Trwa ładowanie...

Czy moje dziecko nie je za mało?

Czy moje dziecko nie je za mało?
Czy moje dziecko nie je za mało? (123rf)

Kobiety, które karmią swoje dziecko piersią, często zastanawiają się, czy ilość pokarmu, jaką otrzymuje niemowlę, jest wystarczająca. Jak sprawdzić, czy malec najada się porcją mleka od mamy? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka następujących pytań.

1. Jak często karmię piersią?

Noworodki domagają się jedzenia średnio co 2–3 godziny, czyli w ciągu doby statystyczna matka karmi swoje maleństwo 8–12 razy. Gdy dziecko jest trochę starsze, częstotliwość karmień zmniejsza się, ponieważ malec potrafi przyjąć naraz większą ilość mleka.

2. Czy dziecko przybiera na wadze?

Systematyczny wzrost masy ciała to najlepszy dowód na to, że niemowlę nie jest wygłodzone. Tuż po urodzeniu większość dzieci traci trochę na wadze, ale w ciągu zwykle 8-10 dnia, ewentualnie na początku drugiego tygodnia, odzyskuje utracone dekagramy.

3. Ile pieluch brudzi dziecko w ciągu doby?

Przez kilka pierwszych dni liczba zmienianych pieluszek stale rośnie – z reguły od piątego dnia życia noworodek moczy co najmniej 6 pieluch i robi kupę 3 lub więcej razy dziennie.

4. Czy niemowlę sprawia wrażenie zadowolonego?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Najedzone dziecko jest spokojne i aktywne, a lekko głodne – niecierpliwe i rozdrażnione. Niespokojne zachowanie niemowlęcia nie musi oczywiście być oznaką niedożywienia, ale jeśli ma miejsce nagminnie, warto sprawdzić, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze.

5. Jak czujesz się po karmieniu?

Przed karmieniem piersi są zwykle pełne i nabrzmiałe, natomiast po udanym opróżnieniu ich z mleka stają się bardziej miękkie i jakby „puste”.

Każde dziecko jest inne, dlatego warto zdać się na instynkt macierzyński i nie bagatelizować swoich obaw. Wszelkie wątpliwości dobrze jest skonsultować z pediatrą – wizyta u lekarza jest szczególnie zalecana, jeśli niemowlę jest ciągle śpiące, marudzi po karmieniu, nie przybiera na wadze, moczy mniej niż 6 pieluch dziennie i rzadko oddaje skąpe stolce. Niepokojącym objawem jest także brak zainteresowania jedzeniem i obfite lub silne ulewanie po posiłku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze