Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Ewa Głowińska-Trzebiatowska

Maść dla dziecka - substancje pomocnicze

Avatar placeholder
10.11.2017 14:27
pielęgnacja skóry dziecka
pielęgnacja skóry dziecka (123rf)

Skóra dziecka od momentu urodzenia wymaga szczególnej pielęgnacji. W tym celu należy stosować różnego rodzaju preparaty kosmetyczno-lecznicze. Maści i kremy przeznaczone dla dzieci wykazują głównie działanie nawilżające i natłuszczające, a także ochronne, antybakteryjne oraz regeneracyjne. Aplikuje się je na skórę suchą, atopową, ze skłonnościami do alergii i stanów zapalnych.

Skuteczne działanie zależy od stanu skóry dziecka oraz od doboru dermokosmetyku. Wpływ na efekt terapeutyczny mają zarówno substancje lecznicze jak i pomocnicze zawarte w preparacie oraz rodzaj podłoża. I tak wyróżniamy:

  1. Działanie pielęgnacyjne - ma na celu nawilżenie i natłuszczenie skóry. Preparaty stosuje się profilaktycznie, aby zapobiec podrażnieniom skóry, pieluszkowemu zapaleniu skóry oraz innym zmianom miejscowym. Wpływ na taki efekt mają następujące substancje pomocnicze:
    • glicerol - utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry, ale przy długotrwałym stosowaniu miejscowym może powodować podrażnienie;
    • olej arachidowy, lniany, rzepakowy - dodaje się do mazideł o działaniu natłuszczającym. Oleju arachidowego nie należy stosować u dzieci z alergią na orzechy. Oleje mineralne łagodzą podrażnienia, utrzymują prawidłową równowagę lipidową, skóra staje się jędrna, gładka i elastyczna;
    • parafina posiada właściwości nawilżające, zaletą jest jej odporność na wysokie temperatury, dzięki czemu można stosować ją w różnych strefach klimatycznych;
    • laureth 6,5 - użyty miejscowo łagodzi świąd, daje uczucie ukojenia i poprawia komfort;
    • smalec - hamuje parowanie wody, niestety nie jest trwały i szybko jełczeje;
    • wazelina i euceryna - są to podłoża wpływające na stopień nawodnienia naskórka, tworzą warstwę izolującą, która hamuje parowanie wody oraz zapobiegają przenikaniu substancji leczniczych w głąb skóry. Dłuższe stosowanie maści sporządzonych na tych podłożach może wywoływać podrażnienia skóry i alergie;
    • lanolina - ułatwia wchłanianie leków przez skórę, ale maści sporządzone na tym podłożu trudno się rozsmarowują i mają nieprzyjemny zapach.
  2. Funkcja ochronna - przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Długotrwałe działanie substancji drażniących osłabia czynność obronną skóry, w wyniku czego substancje szkodliwe przenikają w głąb skóry powodując podrażnienia, stany zapalne oraz zmiany alergiczne. Celem stosowania maści ochronnych jest utworzenie mechanicznej bariery utrudniającej kontakt skóry ze środkiem drażniącym:
    • olej silikonowy służy do sporządzania maści ochronnych;
    • substancje promieniochronne zabezpieczają przed wpływem promieniowania słonecznego. Do ochrony skóry należy wybierać preparaty o wysokim wskaźniku protekcji SPF 30 lub 50+, gdyż skóra dzieci jest niedojrzała i bardzo delikatna. Powinny być przebadane dermatologicznie, odporne na wodę, hipoalergiczne, wolne od tłuszczów i emulgatorów, a także zabezpieczać skórę przed przesuszeniem;
    • naturalne oleje sojowy i z awokado odbudowują płaszcz lipidowy i ograniczają przenikanie promieniowania UV oraz chronią przed negatywnym wpływem wiatru i mrozu.
  3. Działanie antybakteryjne - posiadają środki konserwujące np. tetraboran sodu, estry metylowy i propylowy. Powinny wykazywać dużą aktywność przeciwbakteryjną i być dobrze tolerowane przez skórę.
  4. Maści odbudowujące funkcje skóry po przebytych chorobach skóry:
    • tokoferol, czyli witamina E jest obecna w maści witaminowej, nadaje skórze miękkość i elastyczność;
    • dekspantenol przyspiesza proces gojenia i regeneracji skóry.

Jako substancje pomocnicze do maści dodaje się również: przeciwutleniacze, np. palmitynian, mirystynian wpływają na trwałość zapobiegając jełczeniu tłuszczów; substancje zapachowe pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.

Kremy i maści nakładamy na umytą i osuszoną skórę rozprowadzając na miejsca szczególnie narażone. W celu uzyskania dobrego rezultatu należy używać ich regularnie. Preparaty stosowane na skórę wykazują działanie miejscowe, jednakże długotrwałe ich smarowanie oraz aplikowanie zbyt dużej ilości maści może wywołać działanie ogólne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze