortopedyczne, przynoszą więcej szkody niż pożytku – alarmują fizjoterapeuci. Tymczasem lekarze ortopedzi nadal takie pieluchy zalecają, traktując je jak profilaktykę. A rodzice czują się w tym wszystkim zagubieni.

Pieluchy ortopedyczne – profilaktycznie

Beata ze swoim synkiem po raz pierwszy do ortopedy poszła miesiąc po porodzie, zgodnie z zaleceniami neonatologa, który wypisywał ją ze szpitala. Miała to być zwykła wizyta kontrolna, a skończyło się na strachu.

Polecane wideo:

  • Lekarz zbadał Jasia ręcznie. Powyginał mu bioderka, podotykał. I na tej podstawie stwierdził, że potrzebne są pieluchy ortopedyczne – opowiada Beata. - Nie zdiagnozował przy tym ani dysplazji, ani innej choroby stawu biodrowego. Powiedział, żeby kupić pieluchy profilaktyczne – dodaje.

Ortopedzi, szczególnie ci „ze starej szkoły”, często zalecają stosowanie pieluch ortopedycznych. Mają one zapobiegać rozwojowi dysplazji, leczyć ją.

Dysplazja – co to jest?

Kiedy dziecko ma prawidłowo rozwinięte biodra, głowa kości udowej idealnie pasuje do panewki stawu biodrowego. Całość jest zamknięta torebką stawową i tworzy staw biodrowy.

Dysplazja stawu biodrowego jest wadą wrodzoną. Według szacunków cierpi na nią nawet co 20 urodzony w Polsce noworodek. Na czym to polega?

Jeśli dziecko cierpi na dysplazję, oznacza to, że panewka stawu biodrowego jest zbyt płyta i plaska, często charakteryzuje się także stromym nachyleniem. Natomiast zaokrąglenie głowy kości udowej jest niedostateczne. W efekcie torebka stawowa staje się wiotka, a elementy stawu biodrowego nie współgrają, nie pasują do siebie.

Jeśli lekarz ortopeda stwierdzi, że panewka stawu biodrowego nie pokrywa kości udowej, możemy mówić o tak zwanej dysplazji fizjologicznej. Jest ona wyleczalna, jeśli zastosujemy odpowiednią profilaktykę.

Szerokie pieluchowanie

Aby zapobiec rozwojowi dysplazji fizjologicznej i pogłębianiu się wady, lekarze często zalecają zakładanie dziecku pieluch ortopedycznych.

  • Wykupiłam je. Nie byłam przekonana, czy Jaś faktycznie ich potrzebuje, tym bardziej, że lekarz nie wykonał nawet podstawowego badania USG. Dlatego też zakładałam mu je z bólem serca – wspomina Beata.

Po tygodniu sporadycznego szerokiego pieluchowania, Beata postanowiła skonsultować się z innym ortopedą. Ten rozwiał jej wątpliwości i stwierdził, że dziecko tego nie potrzebuje. Zalecił szerokie noszenie i częste układanie na brzuchu, także podczas kąpieli. Pomogło. Podczas drugiej wizyty u specjalisty, bioderka niemowlaka rozwijały się już prawidłowo.

Nie takie dobre, jak się powszechnie uważa

Przed stosowaniem pieluch ortopedycznych przestrzegają fizjoterapeuci. Paweł Zawitkowski, popularyzator idei noszenia dzieci w chustach oraz odpowiedniej pielęgnacji, w wypowiedzi na portalu Parenting.pl jednoznacznie stwierdza, że szerokie pieluchowanie jest przeżytkiem.

  • Leży ono u podstaw wad postawy, ponieważ może przyczyniać się do przodopochylenia miednicy. Poza tym, leżąc w sztywnych pieluchach, dziecko nie ćwiczy przekręcania się, opiera ciężar ciała na zaciśniętych piąstkach, a to może prowadzić do zaburzeń napięcia mięśniowego. Stosowanie sztywnych wkładek grozi także niedorozwojem mięśnia przywodziciela uda, a to z kolei przyczynia się do wykoślawienia kolan – twierdzi Paweł Zawitkowski.

Profilaktyka

Co zatem należy zrobić, jeśli lekarz zdiagnozuje u dziecka fizjologiczną dysplazję stawu biodrowego?

  • Zalecam szerokie noszenie przodem do rodzica. Można także stosować chustę – mówi fizjoterapeuta.

Oprócz tego, w zniwelowaniu wady stawu biodrowego może pomóc częste układanie dziecka na brzuchu ze zgiętymi nóżkami. Nogi dziecka znajdują się w fizjologicznej pozycji, a to pomaga odpowiednio kształtować kości uda i panewkę.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...

Rozwój niemowlęcia

Naburmuszony malec

Naburmuszony malec

Małe dziecko ma jeszcze problemy z odpowiednim wyrażaniem emocji.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.

Rozwój niemowlęcia

Niemowlę z psem

Niemowlę z psem

Niemowlę i pies - czy to dobrana para? Jeśli pod jednym dachem mieszka mały szkrab i czworonożny pupil, czasami bywa nieprzyjemnie, a niekiedy wręcz przeciwnie: zupełna sielanka i obustronna przyjaźń. Gdy trzymasz psa w domu, pamiętaj o codziennym utrzymywaniu...

Rozwój niemowlęcia

Skoki rozwojowe

szczególnie intensywnego wzrostu i rozwijania nowych umiejętności przypada na pierwszy rok życia. Mózg i układ nerwowy niemowlęcia ciągle (...) może odczuwać zaniepokojenie i szukać ukojenia w ramionach mamy. Czasem rodzicom może...

Rozwój niemowlęcia

Komu jest potrzebny smoczek?

Komu jest potrzebny smoczek?

Płacz to najbardziej przykry dźwięk dla rodziców. Potrafi wzbudzać skrajne emocje. Bardzo trudno się do niego przyzwyczaić i dlatego poszukuje się skutecznych sposobów, by było go jak najmniej. W przypadku małych dzieci w takich sytuacjach na ratunek...

Rozwój niemowlęcia

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

samochodowym mogą wpływać na prawidłowy rozwój zdrowia dziecka. Przyczyny występowania dysplazji czynniki genetyczne - może być dziedziczona (...) na rozwój dziewczynek, u których dysplazja występuje dużo częściej. ułożenie...

Rozwój niemowlęcia

Niewiarygodne! Ten noworodek zaczął chodzić zaraz po urodzeniu

Niewiarygodne! Ten noworodek zaczął chodzić zaraz po urodzeniu

Zgodnie z tym, co twierdzą pediatrzy, dziecko zaczyna chodzić ok. 12 miesiąca życia. Czasem postawienie pierwszego kroku zajmuje mu więcej czasu, a czasem nieco mniej. Jednak to dziecko urodzone w New Delhi jest zaprzeczeniem tego, co do tej pory wiedzieliśmy...

Rozwój niemowlęcia

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

przez kobiety owoców podczas ciąży. Okazało się, że spożywanie owoców w stanie błogosławionym ma bezpośredni wpływ na rozwój pamięci u niemowlęcia (...) , że na rozwój poznawczy nie wpływa klasa społeczna...