Trwa ładowanie...

Lapbook: co to jest i jak go zrobić?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 25.09.2023 09:31
Lapbook: co to jest i jak go zrobić?
Lapbook: co to jest i jak go zrobić? (https://stock.adobe.com/)

Lapbook to w wolnym tłumaczeniu "książka na kolanach". Pełno w niej kopert, kieszonek i skrytek, w których poukrywane są informacje i ciekawostki dotyczące danego zagadnienia. Jakie materiały są potrzebne do stworzenia lapbooka? I jakie są zasady projektowania efektywnego lapbooka? Przeczytajcie!

spis treści

1. Lapbook. Co to jest?

Kiedy mój syn miał pierwszy raz przygotować lapbook, byłam zdziwiona. Zastanawiałam się, co to jest i czym się wyróżnia. Okazało się, że tego rodzaju książka tematyczna to doskonałe narzędzie do nauki! Dlaczego?

Otóż mamy do czynienia z kreatywnymi notatkami, które z zeszytu lub książki przenosi się na arkusz papieru. Ale nie taki zwyczajny, bo kolorowy i pełen zakładek, etykiet, tabelek i harmonijek. To swego rodzaju teczka z wiadomościami na określony temat.

2. Jakie są korzyści z korzystania z lapbooków w edukacji?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Z praktyki wiem, że jest ich co najmniej kilka. Zacznijmy od samego tworzenia lapbook'a. Materiały trzeba wyciąć, odpowiednio złożyć, przykleić, uzupełnić, pokolorować. Kolejnym krokiem jest ich rozmieszczenie na arkuszu, co wcale nie jest zadaniem prostym. Wszystko musi się zmieścić i być odpowiednio ułożone.

Lapbook to zatem sposób na kreatywną naukę. Uczeń aktywnie uczestniczy w tworzeniu tego projektu. Przyswaja informacje szybciej i chętniej. Uczy się też samodzielności i porządkowania wiedzy, a także zarządzania projektem, planowania i projektowania graficznego. To swego rodzaju książka dotykowa, której przygotowanie stanowi połączenie nauki z zabawą. Angażuje prawie wszystkie zmysły, co sprzyja nauce.

3. Jakie są różnice między lapbookiem a tradycyjnymi notatkami?

Tradycyjne notatki bywają dość jednolite. W zeszytach nie ma miejsca na wklejki i papierowe skrytki. Nie zawsze też można puścić wodze fantazji w zakresie kolorów czy czcionki.

Na to pozwala lapbook. Informacje można zapisywać lub (co zdarza się cześciej) zastosować styl mieszany (druk miesza się z tradycyjnym pismem). Jest tu też miejsce na rysunki i podkreślenia. Akrusz z informacjami jest też bardziej przejrzysty. Wszystko na dany temat mamy w jednym miejscu.

4. Jakie przedmioty lub tematy są najczęściej prezentowane w lapbookach?

Moje pierwsze spotkanie z lapbookiem dotyczyło szkolnych lektur. Z jego pomocą syn miał zaprezentować wiedzę z zakresu znajmości "Zaczarowanej zagrody". Kolejny projekt dotyczył części mowy. Na arkuszu trzeba było w ciekawy sposób zaprezentować informacje na temat rzeczownika, czasownika, przymiotnika, liczebnika, zaimka, przysłówka, przyimka i spójnika.

5. Jakie są kreatywne sposoby wykorzystania lapbooków w nauce?

Lapbook wykorzystuje jednak nie tylko edukacja wczesnoszkolna, ale też szkoła średnia i edukacja przedszkolna. To dobry sposób na naukę niemal każdego przedmiotu: historii, przyrody, chemii czy języka angielskiego.

Być może zastanawiasz się, czy istnieją gotowe szablony lapbooków dostępne online, by nie było trzeba samodzielnie projektować wszystkich zakładek. Dobra wiadomość jest taka, że tego rodzaju projektów w sieci jest bardzo dużo. Dostęp do nich mają też nauczyciele, którzy chętnie wykorzystują to narzędzie w czasie nauki.

6. Czy lapbooki są często wykorzystywane w nauczaniu domowym?

Edukacja domowa rzeczywiście często wykorzystuje kreatywne projekty w nauce. Są wśród nich też lapbooki. Jednak coraz częściej korzystają z niego uczniowie szkół powszechnych. I słusznie, bo to szalenie ciekawa metoda nauki.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze