Trwa ładowanie...

Peeling chemiczny na przebarwienia i trądzik - gdy naturalne metody nie działają

Avatar placeholder
29.05.2017 12:29
Peeling chemiczny na przebarwienia i trądzik - gdy naturalne metody nie działają
Peeling chemiczny na przebarwienia i trądzik - gdy naturalne metody nie działają

Skóra po ciąży czasem pozostawia wiele do życzenia. Niestety bardzo często naturalne i mniej inwazyjne metody zawodzą. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad peelingami chemicznymi. Najlepszą porą na wykonywanie peelingów chemicznych jest zima, ponieważ to właśnie wtedy możemy bezpiecznie zająć się rozjaśnieniem przebarwień po ciąży.

spis treści

1. Peelingi chemiczne - złuszczanie

Peeling chemiczny jest to proces kontrolowanego złuszczania naskórka substancjami chemicznymi lub pochodzenia biologicznego. Peelingi chemiczne wyrównują i rozjaśniają naskórek. Ponadto oferują różny poziom złuszczenia, dlatego możemy wybierać pomiędzy peelingiem chemicznym powierzchniowym, średnio-głębokim i głębokim.

Chemiczne peelingi powierzchniowe usuwają rogową warstwę naskórka. Taki peeling chemiczny usuwa korneocyty, zwiększa przepuszczalność w warstwie rogowej naskórka, a także stymuluje podziały komórkowe w warstwie podstawowej. Co ważne efekty działania powierzchniowego peelingu chemicznego nie są widoczne gołym okiem, a skóra jest całkowicie odnowiona po ok. 5-10 dniach.

Zobacz film: "Jak pielęgnować skórę w okresie jesienno-zimowym?"
Peeling chemiczny jest inwazyjną metodą poprawy wyglądu skóry
Peeling chemiczny jest inwazyjną metodą poprawy wyglądu skóry (123rf)

Średnio-głębokie peelingi chemiczne działają na górną warstwę brodawkową skóry właściwej. Ten rodzaj peelingu chemicznego przyśpiesza regenerację naskórka i pobudza fibroplasty. Po średnio-głębokim peelingu chemicznym czas odnowy trwa ok. 10 dni.

Najbardziej inwazyjny jest głęboki peeling chemiczny. Głęboki peeling chemiczny wykonuje się w warunkach sterylnych, takich jak na sali operacyjnej, ponieważ zabieg obejmuje warstwę siateczkową skóry. Głęboki peeling chemiczny ma działanie przeciwzmarszczkowe. Czas dochodzenia do siebie po takim peelingu chemicznym jest dużo dłuższy. Głęboki peeling chemiczny wymaga ok. 6 dni regeneracji klinicznej, a odnowa samego naskórka trwa nawet do 15 dni.

Jak zadbać o brzuch po ciąży?
Jak zadbać o brzuch po ciąży? [7 zdjęć]

Urodziłaś już dobrych parę miesięcy temu, a twoje ciało jeszcze nie wróciło do normy? Zastanawiasz się

zobacz galerię

2. Peelingi chemiczne - działanie

Celem peelingu chemicznego jest złuszczenie warstwy rogowej naskórka, pobudzenie syntezy kolagenu oraz produkcji ceramidów. W wyniku peelingu chemicznego zwiększa się ilość kwasu hialuronowego oraz poprawia się odporność skóry na podrażnienia.

Peelingi chemiczne rozjaśniają przebarwienia i ujednolicają jej kolor. Choć peeling chemiczny intensywnie złuszcza naskórek, to nie powoduje utraty wody. Istotne jest również to, że peeling chemiczny sprawia, że nie powstają nowe przebarwienia na skórze. Skóra staje się również bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Po peelingu chemicznym nasza skóra staje się grubsza i bardziej elastyczna.

3. Peelingi chemiczne - skutki uboczne

Niestety peelingi chemiczne mogą wywołać skutki uboczne. Niezależnie od intensywności peelingu chemicznego, może on reaktywować wirusa Herpes Simplex i wywołać rozległą opryszczkę.

W zależności od fototypu naszej skóry mogą pojawić się miejscowe odbarwienia lub przebarwienia. Dlatego peelingi chemiczne najlepiej wykonywać zimą i chronić skórę dodatkowo przed działaniem promieniowania UV.

ZOBACZ TAKŻE:

Głęboka ingerencja w naskórek sprawia, że peelingi chemiczne mogą wywoływać wtórne zakażenia bakteriami. Konieczne jest więc po zabiegu peelingu chemicznego zachowanie zasad higieny, dbanie o odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie skóry oraz stosowanie również różnych preparatów antybakteryjnych.

Peelingi chemiczne mogą również zaostrzyć istniejące zmiany trądzikowe. Sam peeling chemiczny powoduje miejscowy rumień, który znika po pewnym czasie, jednak konieczna jest szczególna ochrona tych miejsc przed słońcem. Najważniejszym powikłaniem peelingu chemicznegoblizny, które mogą pozostać na skórze w wyniku zbyt dużych uszkodzeń naskórka lub zakażenia wirusowego.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.