Trwa ładowanie...

Poród w hipnozie coraz bardziej popularny

 Aleksandra Miłosz
20.10.2015 09:07
Poród w hipnozie coraz bardziej popularny
Poród w hipnozie coraz bardziej popularny (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)

Poród w wodzie lub poród rodzinny nikogo już nie dziwi. Specjaliści co chwila radzą, jak najlepiej przygotować się do tego momentu, jaką szkołę rodzenia wybrać i w jakich pozycjach rozwiązanie będzie najlżejsze. Obecnie panuje nowa moda – na poród w hipnozie.

spis treści

1. Czym jest hipnoza?

Hipnoza to stan głębokiego relaksu fizycznego i psychicznego, który umożliwia intensywne skupianie się na swoich myślach i blokowanie zewnętrznych zakłóceń. Specjaliści uważają, że w tym stanie umysł jest bardziej otwarty na sugestie, które mogą zmienić jego poglądy i zachowania.

Osobiście nie spotkałam się dotąd z praktyką porodu w hipnozie. Przypuszczam, że niewiele kobiet zdecydowałoby się na taką formę porodu. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy rozważyć w kilku aspektach:

− w Polsce dostęp do doświadczonego hipnotyzera jest niezwykle trudny,

− brak jest jednoznacznych badań potwierdzających skuteczność hipnoterapii w łagodzeniu bólu porodowego,

− powszechny jest lęk społeczeństwa związany z wprowadzeniem człowieka w trans,

− obawa przed niekorzystną manipulacją np.: działaniem wbrew woli rodzącej.

2. Poród oczami zahipnotyzowanej kobiety

Zobacz film: "Wyznaczanie daty porodu"

Jakie znaczenie dla kobiety w czasie porodu mają właściwości hipnozy? Pomaga ona przyszłej mamie pozbyć się strachu i bólu, a także zamienić poród w spokojne oczekiwanie na dziecko. Hipnoza w takiej sytuacji nie polega jednak na machaniu kobiecie przed oczami zegarkiem na łańcuszku z powtarzaniu  jak mantry słów: „Jesteś śpiąca, twoje powieki są ciężkie”.

To same kobiety uczą się, w jaki sposób się zahipnotyzować, stosując techniki takie jak głębokie oddychanie oraz afirmacja i wizualizacja kolejnych faz porodu. Przy użyciu takich metod kobieta może skoncentrować się na dźwięku swojego oddechu, przechodząc w kolejny stan hipnozy i zwizualizować koniec porodu nadchodzący z każdym głębszym oddechem.

3. Poród w stanie hipnozy

Zwolennicy zastosowania hipnozy w trakcie porodu zachęcają przyszłe mamy do wykorzystania tej metody i wymieniają szereg korzyści, które mają z niej wynikać. Normalne jest, że podczas rozwiązania przyszła mama odczuwa strach. W tym czasie w jej organizmie uwalniane są hormony stresu odpowiadające za reakcję „walcz albo uciekaj”. Powodują one, że mięśnie w ciele kobiety się zaciskają, co zaburza proces narodzin.

Poprzez nauczenie się kontroli swojej podświadomości możemy oczekiwać bezpiecznych narodzin bez dodatkowych komplikacji. Kobieta może stać się tak świadoma samej siebie, że będzie miała wpływ na wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, które rozluźniają mięśnie i układ nerwowy do tego stopnia, że może w ogóle nie odczuwać bólu. Położna Natalia Wyciślik wskazuje na dodatkową zaletę porodu w stanie hipnozy:

 

  • Rodzącą wprowadza się w trans, podczas którego nie tylko można odpowiednio pokierować jej czynami, ale także wywołać amnezję, tzn. wymazać z pamięci przykrości, których doświadczyła - komentuje.

4. Czy z hipnoporodu można skorzystać w Polsce?

Poród w hipnozie wciąż nie jest popularnym zjawiskiem w Polsce. Obecnie najczęściej praktykują go przyszłe mamy z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Położna Natalia Wyciślik takiego stanu rzeczy upatruje w trudnościach towarzyszących zmianie światopoglądu Polaków, chociaż zmiana światopoglądu mogłaby spopularyzować temat porodu w hipnozie i być może stałaby się skutecznym orężem w walce z bólem porodowym, co przyczyniłoby się do zmniejszenia liczby cięć cesarskich na żądanie. Może więc przyszłe mamy powinny zainteresować się tematem hipnozy, która złagodzi dotkliwe dolegliwości porodowe?

Hipnoporód zakłada, że dzięki odpowiednim technikom relaksacyjnym i afirmacji, które zostaną wyćwiczone przez kobietę podczas ciąży, poród odbędzie się bez lęku i ogromnego bólu. Jak się tego nauczyć? Pomocne okazują się kursy dostępne na płytach CD, na których znajduje się muzyka relaksacyjna, ćwiczenia do autohipnozy oraz wskazówki, jak przygotować sie do porodu, by był jak najmniej bolesny. Koszt kursu, w zależności od programu, który wybierzemy, waha się od kilkudziesięciu do prawie 300 zł. Podczas takiego treningu przyszła mama rozwija pewność siebie, rozluźnia się, uczy się wizualizacji relaksujących miejsc.

Innym rozwiązaniem jest udział w specjalnych warsztatach hipnozy przygotowanych przez szkoły rodzenia. Nie jest to jeszcze zbyt popularne w Polsce, ale na zajecia z hipnozy można już zapisać się chociażby w Warszawie, Stalowej Woli i Szczecinie.

Planujesz ciążę? Zajrzyj na nasze forum i dowiedz się, jak się do niej przygotować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze