Trwa ładowanie...

Dzieci z chorobą Kawasakiego. Nawet po upływie 10 lat są bardziej narażone na choroby serca

Dzieci, które przeszły chorobę Kawasakiego są w przyszłości znacznie bardziej narażone na ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych. Pokazują to najnowsze badania oparte na 11-letniej obserwacji pacjentów.

Zobacz film: "Groźny wypadek unieruchomił chłopca na rok"

spis treści

1. Choroba Kawasakiego. Kanadyjskie badania

Szczegóły badania przedstawiono na corocznym spotkaniu ACR Convergence, American College of Rheumatology.

Badanie przeprowadzili naukowcy z kanadyjskiego Ontario. Badacze zauważyli, że częstość występowania choroby Kawasakiego w ich regionie znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Przy czym ryzyko długotrwałych skutków choroby, a zwłaszcza ryzyka występowania incydentów sercowo-naczyniowych, pozostaje nieznane.

Powikłania kardiologiczne u pacjentów dzieci po chorobie Kawasakiego
Powikłania kardiologiczne u pacjentów dzieci po chorobie Kawasakiego (Getty Images)

Dlatego naukowcy rozpoczęli badanie, które miało na celu określić ryzyko i czas wystąpienia powikłań kardiologicznych i zgonów wśród osób, które przeszły chorobę Kawasakiego.

Zdaniem kanadyjskich naukowców wyniki badania dowodzą, że istnieje potrzeba długoterminowego monitorowania chorób serca i strategii zmniejszania ryzyka u tych młodych pacjentów.

Zobacz także: Koronawirus u dzieci. Nowy zespół chorobowy. Amerykanie nazwali go COVID-19-Kawasaki

2. Powikłania kardiologiczne u dzieci po chorobie Kawasakiego

Choroba Kawasakiego występuje głównie u dzieci, najczęściej w wieku poniżej 5 lat. Schorzenie powoduje zapalenie i obrzęk naczyń krwionośnych. Bez szybkiej interwencji lekarskiej może dojść do poważnego uszkodzenia naczyń krwionośnych serca. Choroba Kawasakiego jest związana z tętniakami tętnic wieńcowych.

Jak pokazuje badanie oparte na 11-letniej obserwacji, dzieci, które przeszły chorobę Kawasakiego są bardziej narażone na problemy z sercem w przyszłości.

16,2 proc. badanych dzieci doświadczyło incydentów sercowo-naczyniowych w porównaniu z 5,2 proc. dzieci bez choroby Kawasakiego. Okazało się również, że 1,7 proc. doświadczyło poważnych niepożądanych zdarzeń sercowych w porównaniu z 0,7 proc. dzieci bez choroby.

Najczęstszymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, których doświadczali osoby, które przeżyły chorobę Kawasakiego, była choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie krwi i choroba naczyń obwodowych.

Ryzyko było największe w pierwszym roku po wypisaniu ze szpitala. Pacjenci byli również narażeni na większe ryzyko operacji serca, takich jak pomostowanie tętnic wieńcowych.

Zobacz także: "Pozostał strach". Rodzice dzieci, które przeszły Kawasakiego opowiadają o lęku przed powikłaniami i nawrotem choroby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.