Trwa ładowanie...

Łuszcząca się skóra noworodka. Przyczyny i pielęgnacja

 Ewa Rosiecka
14.01.2024 19:37
W przypadku łuszczącej się skóry noworodka bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja
W przypadku łuszczącej się skóry noworodka bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja (Adobe Stock)

Łuszcząca się skóra noworodka to stan fizjologiczny, którego przyczyną jest zmiana wilgotności otoczenia po narodzinach. Jeśli jednak łuszcząca się skóra dotyczy starszego dziecka, warto skonsultować się z pediatrą. Jakie są bezpieczne metody pielęgnacji skóry dla noworodków z łuszczącą się skórą? Czy istnieją domowe sposoby łagodzenia objawów łuszczącej się skóry u noworodków?

spis treści

1. Jakie są najczęstsze przyczyny łuszczącej się skóry u noworodków?

Łuszcząca się skóra noworodka może być dość powszechnym zjawiskiem i w większości przypadków jest to zjawisko naturalne, które zazwyczaj zanika samoistnie.

W czasie pierwszego roku życia malucha łuszcząca się skóra może pojawiać się co najmniej kilka razy. Pierwszy raz może pojawić się w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie (często w drugiej dobie życia).

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Stan ten może wyglądać trochę tak, jakby maluch zmieniał skórę, bo może się łuszczyć w kilku miejscach jednocześnie: na stopach, na łokciach, na szyi, twarzy, w zgięciach kolan czy pod pachami.

Przyczyną łuszczącej się skóry noworodka jest zmiana wilgotności powietrza oraz usunięcie mazi płodowej, chroniącej dziecko w czasie ciąży.

Problem ten może występować jeszcze przez kilka miesięcy od porodu, ponieważ skóra nowonarodzonego dziecka jest cienka oraz delikatna i może łuszczyć się w wyniku przesuszenia czy źle dobranych produktów do pielęgnacji.

2. Łuszcząca się skóra noworodka na głowie

Łuszcząca się skóra na głowie noworodka to częsty problem, który najczęściej jest wynikiem tzw. łupieżu mlecznego (łojotokowego zapalenia skóry). Jest to zjawisko dość powszechne i zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia dziecka.

Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację:

  • używając łagodnego szamponu dla niemowląt;
  • masując skórę głowy dziecka;
  • unikając czesania grzebieniem z ostro zakończonymi zębami;
  • unikając stosowania silnie drażniących substancji zawartych w kosmetykach.

Jeśli łuszczenie się skóry na głowie jest intensywne, trwa długo lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie lub opuchlizna, konieczna jest konsultacja z pediatrą. Lekarz może zalecić odpowiednie środki lub kremy, które pomogą w łagodzeniu objawów.

Akcesoria dla noworodka
Akcesoria dla noworodka

Akcesoria dla noworodka trzeba wybierać z rozwagą, bo wiele rzeczy może być tak naprawdę przydatnych

przeczytaj artykuł

3. Jak pielęgnować skórę noworodka z łuszczącą się skórą?

Oto kilka wskazówek pomocnych w pielęgnacji skóry dziecka z łuszczącą się skórą:

  • kąpiele - są ważne, ale nie powinny być zbyt długie ani zbyt gorące; zalecana temperatura wody to około 37°C; używaj łagodnych mydeł i szamponów przeznaczonych dla niemowląt;
  • olejowanie - po kąpieli delikatnie wmasuj w skórę dziecka naturalne oleje, takie jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek; unikaj substancji zawierających sztuczne barwniki, zapachy czy konserwanty;
  • masowanie skóry - delikatne masowanie skóry dziecka może pomóc w złuszczaniu martwego naskórka i pobudzać krążenie krwi; pamiętaj jednak, aby być bardzo delikatnym, aby nie podrażnić skóry dziecka;
  • unikaj środków zawierających substancje drażniące - wybieraj ubrania dla dziecka wykonane z miękkich, naturalnych tkanin, takich jak bawełna; unikaj ubrań, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka;
  • wilgotność powietrza - utrzymuj odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko - suche powietrze może przyczynić się do łuszczącej się skóry.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc to, co działa dla jednego, niekoniecznie będzie odpowiednie dla drugiego. Ważne jest, aby być bardzo delikatnym i ostrożnym podczas pielęgnacji skóry noworodka oraz zwracać uwagę na reakcje skórne dziecka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze