Dzieci z chorobą Kawasakiego. Nawet po upływie 10 lat są bardziej narażone na choroby serca
Dzieci, które przeszły chorobę Kawasakiego są w przyszłości znacznie bardziej narażone na ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych. Pokazują to najnowsze badania oparte na 11-letniej obserwacji pacjentów.
1. Choroba Kawasakiego. Kanadyjskie badania
Szczegóły badania przedstawiono na corocznym spotkaniu ACR Convergence, American College of Rheumatology.
Badanie przeprowadzili naukowcy z kanadyjskiego Ontario. Badacze zauważyli, że częstość występowania choroby Kawasakiego w ich regionie znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Przy czym ryzyko długotrwałych skutków choroby, a zwłaszcza ryzyka występowania incydentów sercowo-naczyniowych, pozostaje nieznane.
Dlatego naukowcy rozpoczęli badanie, które miało na celu określić ryzyko i czas wystąpienia powikłań kardiologicznych i zgonów wśród osób, które przeszły chorobę Kawasakiego.
Zdaniem kanadyjskich naukowców wyniki badania dowodzą, że istnieje potrzeba długoterminowego monitorowania chorób serca i strategii zmniejszania ryzyka u tych młodych pacjentów.
Zobacz także: Koronawirus u dzieci. Nowy zespół chorobowy. Amerykanie nazwali go COVID-19-Kawasaki
2. Powikłania kardiologiczne u dzieci po chorobie Kawasakiego
Choroba Kawasakiego występuje głównie u dzieci, najczęściej w wieku poniżej 5 lat. Schorzenie powoduje zapalenie i obrzęk naczyń krwionośnych. Bez szybkiej interwencji lekarskiej może dojść do poważnego uszkodzenia naczyń krwionośnych serca. Choroba Kawasakiego jest związana z tętniakami tętnic wieńcowych.
Jak pokazuje badanie oparte na 11-letniej obserwacji, dzieci, które przeszły chorobę Kawasakiego są bardziej narażone na problemy z sercem w przyszłości.
16,2 proc. badanych dzieci doświadczyło incydentów sercowo-naczyniowych w porównaniu z 5,2 proc. dzieci bez choroby Kawasakiego. Okazało się również, że 1,7 proc. doświadczyło poważnych niepożądanych zdarzeń sercowych w porównaniu z 0,7 proc. dzieci bez choroby.
Najczęstszymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, których doświadczali osoby, które przeżyły chorobę Kawasakiego, była choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie krwi i choroba naczyń obwodowych.
Ryzyko było największe w pierwszym roku po wypisaniu ze szpitala. Pacjenci byli również narażeni na większe ryzyko operacji serca, takich jak pomostowanie tętnic wieńcowych.
Zobacz także: "Pozostał strach". Rodzice dzieci, które przeszły Kawasakiego opowiadają o lęku przed powikłaniami i nawrotem choroby
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl