Marudne dziecko
Marudne dziecko nie ułatwia życia rodzicom. Ciągle narzekający maluch potrafi wyprowadzić rodziców z równowagi. Ci jednak muszą wykazać się cierpliwością i pewnym sprytem, by odwrócić uwagę dziecka od tego, co mu się nie podoba. Rodzice za żadne skarby nie powinni mówić: „ale z ciebie maruda”, „doprowadzasz mnie do szału”, „jesteś taki sam jak twoja matka/ojciec”, „przestań w końcu narzekać”, „mam już cię dość”. Mama i tato muszą wykazać zrozumienie i poszukać przyczyny narzekań.
1. Jaka jest przyczyna marudzenia?
Diabeł tkwi w szczegółach, jak zapewnia nas stare powiedzenie. I choć według rodziców wszystko jest w porządku, mała maruda znajdzie powód, by ponarzekać.
- Temperament dziecka
Ludzie różnią się temperamentami (flegmatyk, choleryk, melancholik, sangwinik). Może twoje marudzące dziecko ma inny charakter niż twój. Gdy ty go zmuszasz do pośpiechu, on woli wszystko robić wolniej, po swojemu. Może to właśnie twoje zachowanie powoduje, że twoje dziecko marudzi.
czytaj też
- Pesymizm rodzica
Rodzie są wzorami dla swoich dzieci. Dlatego gdy mama lub tato chodzą wiecznie skwaszeni, dziecko przejmuje ich zachowania. W końcu maluch naśladuje starszych. Jeżeli jesteś rodzicem, przyjrzyj się sobie. Może najpierw swoje marudzenie powinieneś zmienić?
- Dziecko czegoś chce
Czy zdarzyło ci się, że twoja pociecha wymusiła coś na tobie płaczem? Dzieci szybko odkrywają najskuteczniejszy sposób osiągania pragnień. Gdy maluch skacze na ziemię, krzyczy i wali pięściami, nie ulegaj mu. Zasady powinny być proste i jasno określone. To ty wiesz, co jest dobre dla twojego dziecka i na ile możesz mu pozwolić. Nie pozwól, by dziecko sterowało tobą za pomocą płaczu.
- Dziecko wyraża emocje
Dawny model wychowania zakładał, że dziecko nie może być niegrzeczne i nie może być beksą. Taki maluch co rusz słyszał: „bądź grzeczny”, „nie bądź beksą”. Obecnie dużo większą wagę przykłada się do swobody emocjonalnej. Rodzic powinien znaleźć ten magiczny kompromis, w którym maluch może wyrażać emocje, ale nie terroryzuje domu swoją histerią.
Rodzice nie raz się zastanawiają jak wychować dziecko, by było dobrym i mądrym człowiekiem. Jedną z cech charakteru, która może denerwować otoczenie, jest marudzenie. Marudzące dziecko narzeka na za ciasne buty, na nieciekawe bajki, na niesmaczne jedzenie. W jego ocenie wszystko zasługuje na krytykę. Jest ono ciągle na nie. Rodzice, zamiast się denerwować, powinni spróbować zrozumieć malucha. Może ten ma konkretny powód, który powoduje, że dziecko marudzi.