Trwa ładowanie...

Palenie a karmienie piersią

Avatar placeholder
07.04.2017 12:03
Palenie a karmienie piersią
Palenie a karmienie piersią

Palenie i karmienie piersią nie powinny iść ze sobą w parze. Żadna kobieta po urodzeniu dziecka i dbająca o nie nie powinna palić i karmić piersią. Nikotyna i inne substancje bez żadnego problemu przedostają się do mleka matki i szkodzą dziecku. Ich wpływ na rozwój dziecka jest bardzo negatywny, może też zaważyć na przyszłości dziecka. Dziecku szkodzi zarówno palenie papierosów przez matkę, jak i żucie przez nią tytoniu czy zażywanie tabaki. Szkodliwe substancje przedostają się do mleka matkitakże, jeśli żuje ona gumy nikotynowe lub korzysta z plastrów zawierających nikotynę. Jest to jednak mniejsza ilość nikotyny niż w przypadku palenia, a więc mniejsze zło.

1. Skutki palenia podczas karmienia piersią

Palenie wpływa w negatywny sposób na organizm matki i dziecka. Matka, paląc przy dziecku, pozwala mu wdychać toksyczne substancje, a dodatkowo, karmiąc piersią, przekazuje dziecku toksyny wraz ze swoim mlekiem. Należy pamiętać o tym, że poziom nikotyny w mleku jest wyższy niż stężenie nikotyny we krwi matki. Nikotyna w mleku matki pobudza dziecko, co oznacza, że po karmieniu nie będzie ono mogło zasnąć. Dzieci karmione przez palące matki dużo częściej płaczą bez widocznego powodu.

Palenie papierosów w czasie laktacji może także zmniejszyć ilość mleka w piersiach. W takim przypadku dziecko nie otrzyma wystarczającej dla niego ilości pokarmu, może przestać zdrowo się rozwijać. Toksyny zawarte w papierosach obniżają także jakość mleka matki. Zawiera ono mniej jodu i tłuszczu, a także witamin, dostarcza więc dziecku mniejszej ilości tych składników.

Zobacz film: "Palenie vs. karmienie piersią"

Zatrzymanie przyrostu wagi dziecka może z kolei wpłynąć na matkę, która z tego powodu może zdecydować się na karmienie mlecznymi mieszankami lub karmienie mieszane. Żadna z tych opcji nie jest dla dziecka tak korzystna jak karmienie piersią, szczególnie na początku, przez pierwsze pół roku życia. Wtedy większość pediatrów zaleca karmienie wyłącznie piersią, dla zdrowia dziecka (w mleku matki są nie tylko składniki odżywcze, ale i przeciwciałachroniące dziecko przed chorobami).

2. Wdychanie dymu papierosowego przez dziecko a jego rozwój

Nawet jeśli matka karmi dziecko mieszankami, a sama pali, może narażać dziecko na wdychanie dymu papierosowego. Na tak wczesnym etapie rozwoju, dym papierosowy może wyrządzić w organizmie dziecka ogromne szkody. Nawracające infekcje ucha lub płuc, a także astma i inne alergie mogą być skutkiem biernego palenia niemowlaka. Oprócz tego, przez pierwszy rok życia dziecka, palenie znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Dzieci palących matek dużo częściej mają problem z uzależnieniami w swoim nastoletnim i dorosłym życiu.

3. Czy można palić i karmić piersią?

Palenie i karmienie piersią nie jest zdrowe, ani dla dziecka, ani dla matki. Można jednak minimalizować szkodliwe skutki palenia, jeśli kobieta nie jest w stanie rzucić palenia. Podstawową sprawą jest palenie jak najmniejszej ilości papierosów dziennie. Nie można palić tuż przed karmieniem, najlepiej odłożyć to na po karmieniu. Kobieta nie powinna palić ani przy dziecku, ani w domu, gdyż dym unoszący się w zamkniętym pomieszczeniu może szkodzić dziecku.

Jeśli matce zależy na zdrowiu i prawidłowym rozwoju swojego dziecka, powinna jak najszybciej rzucić palenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze