Trwa ładowanie...

Im więcej dzieci, tym mniej snu

Avatar placeholder
27.02.2017 13:18
Im więcej dzieci, tym większe ryzyko, że mama się nie wyśpi
Im więcej dzieci, tym większe ryzyko, że mama się nie wyśpi (Shutterstock)

Powszechnie wiadomo, że macierzyństwo wiąże się z wyrzeczeniami. Brak snu i zmęczenie są nieodłącznymi konsekwencjami posiadania dzieci - nie tylko w pierwszym okresie ich życia. Nowe badania potwierdzają, że w najgorszej sytuacji są matki posiadające kilku potomków - każde kolejne dziecko sprawia, że ryzyko zakłócenia snu matki rośnie o 50 proc.

Co ciekawe, ta zasada nie ma zastosowania w przypadku ojców, których sen wydaje się niezakłócony przez liczbę posiadanych dzieci.

Kierująca badaniami dr Kelly Sullivan powiedziała, że ich ustalenia mogą mieć duże znaczenie dla kobiet, które czują się wyczerpane macierzyństwem.

"Nasze badania wykazały, że nie tylko nie śpią one wystarczająco długo, ale także czują się zmęczone w ciągu dnia" – dodała.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Georgii w Stanach Zjednoczonych przeanalizował wyniki ankiety telefonicznej przeprowadzonej z 5 805 osobami. Uczestników poproszono, aby określili, jak długo spali każdej nocy, gdzie 7-9 godzin uznano za optimum, a mniej niż sześć godzin za liczbę niewystarczającą.

Matki są bardziej niewyspane, jeżeli mają kilkoro dzieci
Matki są bardziej niewyspane, jeżeli mają kilkoro dzieci (Shutterstock)

Wśród 2 908 kobiet w wieku poniżej 45 lat zauważono wyraźny związek pomiędzy brakiem snu w nocy i liczbą posiadanych dzieci.

Okazało się, że każde dziecko w gospodarstwie domowym zwiększało ryzyko braku snu o 50 proc.

Ogólnie rzecz biorąc, 48 proc. kobiet poniżej 45 roku życia posiadających dzieci powiedziało, że śpi co najmniej siedem godzin w ciągu nocy w porównaniu z 62 proc. kobiet nieposiadających dzieci.

Żadne inne czynniki, w tym ćwiczenia, stan cywilny i edukacja, nie miały wpływu na to, jak długo spały młodsze kobiety.

Posiadanie dzieci wpływało także na uczucie wyczerpania w ciągu dnia. Matki zgłaszały uczucie zmęczenia przez 14 dni w miesiącu, natomiast kobiety bez dzieci czuły się zmęczone przez 11 dni.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyniki zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii w Bostonie.

"Wystarczająca ilość snu jest kluczowym elementem wpływającym na stan zdrowia i może warunkować zdrowie serca, równowagę psychiczną i odpowiednią masę ciała" - powiedziała dr Sullivan. "Warto określić, co najczęściej powstrzymuje ludzi od zapewnienia sobie odpoczynku, którego tak potrzebują, tak abyśmy mogli im pomóc podjąć działania na rzecz lepszego zdrowia".

Po ciężkiej nocy kobieta może sobie pomóc z uczuciem zmęczenia. Najprostszym sposobem jest kubek gorącej mocnej kawy i pożywne śniadanie. Pomoże również porządne wywietrzenie mieszkania, chłodny prysznic albo pozytywnie nastrajająca muzyka.

Warto pamiętać, o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dobrze jest popijać wodę mineralną w ciągu dnia, a w razie potrzeby uciąć sobie krótką drzemkę. Pomoże nawet 15 minut.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze