Brokuły. Warto jeść codziennie
Brokuły posiadają wiele właściwości zdrowotnych. To jedne z najzdrowszych warzyw na świecie. W smaku są delikatniejsze od kalafiora i można dowolnie komponować je w różnych potrawach. Sprawdź, dlaczego warto jeść codziennie brokuły.
1. Jedz brokuły – to same korzyści
Brokuły nazywane są również zielonym kalafiorem lub kapustą szparagową. Należą do rodziny kapustowatych. W tej grupie znajdziemy również kapustę, kalafior, jarmuż czy brukselkę.
Spożywanie tych warzyw chroni komórki przed uszkodzeniem. Dzieje się tak ponieważ zawierają glukozynolany i witaminę C, które skutecznie zwalczają stres oksydacyjny. Jest to tzw. stres tlenowy, który zakłóca równowagę między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Brokuły powinny znaleźć się w diecie kobiet, które starają się o potomstwo. To ze względu na zawartość witaminy B9, czyli kwasu foliowego. Warzywa te obniżają również poziom glukozy we krwi.
W 200 g warzywa znajdziemy zaledwie 20 kalorii, 3,6 g węglowodanów oraz 2,1 g białka. To bogactwo witamin A, B6 i C. Ale to nie wszystko. W tak niedużej porcji znajduje się aż 34 mg wapnia, 63 mg żelaza, 17,75 mg magnezu, 46,86 mg fosforu oraz 23,75 mg potasu.
2. Brokuły – dobre dla palaczy
Warzywa te powinny spożywać osoby, które cierpią na uzależnienie od palnia papierosów. Brokuły mogą pomóc układowi odpornościowemu oczyścić bakterie z płuc. Gromadzą się one, gdy dym nikotynowy uszkadza mechanizmy ochronne układu oddechowego.
Tajemnica tkwi w jednym ze składników tego zielonego warzywa. Jest to sulforafan, czyli siarkoorganiczny związek chemiczny, który wspomaga usuwanie z ciała toksyn. Badania udowodniły, że substancja ta jest w stanie zwalczyć szkody wyrządzone przez palenie.
3. Brokuły – na zdrowe oczy
Wprowadzenie tego warzywa do codziennej diety zaleca się również osobom, które mają problemy ze wzrokiem lub na co dzień nadmiernie go eksploatują np. pracując przy komputerze. Brokuły zawierają luteinę, zeaksantynę i witaminę B2, które opóźniają pojawienie się zaburzeń widzenia związanych z wiekiem.
4. Brokuły – właściwości antynowotworowe
Ten sam składnik - sulforafan - humuje rozwój komórek nowotworowych. Ważne jest jednak, aby przygotować je w odpowiedni sposób, by nie straciły swoich cennych właściwości.
Różyczki brokułów mogą zawierać więcej składników odżywczych niż łodygi. Mają też wyższe stężenie związków bioaktywnych. Aby zachować wszystkie substancje warzywo warto jeść na surowo lub ugotować na parze. Mogą być też blanszowane w temperaturze 76 st. Celsjusza.
Zobacz też: Nie zapycha tętnic cholesterolem, reguluje ciśnienie. Idealne na śniadanie.
https://www.bizjournals.com/buffalo/blog/the_last_laugh/2011/05/attention-smokers-eat-your-broccoli.html