Trwa ładowanie...

Kryzys laktacyjny – przyczyny kryzysu, objawy

Czym jest kryzys laktacyjny i kiedy może się pojawić? Kryzys laktacyjny jest naturalnym procesem, który polega na czasowym niedoborze mleka. Jest to proces, który ma zapewnić dostarczenie pokarmu o właściwym składzie i wysokiej jakości dla wciąż rozwijającego się młodego organizmu. Kryzys laktacyjny może być naturalnym niedoborem, ale istnieją również zewnętrzne czynniki, które powodują zatrzymanie się pokarmu.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

spis treści

1. Kryzys laktacyjny – przyczyny kryzysu

Kryzys laktacyjny to moment, kiedy w kanałach mlekowych znajduje się zbyt mała ilość pokarmu, a tym samym dziecko nie najada się. Jakie mogą być jego przyczyny? Przede wszystkim należy jeszcze raz zaznaczyć, że kryzys laktacyjny jest chwilowym brakiem pokarmu i najczęściej połączony jest z tzw. skokiem rozwojowym dziecka. Ponieważ dziecko rośnie, jego organizm potrzebuje coraz większej ilości wartościowego pokarmu bogatego w minerały i witaminy, dlatego na takich etapach natura stara się dopasować do aktualnych potrzeb dziecka.

Kryzys laktacyjny może być naturalnym niedoborem pokarmu
Kryzys laktacyjny może być naturalnym niedoborem pokarmu

Kryzys laktacyjny może być też spowodowany innymi czynnikami, dla przykładu zaburzeniami w gospodarce hormonalnej kobiety karmiącej. Innym powodem może być stały stres czy zmęczenie. Według położnych kryzys laktacyjny może wystąpić u kobiet, które nieprawidłowo przystawiają dziecko do piersi, co skutkuje zbyt rzadkim i niedostatecznym pobudzeniem piersi. Zbyt długie przerwy w karmieniu mogą również powodować zmniejszenie się ilości pokarmu.

To też warto wiedzieć

Niestety w trakcie karmienia brodawki są stale narażone na podrażnienia, a nawet rany, a to może być przyczyną stanu zapalnego gruczołu piersiowego. Według niektórych opinii podawanie noworodkowi smoczka czy dokarmianie go butelką zakłóca właściwy mechanizm odruchu ssania, co również może powodować kryzys laktacyjny, ponieważ pierś nie jest stymulowana do produkcji pokarmu.

Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty
Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty [7 zdjęć]

Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje nic takiego jak dieta karmiącej kobiety. Świeżo upieczona mama...

zobacz galerię

2. Kryzys laktacyjny – objawy

Piersi kobiety karmiącej są nabrzmiałe, twarde, karmiąca ma wrażenie pełności. Natomiast kryzys laktacyjny powoduje, że piersi stają miękkie, zmniejszają ją, a każda próba odciągnięcia pokarmu kończy się niepowodzeniem. Oczywiście sygnałem, że kobieta przechodzi kryzys laktacyjny jest dziecko, które często płacze, źle śpi, a przystawione do piersi jest nerwowe. Kiedy pojawia się kryzys laktacyjny? Oczywiście nie jest to reguła, ale najczęściej kryzys laktacyjny następuje w 3 i 6 tygodniu, a także w 6 i 9 miesiącu. Kryzys laktacyjny trwa maksymalnie 7 dni. Powodem do niepokoju jest nie przybieranie dziecka na wadze, warto w takiej sytuacji udać się do pediatry, ponieważ być możne będzie konieczność dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.