Olej z sardynek i jego właściwości

Po oleju z wątroby rekina, wiesiołka czy z pestek dyni, kolej na olej z sardynek. Stosowany jako suplement diety obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ryzyko występowania chorób serca, a także wpłynie na naszą cerę. Ze względu na zawartość kwasów omega-3 tego rodzaju tłuszcz polecany jest również dzieciom.

Bogactwo zdrowych tłuszczów

Sardynki, z których przygotowywany jest olej, pochodzą z ciepłych wód Ameryki Południowej. W jego składzie znajdziemy zdrowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i kwasy tłuszczowe jednonienasycone, które pozytywnie wpływają na cały układ krwionośny oraz gospodarkę tłuszczową organizmu.

Polecane wideo:

Te małe rybki to również bogactwo wapnia i białka oraz witaminy B12 – niezbędnej w profilaktyce anemii i wspierającej układ nerwowy. Olej z sardynek zawiera także bezcenną witaminę D odpowiedzialną za mocne kości i zdrowe zęby.

Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi

Regularne stosowanie oleju z sardynek przez osoby dorosłe obniży poziom trójglicerydów oraz stężenie cholesterolu LDL nazywanego złym cholesterolem. Olej wpłynie również pozytywnie na poziom HDL, czyli dobrego.

Dzięki swoim właściwościom pozwoli cieszyć się zdrowym sercem na długo. Zmniejsza ryzyko występowania arytmii serca oraz obniża ciśnienie krwi w żyłach i tętnicach.

Wpływa na stan włosów i skóry

Polecany jest osobom zmagającym się z łamliwością i wypadaniem włosów. Olej z sardynek wpływa na budowę cebulki włosy oraz jego kondycję. Poprawia również stan skóry.

- Dzięki właściwościom przeciwzapalnym wspomaga także walkę z trądzikiem oraz spowalnia procesy starzenia się skóry. Wykazuje działanie łagodzące, regenerujące oraz nawilżające – dodaje specjalnie dla WP Parenting.pl Kamila Zabłocka, dietetyk.

Jest jednak bardzo kaloryczny – w 100 gramach znajdziemy aż 902 kcal. Olej przyjmujemy jednak w małych dawkach, więc nie spowoduje on nagłego wzrostu masy ciała.

9 problemów zdrowotnych, które rozwiąże jedzenie

Ból głowy, niestrawność, katar - przy drobnych dolegliwość często od razu sięgamy po farmaceutyki. Tymczasem okazuje się, że tego typu objawy z powodzeniem...

Polecany dla najmłodszych?

Przyjmowany przez dzieci wspiera rozwój mózgu oraz utrzymuje prawidłową masę ciała. Pozytywnie działa także na układ nerwowy, wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz wzmacnia układ immunologiczny maluchów.

Olej z sardynek poprawia ostrość widzenia, wpływa na pamięć i koncentrację. Jest szczególnie polecany dla uczniów, ponieważ rozwija umiejętności czytania, pisania i mówienia. Zawarte w nim kwasy omega-3 wspierają rozwój najmłodszych, zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny.

- Kwasy omega-3 jak najbardziej polecane są dla dzieci, ale raczej w postaci suplementów, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia ryb metalami ciężkimi. Takie same są zasady bezpieczeństwa w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących. Ryby należy spożywać w umiarkowanych ilościach, raz – dwa razy na tydzień, a dodatkowo wdrożyć suplementację – mówi Kamila Zabłocka, dietetyk.

Zdaniem dietetyków olej z sardynek powinien być stosowany również przez dzieci, u których zdiagnozowano ADHD, autyzm czy dysleksję. Zawarte w nim kwasy zmniejszają bowiem nadpobudliwość maluchów i niwelują poziom agresji.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 7 miesięcy temu

Uczeń

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nauka języka

~cytryyynka • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Uczeń
Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma szkolnictwa PiS Prawo i Sprawiedliwość zapowiada konkretne zmiany w szkolnictwie. 6-latki zostaną w przedszkolach, gimnazja zostaną zlikwidowane, a zamiast testów będą obowiązywały wyłącznie egzaminy opisowe. To jednak tylko część pomysłów obejmującej...

Uczeń

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer Rodzice przed I Komunią Świętą swoje dziecka są zaangażowani w przygotowania i organizacją, dzieci podekscytowane zbliżającym się wydarzeniem a zaproszeni goście zastanawiają się jaki podarować...