Trwa ładowanie...

Mocne zdjęcie. Pielęgniarki ostrzegają, każdy rodzic powinien zobaczyć

Avatar placeholder
16.07.2023 09:49
Płuca dziecka, które zakrztusiło się orzeszkiem
Płuca dziecka, które zakrztusiło się orzeszkiem (Instagram)

Większość rodziców bardzo pilnuje tego, co dzieci wkładają do ust. Mimo tych starań zawsze istnieje ryzyko, że maluch może się zadławić. Jak łatwo może do tego dojść, pokazuje zdjęcie, które w ostatnim czasie zyskało dużą popularność w internecie.

spis treści

1. Pielęgniarki udostępniły zdjęcie płuc dziecka

Zadławienie dziecka to sytuacja, która może wywołać silną reakcję nerwową u rodziców. Bywa, że zareagują oni paniką i działają pod wpływem stresu. To może jedynie pogorszyć sytuację. W takich momentach kluczowe jest zachowanie spokoju i opanowania. Rodzice powinni być przygotowani na takie sytuacje i wiedzieć, jak powinni się wtedy zachować.

Pielęgniarki z Filipin postanowiły uświadomić rodziców na ten temat, udostępniając na Facebooku zdjęcie przekroju płuc dziecka, które zmarło na skutek zadławienia. Na fotografii widać, że bezpośrednią przyczyną śmierci był jeden mały orzeszek. To zdjęcie ma na celu pokazać, jak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii.

Pielęgniarki apelują do internautów, aby udostępniali fotografię dalej.

2. Rękoczyn Heimlicha

Zobacz film: "Nie wyrzucaj skórki po cytrynie. Włóż ją do zmywarki"

Jak pielęgniarki zaznaczają w opisie zdjęcia, ryzyko uduszenia przy zadławieniu jest wysokie szczególnie u dzieci do pięciu lat. Podkreślają jednak, że można łatwo zapobiec takim sytuacjom, jeśli tylko wie się, jak to zrobić.

Zadławienie jest bezpośrednią przyczyną zatkania dróg oddechowych dziecka, co uniemożliwia mu nabranie powietrza. Jeśli nie usunie się przeszkody utrudniającej dopływ powietrza do płuc, może dojść do utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.

Średnica dróg oddechowych u rocznego dziecka wynosi zaledwie 7 mm, co może utrudniać dostęp do zatoru. Ratunkiem w takiej sytuacji jest rękoczyn Heimlicha.

Pomoc przy zadławieniu
Pomoc przy zadławieniu

Aby go przeprowadzić, należy stanąć za dzieckiem i objąć je od tyłu. Jedną dłoń rzeba zacisnąć w pięść i położyć ją na nadbrzuszu, tuż pod mostkiem dziecka. Drugą ręką należy złapać i zablokować pierwszą.

Jeśli dziecko jest małe, trzeba je podnieść, tak by dorosły stał na wyprostowanych nogach i był pochylony do przodu. Następnie należy uciskać nadbrzusze dziecka z przerwami, kierując ruchy ku górze, co powoduje ruch przepony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze