Trwa ładowanie...

Liczebniki. Poznaj liczące się słowa!

Liczebniki pozwalają określać liczbę osób, zwierząt i przedmiotów oraz kolejność poszczególnych obiektów w jakimś układzie, szeregu czy ciągu. Jest to odmienna, samodzielna część mowy. Jakie są jego rodzaje?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Liczebniki. Podział ze względu na znaczenie

Ze względu na znaczenie liczebniki dzieli się na: główne, np. pięć, osiemnaście, trzydzieści dwa porzadkowe, np. pierwszy, piąty, osiemnasty zbiorowe, np. pięcioro, dziesięcioro ułamkowe, np. trzy czwarte, pół Zapamiętaj, że liczebnik ułamkowy półtora występuje w dwóch formach rodzajowych: żeńskiej (np. półtorej godziny) oraz męskiej i nijakiej (np. półtora metra).

4 ważne rzeczy dotyczące snu, których możemy nauczyć się od naszych dzieci
4 ważne rzeczy dotyczące snu, których możemy nauczyć się od naszych dzieci [5 zdjęć]

To prawda, że jako rodzic to ty uczysz dziecko różnych rzeczy, które pomogą mu w późniejszym życiu. W...

zobacz galerię

Liczebniki dzieli się też na: mnożne, np. podwójny wielorakie, np. trojaki, czworaki nieokreślone, np. kilka, kilkadziesiąt

Liczebniki zbiorowe pozwalają określić liczbę: ludzi, np. dwoje ludzi, pięcioro dzieci istot młodych, zwłaszcza zwierząt, np. pięcioro kurcząt rzeczowników występujących wyłącznie w liczbie mnogiej (pluralia tantum), np. dwoje drzwi, czworo nożyc*.

Dlaczego dzieci nie radzą sobie z matematyką?
Dlaczego dzieci nie radzą sobie z matematyką?

Matematyka królową nauk? W stwierdzeniu tym wiele jest prawdy, wszak światem dorosłych rządzą liczby....

przeczytaj artykuł

2. Co to są liczebniki główne?

Liczebniki główne mają dość skomplikowaną odmianę: liczebnik jeden ma w mianowniku takie formy jak zaimek ten, np. jeden, jedna, jednak w przypadkach zależnych przybiera formy przymiotnika, np. jednego, jednemu liczebnik dwa występuje w trzech formach rodzajowych: męskoosobowej (np. dwaj rycerze), żeńskiej (dwie dziewczynki) i nijakiej (np. trzy lizaki). liczebnik tysiąc odmienia się jak rzeczowniki w przypadku liczebników trzycyfrowych odmieniamy wszystkie składniki, np. Do finałów dostało się stu czterdziestu dwóch uczniów ze szkół w całej Polsce.

7 najgłupszych wymówek rodziców, którzy przyprowadzają chore dzieci do przedszkola
7 najgłupszych wymówek rodziców, którzy przyprowadzają chore dzieci do przedszkola [8 zdjęć]

Jesień zawitała u nas na dobre. W niektórych domach to czas zbierania złotych liści i picia gorącej czekolady...

zobacz galerię

3. Liczebniki a interpunkcja

W przypadku liczebników obowiązuje kilka ważnych zasad interpunkcyjnych: po cyfrach rzymskich, które oznaczają liczebnik porządkowy, nie stawia się kropki, np. 20 XI 2020 r. kropkę stawia się po liczebniku porządkowym oznaczonym cyframi arabskimi (wyjątkiem są sytuacje, kiedy cyfry oznaczają godziny, stronę oraz dni miesiąca, po których jego nazwa zapisana jest słownie),

Warto też pamiętać, że nie wolno dopisywać końcówek fleksyjnych po cyfrach arabskich lub rzymskich (zdobywca 2. miejsca, uczeń I klasy)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.