Trwa ładowanie...

Kryzys laktacyjny. Przyczyny kryzysu i objawy

Kryzys laktacyjny. Przyczyny kryzysu i objawy
Kryzys laktacyjny. Przyczyny kryzysu i objawy (GettyImages)

Czym jest kryzys laktacyjny i kiedy może się pojawić? Kryzys laktacyjny jest naturalnym procesem, który polega na czasowym niedoborze mleka. Jest to proces, który ma zapewnić dostarczenie pokarmu o właściwym składzie i wysokiej jakości dla wciąż rozwijającego się młodego organizmu. Kryzys laktacyjny może być naturalnym niedoborem, ale istnieją również zewnętrzne czynniki, które powodują zatrzymanie się pokarmu.

spis treści

1. Przyczyny kryzysu laktacyjnego

Kryzys laktacyjny to moment, kiedy w kanałach mlekowych znajduje się zbyt mała ilość pokarmu, a tym samym dziecko nie najada się. Jakie mogą być jego przyczyny?

Przede wszystkim należy jeszcze raz zaznaczyć, że kryzys laktacyjny jest chwilowym brakiem pokarmu i najczęściej połączony jest z tzw. skokiem rozwojowym dziecka.

Ponieważ dziecko rośnie, jego organizm potrzebuje coraz większej ilości wartościowego pokarmu bogatego w minerały i witaminy, dlatego na takich etapach natura stara się dopasować do aktualnych potrzeb dziecka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"
Kryzys laktacyjny może być naturalnym niedoborem pokarmu
Kryzys laktacyjny może być naturalnym niedoborem pokarmu

Kryzysy laktacyjne mogą być też spowodowane innymi czynnikami - między innymi zaburzeniami w gospodarce hormonalnej kobiety karmiącej. Innym powodem może być stały stres czy zmęczenie.

Według położnych kryzys laktacyjny może wystąpić u kobiet, które nieprawidłowo przystawiają dziecko do piersi, co skutkuje zbyt rzadkim i niedostatecznym pobudzeniem piersi. Zbyt długie przerwy w karmieniu mogą również powodować zmniejszenie się ilości pokarmu.

To też warto wiedzieć

Niestety w trakcie karmienia brodawki są stale narażone na podrażnienia, a nawet rany, a to może być przyczyną stanu zapalnego gruczołu piersiowego.

Według niektórych opinii podawanie noworodkowi smoczka czy dokarmianie go butelką zakłóca właściwy mechanizm odruchu ssania, co również może powodować kryzys laktacyjny, ponieważ pierś nie jest stymulowana do produkcji pokarmu.

2. Objawy kryzysu laktacyjnego

Piersi kobiety karmiącej są nabrzmiałe, twarde, karmiąca ma wrażenie pełności. Natomiast kryzys laktacyjny powoduje, że piersi stają się miękkie, mniejsze, a każda próba odciągnięcia pokarmu kończy się niepowodzeniem.

Sygnałem, że kobieta przechodzi kryzys laktacyjny jest częsty płacz dziecka, wybudzanie się i jego nerwowość podczas przystawionia do piersi.

3. Kryzys laktacyjny - kiedy występuje?

Kiedy pojawia się kryzys laktacyjny? Oczywiście nie jest to reguła, ale najczęściej kryzys laktacyjny następuje w 3 i 6 tygodniu, a także w 6 i 9 miesiącu. Kryzys laktacyjny trwa maksymalnie 7 dni.

Powodem do niepokoju jest nie przybieranie dziecka na wadze. Warto w takiej sytuacji udać się do pediatry, ponieważ być możne będzie konieczność dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym.

Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty
Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty [7 zdjęć]

Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje nic takiego jak dieta karmiącej kobiety. Świeżo upieczona mama

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze