Trwa ładowanie...

Noworodki przebywające na oddziałach intensywnej terapii mają większe szanse na wystąpienie problemów psychicznych w przyszłości

Zdaniem kanadyjskich naukowców istnieje powiązanie między opieką neonatologiczną dzieci, a wystąpieniem u nich problemów psychicznych w przyszłości. Według ich badań noworodki, które przebywały na oddziale intensywnej terapii, mają większe szanse na zmaganie się z dolegliwościami psychicznymi w przyszłości i to niezależnie od ich wagi i stanu zdrowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co polskie szpitale serwują kobietom w ciąży?"

1. Badania psychiki dzieci

Lekarze z McMaster University przebadali dzieci, które jako niemowlęta przebywały na oddziale intensywnej terapii. W pierwszej grupie znalazły się dzieci w wieku od czterech do jedenastu lat. W drugiej badani byli starsi, w wieku od dwunastu do siedemnastu lat. Do badania dodatkowo użyto wywiadów psychologicznych, w których udział brali również rodzice.

Lekarze chcieli sprawdzić, jak na przyszłe życie wpływa opieka neonatologiczna (iStock)
Lekarze chcieli sprawdzić, jak na przyszłe życie wpływa opieka neonatologiczna (iStock)

Zobacz też Gdy niemowlę nie chce mleka

Bazując na podobnych badaniach z przeszłości, lekarze spodziewali się, że uda im się potwierdzić, że im mniejszy niemowlak, tym większe ryzyko wystąpienia u niego problemów psychicznych w przyszłości.

2. Zaburzenia zachowania u dzieci

Okazało się, że w grupie dzieci młodszych lekarze odkryli u pacjentów prawie dwukrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów psychicznych. Dodatkowo u takich dzieci rosło ryzyko wystąpienia więcej niż jednego problemu natury psychicznej.

Dzieci, które przebywały na OIOM-ie miały większe szanse na wystąpienie problemów w przyszłosci (iStock)
Dzieci, które przebywały na OIOM-ie miały większe szanse na wystąpienie problemów w przyszłosci (iStock)

Zobacz też Dobry sposób na porozumienie się z niemowlakiem

U starszych dzieci lekarze również zauważyli zwiększone pojawienia się kłopotów psychicznych. Dodatkowo, u takich dzieci występowało większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania w młodym wieku zaburzeń opozycyjno – buntowniczych.

3. Dziecko na oddziale intensywnej terapii

W trakcie badań lekarze zauważyli, że stan zdrowia i waga dziecka, kiedy trafia na OIOM, nie ma znaczenia. Ryzyko zwiększało się u wszystkich dzieci, które musiały przejść taką terapię. Naukowcy mają nadzieję, że ich badania pozwolą na skonstruowanie lepszych możliwości monitorowania stanu psychicznego dzieci.

Dziecko w przyszłości może mieć problemy z zachowaniem (iStock)
Dziecko w przyszłości może mieć problemy z zachowaniem (iStock)

Lekarz prowadzący badania podkreślił, że jego zespół potrzebuje jeszcze dodatkowych badań, by lepiej zrozumieć sposób powstawania zaburzeń psychicznych u dzieci. Pozwoliłoby to na zidentyfikowanie czynników negatywnie wpływających na psychikę niemowląt, a w konsekwencji na lepszą profilaktykę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.