Trwa ładowanie...

Myśleli, że to guz. Zdębieli, gdy zbadali żołądek 17-latki

Avatar placeholder
Agnieszka Wiśniewska 17.05.2023 16:48
Z żołądka nastolatki usunięto ogromną kulkę włosów
Z żołądka nastolatki usunięto ogromną kulkę włosów (Getty Images)

Nastolatce z Wielkiej Brytanii usunięto z żołądka 48-centymetrową kulę włosów, która zagrażała życiu dziewczyny. Brytyjka cierpi na zespół Roszpunki. Choć nazwa choroby brzmi bajkowo, to jej konsekwencje są bardzo poważne.

spis treści

1. Z żołądka nastolatki usunięto ogromną kulę włosów

Historię 17-latki, która kompulsywnie zjadała własne włosy, opisało czasopismo BMJ Case Reports.

Nastolatka trafiła do szpitala po tym, jak dwukrotnie zemdlała i zraniła się w głowę. Lekarze przeprowadzili szereg badań, by wykluczyć poważne urazy. Podczas jednego z nich zauważyli guz w górnej części brzucha dziewczyny.

Tomografia komputerowa ujawniła rozdęty żołądek z dużą masą wewnątrz i przerwaną ścianę żołądka. BMJ Case Reports podaje, że kula miała 48 centymetrów długości i całkowicie wypełniała żołądek 17-latki.

Kula włosów w żołądku nastolatki
Kula włosów w żołądku nastolatki (BMJ Case Reports 2021)

Nastolatka potwierdziła, że od pięciu miesięcy odczuwała silne bóle brzucha. Dodała, że na dwa tygodnie przed przybyciem do szpitala bóle nasiliły się.

Lekarze stwierdzili, że konieczne jest przeprowadzenie operacji. Na szczęście 48-centymetrową kulę z włosów udało się usunąć. Dziewczyna po operacji przebywała na oddziale intensywnej terapii, a po siedmiu dniach mogła wrócić do domu.

2. Uzależnienie od zjadania włosów

U nastolatki zdiagnozowano zespół Roszpunki. To rzadko spotykane schorzenie objawiające się niedrożnością jelit wskutek uformowania się w przewodzie pokarmowym kuli z włosów.

Jego główną cechą jest trichofagia, czyli zjadanie włosów. Często obserwuje się również trichotillomanię, czyli zaburzenie psychiczne polegające na wyrywaniu włosów.

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Naukowcy nie znają jednoznacznej przyczyny syndromu Roszpunki. Podłoża można doszukiwać się w środowisku osoby chorej, jak i genetyce. Część lekarzy oraz terapeutów dopatruje się problemów natury psychologicznej - do choroby predysponować mogą stany lękowe, depresja, poczucie opuszczenia.

Schorzenie jest niebywale rzadkie. National Organization for Rare Disorders szacuje, że 0,5 do 3 proc. ludzi doświadcza trichotillomanii.

Choć nazwa choroby brzmi bajkowo, to jej konsekwencje są bardzo poważne. Jedzenie włosów może powodować poważne problemy zdrowotne jak niedrożność jelit, a nawet śmierć. W 2017 roku 16-latka z syndromem Roszpunki zmarła po tym, jak kula włosów w jej żołądku doprowadziła do infekcji i pęknięcia wrzodu.

Kobieta w szpitalu
Kobieta w szpitalu (Getty Images)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze