Trwa ładowanie...

Niedoceniana soda oczyszczona. Dzięki niej pozbędziemy się chemii z powierzchni owoców

Najnowsze badania naukowców ujawniają, że soda oczyszczona usuwa nawet do 96 proc. pestycydów z owoców i warzyw. Ta metoda jest znacznie skuteczniejsza nawet niż mycie owoców wybielaczem przez 2 minuty.

Zobacz film: "Trucizna na talerzu"

1. Soda w kuchni

spis treści

Soda wymieszana z wodą, delikatnie rozprowadzona na jabłku, eliminuje prawie całość pestycydów z owoców w mniej niż 15 minut.

Poprzednie badania ujawniają, że soda oczyszczona dobrze zwalcza pestycydy. Dzieje się tak z powodu swojego zasadowego pH, które sprawia, że substancje chemiczne ulegają fragmentacji na niegroźne cząsteczki.

Przeczytaj również:

Kierująca badaniami dr Lili He z Uniwersytetu w Massachusetts, powiedziała: "Resztki po pestycydach mogą pozostawać na płodach rolnych i wnikają razem z pożywieniem do naszego organizmu. Potencjalne zagrożenia ze strony pestycydów, zmusiły do zastosowania dodatkowych metod zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Dlatego też ważne jest, aby redukować te osady, maksymalnie jak się da".

2. Jak przeprowadzone zostały badania?

Naukowcy użyli standardowego pestycydu tiabendazolu oraz fosmetu na skórce jabłek. Pozostawili te związki chemiczne na owocach przez cały dzień.

Umyli oni jabłka zwykłą wodą z kranu. Następnie do części z nich zastosowali standardowy wybielacz, a drugą część umyli sodą wymieszaną z wodą. Naukowcy użyli elektronicznej technologii mapowania, aby ocenić, na jakim poziomie jest obecność pestycydu na powierzchni i wewnątrz owoców.

3. Soda oczyszczona usuwa do 96 proc. pestycydów

Wyniki eksperymentu pokazały, że soda oczyszczona połączona z wodą, jest najbardziej skutecznym, znanym sposobem usuwania pestycydów z jabłek.

Właściwości skórki jabłka
Właściwości skórki jabłka [8 zdjęć]

Dawniej jabłka jedzono tylko ze skórką. Ich obieranie raczej nie było popularne. W ostatnich latach

zobacz galerię

Naukowcy dowiedzieli się, że po 12 minutach delikatnego szorowania owocu, soda oczyszczona usuwa 80 proc. tiabendazolu, natomiast 15 minut mycia spowodowało usunięcie aż 96 proc. fosmetu.

Uważa się, że tiabendazol jest trudniejszy do usunięcia z powodu tego, że w większym stopniu wnika do wnętrza owocu.

Standardowe metody używania wybielaczy do usuwania resztek pestycydów z owoców, nie są tak skuteczne, jak użycie do tego sody oczyszczonej.

Dobrym sposobem na usunięcie szkodliwych związków jest też obieranie ich ze skórki. Niestety, zmniejsza to też ich wartość odżywczą. Konkluzje z badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

4. Zagrożenia ze strony pestycydów

Doktor He powiedziała: "Nie ma wątpliwości, że używanie pestycydów w rolnictwie spowodowało wzrost produkcji i wydajności. Jednakże ich pozostałości w płodach rolnych, mogą w coraz większym stopniu przyczyniać się do zagrożeń dla zdrowia".

"Wyniki pokazały, że soda oczyszczona jest rozwiązaniem najskuteczniejszym w usuwaniu tiabendazolu i fosmetu z powierzchni oraz ze środka jabłek. Standardowe rozwiązanie ze stosowaniem wybielacza przez około 2 minuty, nie jest skutecznym sposobem usunięcia chemii z owoców" - dodała.

Jak stwierdziła dalej dr He, zagrożenia dla zdrowia ze strony pestycydów używanych do ochrony płodów rolnych są rzeczywistym problem obecnych czasów. Rolnicy używają ich coraz więcej przy swoich uprawach, ponieważ płody rolne atakowane są przez coraz to nowe pasożyty i choroby, natomiast te już znane, uodparniają się z czasem na stosowane do tej pory środki.

Dlatego dobrze jest redukować związki chemiczne przy spożywaniu np. owoców w sposób najpełniejszy, ponieważ ograniczymy ryzyko zatrucia pestycydami.

5. Zatrucie pestycydami

Ostre zatrucie związkami chemicznymi, służącymi do ochrony płodów rolnych, może się objawiać:

Zatrucie przewlekłe natomiast charakteryzuje się:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.