Opieka nad żoną po porodzie. Komu przysługuje?
Opieka nad żoną po porodzie pozwala na zaopiekowanie się kobietą w połogu oraz nowo narodzonym dzieckiem. To przywilej, z którego skorzystać może każdy ubezpieczony tata. Jakich formalności trzeba dopełnić? Na jaki okres przysługuje? I czy trzeba być w związku małżeńskim z matką dziecka, by otrzymać opiekę? Odpowiadamy.
1. Opieka nad żoną po porodzie
Po porodzie mężczyzna może uzyskać zasiłek opiekuńczy na matkę dziecka. Dzięki temu nie musi tracić urlopu wypoczynkowego ani ojcowskiego, by wspomóc młodą mamę w opiece nad dzieckiem.
Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że opieka nad żoną nie przysługuje z urzędu. O jej przyznaniu decyduje lekarz, który wystawia stosowny dokument i przesyła go do ZUS drogą elektroniczną. Jeśli specjalista uzna, że kobieta wymaga pomocy po porodzie i nie może sama sprawować opieki nad dzieckiem, wówczas przyznaje ojcu dziecka opiekę. Taka sytuacja bardzo często dotyczy porodów przez cesarskie cięcie, ale kobiety, które urodziły naturalnie, też mogą liczyć na przyznanie parterowi opieki.
Przeczytaj również:
2. Opieka nad żoną po porodzie. O tym musisz pamiętać!
- By otrzymać opiekę, nie trzeba pozostawać w związku formalnym. Jeśli żyjecie w konkubinacie, również możecie otrzymać od lekarza stosowny dokument (warunkiem jest wspólne życie pod jednym dachem).
- Warunkiem uzyskania opieki nad parterką po porodzie jest bycie objętym ubezpieczeniem chorobowym.
- Opieka nad parterką po porodzie nie może trwać dłużej niż 14 dni w danym roku kalendarzowym. Wlicza się w nie także soboty i niedziele.
- Mężczyźnie za czas opieki przysługuje wynagrodzenie wynoszące 80 proc. pensji. Jest ono wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
3. Jakie dokumenty złożyć, by otrzymać opiekę nad żoną?
By otrzymać opiekę nad parterką po porodzie konieczne jest złożenie następujących dokumentów:
- skróconego aktu urodzenia dziecka, które potwierdzi ojcostwo, czyli prawo do świadczenia,
- zwolnienie lekarskie w związku z opieką (wystawia je ginekolog lub lekarz rodzinny),
- druk ZUS Z-15 (oświadczenie).
Powyższe dokumenty należy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i prowadzących własną działalność gospodarczą).
Przeczytaj również:
4. Dlaczego warto skorzystać z opieki nad żoną po porodzie?
Połóg to dla kobiety bardzo trudny czas. Ciało wraca do formy, w organizmie trwa hormonalna burza, a do tego dochodzą obowiązki związane z opieką nad noworodkiem.
Warto więc, by w tym czasie kobieta nie zostawała sama. Opiekę nad żoną warto wykorzystać do poznawania siebie i nowych ról. To też dobry czas na oswojenie się z nową sytuacją i udzielenie wsparcia parterce.
Opieka nad parterką jest szczególnie ważna, jeśli urodziła ona drogą cesarskiego cięcia. Wbrew pozorom jest to bardzo poważna operacja, po której potrzeba czasu, by dojść do siebie.