Trwa ładowanie...

Przymiotnik - czym jest, rodzaje, odmiana

 Ewa Rosiecka
14.09.2021 17:44
Przymiotnik
Przymiotnik (Adobe Stock)

Przymiotnik jest częścią mowy, która opisuje cechy rzeczy, zjawisk, stanów, pojęć oraz istot żyjących. Odpowiada na pytania: czyj? który? jaki? Czym jest przymiotnik w zdaniu? Czy przymiotnik odmienia się przez przypadki? Jakie przymiotniki nie podlegają stopniowaniu? Najważniejsze informacje o przymiotnikach w artykule poniżej!

spis treści

1. Co to jest przymiotnik?

W szkole na języku polskim uczymy się, że przymiotnik określa cechy rzeczownika. Zgodnie z definicją przymiotnik jest samodzielną, odmienną częścią mowy, określającą cechy lub właściwości przedmiotów, osób i zjawisk.

Ta część mowy ukazuje cechy istot żywych, pojęć, stanów, rzeczy i zjawisk. Pozwala nam na dokładne opisanie tego, co widzimy lub słyszymy, dzięki przymiotnikom możemy uszczegółowić swoją wypowiedź.

Przymiotnik określa stałe lub doraźne cechy, zarówno te, które widać gołym okiem, jak i te niedostępne dla naszych zmysłów. Mogą nazywać barwę, wielkość, kształt oraz cechy wewnętrzne. Za pomocą przymiotnika możemy również wyrazić nasz stosunek do kogoś lub czegoś.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Przymiotnik może także stanowić równoważnik zdania przez to, że jest samodzielny składniowo oraz znaczeniowo.

2. Rodzaje przymiotników

W języku polskim możemy wyróżnić cztery grupy przymiotników:

  • przymiotniki jakościowe - mogą podlegać stopniowaniu i występują w różnym natężeniu, np. miły, ciepły, ładny, brzydki;
  • przymiotniki nieodmienne - najczęściej są to wyrazy obcego pochodzenia, np. khaki, super;
  • przymiotniki relacyjne - opisują niezmienne, stałe cechy, np. lokomotywa spalinowa;
  • przymiotniki dzierżawcze - przedstawiają przynależność do czegoś, np. syzyfowa praca.

3. Stopniowanie przymiotników

Przymiotniki to części mowy, które podlegają stopniowaniu, polegającemu na ukazaniu natężenia konkretnej cechy. Możemy wyróżnić trzy stopnie:

  • równy;
  • wyższy;
  • najwyższy.

Istnieją również przymiotniki, które nie podlegają stopniowaniu. Tego typu przymiotniki oznaczają cechę niezmienną, np. kamienny, metalowy, plastikowy, drewniany.

4. Odmiana przymiotników

Przymiotniki odmieniają się przez liczby, rodzaje i przypadki. Gdy odmieniamy wyraz, zależnie od przypadku zmianie ulega jego końcówka fleksyjna, ta zaś część, która pozostaje taka sama to temat fleksyjny.

Czasem w obrębie tematu występuje wymiana głosek, np. ó na o, rz na r, t na ć, ch na sz itd. Zjawisko to nazywamy obocznością.

Gramatyka w szkole podstawowej
Gramatyka w szkole podstawowej

Gramatyka języka polskiego uważana jest za jedną z trudniejszych. Budowa zdania i właściwa odmiana wyrazów

przeczytaj artykuł

5. Jak piszemy "nie" z przymiotnikiem?

Zaprzeczenie "nie" z przymiotnikami w stopniu równym piszemy razem (np. niedobry, niechętny lub niemiły). W stopniu wyższym i najwyższym piszemy osobno (nie najchętniej, nie najlepiej, nie najgorzej).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze