Trwa ładowanie...

Kąpiel małego dziecka i pielęgnacja skóry

 Agnieszka Gotówka
14.08.2017 13:21
Kąpiel małego dziecka i pielęgnacja skóry
Kąpiel małego dziecka i pielęgnacja skóry

Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa. Ma to związek z jej adaptacją do warunków panujących poza łonem matki. Jak kąpać niemowlę i w jaki sposób pielęgnować jego skórę?

spis treści

1. Skóra niemowlęcia

Skóra niemowlęcia ma nieco mniejszą wartość pH niż osoby dorosłej, jest ponadto mniej elastyczna i jaśniejsza, bo słabiej produkuje barwnik. Mniej jest w niej gruczołów potowych, dlatego maluszek szybciej się poci i trudno mu funkcjonować w wysokich temperaturach. Znacznie większy niż u dorosłych jest stosunek powierzchni skóry do masy ciała dziecka, dlatego niemowlęta tracą znaczną część wody ustrojowej w wyniku parowania (rośnie więc ryzyko przegrzania i wychłodzenia, jak również obserwuje się zwiększone wchłanianie substancji kontaktujących się ze skórą – leków, środków chemicznych).

Skóra dziecka jest delikatna, więc należy o nią prawidłowo dbać
Skóra dziecka jest delikatna, więc należy o nią prawidłowo dbać (123RF)

2. Kąpiel niemowlęcia

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Niemowlę warto kąpać codziennie, nie jest to jednak bezwzględnie konieczne (pod warunkiem, że po każdej zmianie pieluszki okolice pupy i miejsc intymnych są dokładnie przemywane przegotowaną wodą). Kiedy jednak dziecko zacznie samo jeść i się poruszać, codzienna kąpiel w wannie to absolutne minimum. Do kąpieli małego dziecka należy używać delikatnych kosmetyków, najlepiej hipoalergicznego mydła. Pod żadnym pozorem nie wolno używać do tego celu kosmetyków starszego rodzeństwa lub osób dorosłych (może to zaburzyć czynności ochronne bariery naskórka).

3. Jak kąpać niemowlę?

Niemowlę należy kąpać w wanience ustawionej na stabilnym podłożu (stojaku lub stole). Temperatura wody nie powinna przekraczać 34°C (jest wówczas w pełni neutralna dla dziecka). Niemowlę należy włożyć do wanienki, podtrzymując mu ręką plecy, barki i główkę. Drugą ręką należy opłukiwać dziecko. Ruchy rodzica powinny być delikatne, ale pewne. Można również nawilżyć wilgotnym ręcznikiem skórę dziecka położonego na przewijaku, następnie namydlić ją i spłukać w wanience. Jej dno warto wyłożyć specjalną matą zabezpieczającą przed poślizgnięciem. Do mycia dziecka nie należy używać żadnych myjek czy gąbek, których nie można prać w pralce. Najlepiej obmywać skórę dziecka dłonią.

Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać?
Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać? [6 zdjęć]

Kąpiel dziecka to rytuał bardzo istotny dla każdego niemowlaka. Codzienne kilka minut przeznaczone tylko

zobacz galerię

Główkę dziecka należy myć mydłem lub płynem do kąpieli. Używanie szamponów nie jest wskazane. Włosy niemowlęcia wystarczy umyć 2-3 razy w tygodniu, chyba że maluszek ulewa lub mocno się poci – wówczas warto myć je codziennie.

Jeśli dziecko po wyjęciu z wanny płacze, może to oznaczać, że w pomieszczeniu, w którym kąpiesz dziecko, jest za zimno (wilgotna skóra szybciej się ochładza). Przed kąpielą należy przygotować sobie wszystkie akcesoria niezbędne do higieny dziecka, łącznie z ubrankami oraz pieluszką. Skórę niemowlęcia należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem. Im starsze dziecko, tym jego kąpiel będzie coraz mniej stresująca. Dziecko siedzące stabilnie chętnie pobawi się w wannie nieco dłużej.

4. Błędy popełniane w zakresie pielęgnacji skóry dziecka

  • Ubieranie syntetycznych, tanich ubranek dla niemowląt, które wzmagają potliwość skóry. Nie chodzi tu o zakup markowej odzieży, ale o dobór odpowiedniego materiału: musi on być przewiewny i delikatny, dlatego najlepiej sprawdzi się bawełna. Wełna uszkadza i podrażnia skórę, a metalowe zapinki w ubrankach, np. w śpioszkach, mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry.

  • Błędem jest również ubieranie zbyt ciasnych ubranek. Jeśli więc tkanina się naciąga, np. na stopach dziecka, wówczas ubranko jest już dla niego nieodpowiednie.

  • Przegrzewanie dziecka poprzez utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury otoczenia.

  • Zbyt częste kąpiele (częściej nie raz na dobę).

Musisz to wiedzieć

  • Stosowanie do pielęgnacji skóry dziecka kosmetyków przeznaczonych dla osób dorosłych oraz preparatów zawierających środki antyseptyczne (przeciwbakteryjne), które mogą wywołać podrażnienie.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze