Trwa ładowanie...

Przymiotnik - czym jest, rodzaje, odmiana

Przymiotnik jest częścią mowy, która opisuje cechy rzeczy, zjawisk, stanów, pojęć oraz istot żyjących. Odpowiada na pytania: czyj? który? jaki? Czym jest przymiotnik w zdaniu? Czy przymiotnik odmienia się przez przypadki? Jakie przymiotniki nie podlegają stopniowaniu? Najważniejsze informacje o przymiotnikach w artykule poniżej!

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. Co to jest przymiotnik?

W szkole na języku polskim uczymy się, że przymiotnik określa cechy rzeczownika. Zgodnie z definicją przymiotnik jest samodzielną, odmienną częścią mowy, określającą cechy lub właściwości przedmiotów, osób i zjawisk.

Ta część mowy ukazuje cechy istot żywych, pojęć, stanów, rzeczy i zjawisk. Pozwala nam na dokładne opisanie tego, co widzimy lub słyszymy, dzięki przymiotnikom możemy uszczegółowić swoją wypowiedź.

Przymiotnik określa stałe lub doraźne cechy, zarówno te, które widać gołym okiem, jak i te niedostępne dla naszych zmysłów. Mogą nazywać barwę, wielkość, kształt oraz cechy wewnętrzne. Za pomocą przymiotnika możemy również wyrazić nasz stosunek do kogoś lub czegoś.

Przymiotnik może także stanowić równoważnik zdania przez to, że jest samodzielny składniowo oraz znaczeniowo.

2. Rodzaje przymiotników

W języku polskim możemy wyróżnić cztery grupy przymiotników:

  • przymiotniki jakościowe - mogą podlegać stopniowaniu i występują w różnym natężeniu, np. miły, ciepły, ładny, brzydki;
  • przymiotniki nieodmienne - najczęściej są to wyrazy obcego pochodzenia, np. khaki, super;
  • przymiotniki relacyjne - opisują niezmienne, stałe cechy, np. lokomotywa spalinowa;
  • przymiotniki dzierżawcze - przedstawiają przynależność do czegoś, np. syzyfowa praca.
Części mowy - odmienne i nieodmienne
Części mowy - odmienne i nieodmienne

Części mowy, w języku polskim, dzieli się na odmienne i nieodmienne. Do tych pierwszych zalicza się czasowniki,...

przeczytaj artykuł

3. Stopniowanie przymiotników

Przymiotniki to części mowy, które podlegają stopniowaniu, polegającemu na ukazaniu natężenia konkretnej cechy. Możemy wyróżnić trzy stopnie:

  • równy;
  • wyższy;
  • najwyższy.

Istnieją również przymiotniki, które nie podlegają stopniowaniu. Tego typu przymiotniki oznaczają cechę niezmienną, np. kamienny, metalowy, plastikowy, drewniany.

4. Odmiana przymiotników

Przymiotniki odmieniają się przez liczby, rodzaje i przypadki. Gdy odmieniamy wyraz, zależnie od przypadku zmianie ulega jego końcówka fleksyjna, ta zaś część, która pozostaje taka sama to temat fleksyjny.

Czasem w obrębie tematu występuje wymiana głosek, np. ó na o, rz na r, t na ć, ch na sz itd. Zjawisko to nazywamy obocznością.

Gramatyka w szkole podstawowej
Gramatyka w szkole podstawowej

Gramatyka języka polskiego uważana jest za jedną z trudniejszych. Budowa zdania i właściwa odmiana wyrazów...

przeczytaj artykuł

5. Jak piszemy "nie" z przymiotnikiem?

Zaprzeczenie "nie" z przymiotnikami w stopniu równym piszemy razem (np. niedobry, niechętny lub niemiły). W stopniu wyższym i najwyższym piszemy osobno (nie najchętniej, nie najlepiej, nie najgorzej).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.