Trwa ładowanie...

Niania elektroniczna – rodzaje, zasięg, kanały, częstotliwość, kamera, udogodnienia

Avatar placeholder
31.03.2021 17:17
Niania elektroniczna daje rodzicom większy spokój o bezpieczeństwo swojego dziecka
Niania elektroniczna daje rodzicom większy spokój o bezpieczeństwo swojego dziecka (123rf)

Niania elektroniczna jest obecnie bardzo popularnym gadżetem. Dzięki niani elektronicznej nie ma konieczności ciągłego pilnowania dziecka, ponieważ urządzenie szybko poinformuje rodziców o płaczu niemowlaka. Warto więc wiedzieć, na co wrócić uwagę w czasie wyboru niani elektronicznej.

spis treści

1. Niania elektroniczna - rodzaje

Niania elektroniczna działa zawsze na tej samej zasadzie. Zestaw niani elektronicznej składa się z dwóch elementów, czyli nadajnika, który jest zostawiany w pokoju dziecięcym oraz z odbiornika, który rodzice mają przy sobie.

Niania elektroniczna wychwytuje każdy dźwięk wydawany przez dziecko. Warto zauważyć, że zestaw niani elektronicznej działa bezprzewodowo, jednak w zależności od rodzaju niani elektronicznej wykorzystywany jest do tego inny system:

  • analogowe nianie elektroniczne - ten rodzaj niani elektronicznej jest podatny na różne zakłócenia np. przez CB radia. Jednak obecnie analogowe nianie elektroniczne wykorzystują różne kanały odbioru, co w dużej mierze zlikwidowało ten problem;
  • cyfrowe nianie elektroniczne - taka niania elektroniczna wykorzystuje kodowany sygnał, którego nic nie zakłóci. Dzięki temu dźwięk jest dużo czystszy, jednak urządzenie ma mniejszy zasięg i wyższą cenę.

2. Niania elektroniczna - zasięg

Zobacz film: "Jak sprawdzić, czy niania krzywdzi dziecko?"

Niania elektroniczna powinna mieć dobry zasięg. Im większy zasięg niani elektronicznej, tym łatwiej z niej korzystać. Zasięg niani elektronicznej określa, w jakiej odległości można rozlokować nadajnik i odbiornik. Zazwyczaj maksymalny zasięg niani elektronicznej to ok. 1/5 zasięgu podanego na opakowaniu.

Bezpieczny sen dziecka
Bezpieczny sen dziecka [7 zdjęć]

Pojawiły się nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), które mają zminimalizować występowanie

zobacz galerię

3. Niania elektroniczna - kanały

Niania elektroniczna powinna mieć kilkanaście kanałów, co zmniejsza zakłócenia, ponieważ zawsze na którymś z nich dźwięk będzie czysty. Ważną funkcją niani elektronicznej jest automatyczne przełączanie kanałów i wybór tego, który ma najmniej zakłóceń.

4. Niania elektroniczna - częstotliwość sygnału

Niania elektroniczna najlepiej działa na częstotliwościach 1,88 oraz 2,4 GHz. To sprawia, że niania przekazuje czysty sygnał, bez żadnych zakłóceń. Nie warto wybierać niań elektronicznych, które mają częstotliwości 446 MHz.

5. Niania elektroniczna - kamera

Niania elektroniczna powinna posiadać również kamerkę. To sprawia, że niania elektroniczna pozwoli sprawdzić rodzicom od razu co się dzieje u dziecka, a bardzo często zdarza się, że dziecko płacze tylko przez chwile. Dzięki tej opcji niani elektronicznej rodzice nie muszą niepotrzebnie wchodzić do pokoju dziecka i przeszkadzać mu w czasie snu i mogą obserwować, co robi niemowlę nawet na ekranie telewizora, jeśli podłączą pod niego nianię elektroniczną.

ZOBACZ TAKŻE:

6. Niania elektroniczna - udogodnienia

Nianie elektroniczne mogę mieć dużo udogodnień:

  • tryb nocny – niania elektroniczna z opcją trybu nocnego umożliwia obserwację dziecka w nocy przy zgaszonym świetle. Nianie elektroniczne z trybem nocnym wykorzystują podczerwień;
  • monitor – część niań elektronicznych posiada również monitor na odbiorniku rodzica, który zapewnia wyraźniejszy obraz;
  • regulacja czułości - niektóre nianie elektroniczne posiadają również regulowaną czułość mikrofonu, dzięki czemu urządzenia reaguje tylko na istotne dźwięki.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze