Olej z sardynek i jego właściwości

Po oleju z wątroby rekina, wiesiołka czy z pestek dyni, kolej na olej z sardynek. Stosowany jako suplement diety obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ryzyko występowania chorób serca, a także wpłynie na naszą cerę. Ze względu na zawartość kwasów omega-3 tego rodzaju tłuszcz polecany jest również dzieciom.

Bogactwo zdrowych tłuszczów

Sardynki, z których przygotowywany jest olej, pochodzą z ciepłych wód Ameryki Południowej. W jego składzie znajdziemy zdrowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i kwasy tłuszczowe jednonienasycone, które pozytywnie wpływają na cały układ krwionośny oraz gospodarkę tłuszczową organizmu.

Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?

Te małe rybki to również bogactwo wapnia i białka oraz witaminy B12 – niezbędnej w profilaktyce anemii i wspierającej układ nerwowy. Olej z sardynek zawiera także bezcenną witaminę D odpowiedzialną za mocne kości i zdrowe zęby.

Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi

Regularne stosowanie oleju z sardynek przez osoby dorosłe obniży poziom trójglicerydów oraz stężenie cholesterolu LDL nazywanego złym cholesterolem. Olej wpłynie również pozytywnie na poziom HDL, czyli dobrego.

Dzięki swoim właściwościom pozwoli cieszyć się zdrowym sercem na długo. Zmniejsza ryzyko występowania arytmii serca oraz obniża ciśnienie krwi w żyłach i tętnicach.

Wpływa na stan włosów i skóry

Polecany jest osobom zmagającym się z łamliwością i wypadaniem włosów. Olej z sardynek wpływa na budowę cebulki włosy oraz jego kondycję. Poprawia również stan skóry.

- Dzięki właściwościom przeciwzapalnym wspomaga także walkę z trądzikiem oraz spowalnia procesy starzenia się skóry. Wykazuje działanie łagodzące, regenerujące oraz nawilżające – dodaje specjalnie dla WP Parenting.pl Kamila Zabłocka, dietetyk.

Jest jednak bardzo kaloryczny – w 100 gramach znajdziemy aż 902 kcal. Olej przyjmujemy jednak w małych dawkach, więc nie spowoduje on nagłego wzrostu masy ciała.

9 problemów zdrowotnych, które rozwiąże jedzenie

Ból głowy, niestrawność, katar - przy drobnych dolegliwość często od razu sięgamy po farmaceutyki. Tymczasem okazuje się, że tego typu objawy z powodzeniem...

Polecany dla najmłodszych?

Przyjmowany przez dzieci wspiera rozwój mózgu oraz utrzymuje prawidłową masę ciała. Pozytywnie działa także na układ nerwowy, wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz wzmacnia układ immunologiczny maluchów.

Olej z sardynek poprawia ostrość widzenia, wpływa na pamięć i koncentrację. Jest szczególnie polecany dla uczniów, ponieważ rozwija umiejętności czytania, pisania i mówienia. Zawarte w nim kwasy omega-3 wspierają rozwój najmłodszych, zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny.

- Kwasy omega-3 jak najbardziej polecane są dla dzieci, ale raczej w postaci suplementów, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia ryb metalami ciężkimi. Takie same są zasady bezpieczeństwa w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących. Ryby należy spożywać w umiarkowanych ilościach, raz – dwa razy na tydzień, a dodatkowo wdrożyć suplementację – mówi Kamila Zabłocka, dietetyk.

Zdaniem dietetyków olej z sardynek powinien być stosowany również przez dzieci, u których zdiagnozowano ADHD, autyzm czy dysleksję. Zawarte w nim kwasy zmniejszają bowiem nadpobudliwość maluchów i niwelują poziom agresji.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 10 miesięcy temu

Uczeń

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM