Trwa ładowanie...

Chusta do karmienia piersią

Avatar placeholder
06.09.2016 10:11
Chusta do karmienia piersią
Chusta do karmienia piersią (Zdjęcie autorstwa Suzanne Shahar / CC BY-ND 2.0)

Chusta do karmienia piersią nie została wynaleziona w XX czy XXI wieku. To odkrycie znacznie wcześniejsze. Do chust wracają nawet najbardziej nowoczesne mamy, doceniając zalety tego rodzaju kontaktu z dzieckiem. Chusta do karmienia piersią pomaga w stałej opiece nad maluchem. Zyskała szczególną popularność w kulturach, w których kobiety szybko po porodzie wracają do swoich codziennych obowiązków, do prac w domu i do pracy fizycznej na roli. Pierwotnym zadaniem chusty jest ułatwianie kobietom karmienia piersią małego szkraba. Kobieta zajęta swoimi zadaniami, trzymając dziecko w chuście, może niemal natychmiast reagować na płacz niemowlęcia i zaspokoić głód maluszka. W czym jeszcze pomaga chusta do karmienia piersią?

1. Zalety chusty do karmienia piersią

Konsultanci laktacyjni na całym świecie twierdzą, że chusta wspaniale wspiera naturalne karmienie piersią. Matka, która stale trzyma dziecko w chuście, blisko swojego ciała, ma szansę szybciej reagować na jego potrzeby i lepiej rozpoznawać sygnały, jakie wysyła jej niemowlę. Dzięki chuście powstaje szczególnego rodzaju więź między dzieckiem a matką. Chusta daje pozytywne efekty nie tylko dla dziecka, które może od razu zostać nakarmione, ale też wpływa korzystnie na samopoczucie i psychikę mamy. Kobieta czerpie radość z macierzyństwa, jest bardziej pewna siebie, spokojna, rozluźniona. Może spełniać się w roli mamy. Kobiety stosujące chustę do karmienia piersią wykazują też mniej problemów z laktacją. Brak pokarmu może wynikać ze zdenerwowania, niepewności, zagubienia w roli rodzica – „Dlaczego moje dziecko płacze? O co mu chodzi? Jestem złą matką, nawet nie umiem zająć się swoim maluszkiem”.

Stres wpływa niekorzystnie na gospodarkę hormonalną kobiety – zostaje zaburzona produkcja oksytocyny, odpowiedzialnej za wypływanie pokarmu. Karmienie w chuście jest łatwiejsze, daje poczucie bezpieczeństwa, zarówno dziecku, jak i matce. Chusta sprzyja atmosferze bliskości, zrozumienia i spokoju. Ponadto, umożliwia maluchowi częste ssanie piersi i karmienie na żądanie. W tej sytuacji i dziecko jest zadowolone, i matka, gdyż częste ssanie piersi stymuluje produkcję mleka na zasadzie popytu i podaży. Chusta do karmienia piersią przydaje się też szczególnie w miejscach publicznych – pozwala na dyskrecję i intymność podczas karmienia. Inni specjaliści zwracają uwagę, że używanie chusty sprzyja wyciszeniu maluszka, bowiem chusta izoluje szkraba od nadmiaru bodźców, hałasu i światła, umożliwiając koncentrację na spokojnym ssaniu i zaspokajaniu głodu.

2. Jak karmić dziecko w chuście?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  1. Trzymaj dziecko w chuście. Jeśli maluch zacznie sygnalizować, że jest głodny, zatrzymaj się, odłóż na chwilę wykonywane czynności i skoncentruj się na szkrabie.
  2. Pamiętaj, że najwygodniejsze pozycje do karmienia dziecka w chuście, to pozycje kołyskowe lub pozycja pionowa. Jeśli trzeba, poluzuj węzeł chusty, obniż i ułóż odpowiednio dziecko, a następnie zacznij je karmić. Po nakarmieniu brzdąca podnieś go wyżej i dociągnij chustę.
  3. W czasie karmienia dziecka w chuście staraj się nie chodzić. Kiedy nie możesz przystanąć na chwilę, przytrzymuj malucha w trakcie karmienia, tym bardziej, jeśli poluzowałaś wcześniej węzeł chusty.
  4. Uważaj na ułożenie dziecka podczas karmienia. Najlepsze ułożenie to „brzuch do brzucha”. Bródka maluszka nie powinna być przygięta do klatki piersiowej, a główka nie powinna być usytuowana bokiem do ciała, gdyż takie ułożenie utrudnia maluchowi oddychanie.

Kobiety mają obecnie do wyboru wiele chust do karmienia piersią, np. chusty kółkowe, kieszonkowe, wiązane tkane albo elastyczne. W chustach takich można karmić dziecko również mlekiem modyfikowanym, a w rolę mamy równie dobrze może wcielić się tata. Nikt przecież nie zabronił ojcom noszenia własnych pociech na piersi w specjalnie dobranych chustach. Chusta zatem sprzyja także bliskiemu kontaktowi i wyciszeniu na linii tata-maluch.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze