Trwa ładowanie...

Jaki wpływ na dzieci ma zmiana czasu? 5 wskazówek, jak zachęcić dzieci do snu

 Maria Krasicka
29.03.2021 14:05
Trudności z zasypianiem dzieci
Trudności z zasypianiem dzieci (GettyImages)

28 marca przestawiliśmy zegarki. Mimo że na pozór zmiana czasu może wydawać się błahostką, dla wielu rodziców oznacza rozregulowanie snu ich pociech. Jak je zachęcić do snu? Oto kilka przydatnych wskazówek.

spis treści

1. Zmiana czasu a dzieci

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że śpimy godzinę krócej. W nocy z 27 na 28 marca zamiast godziny 2:00 wybiła na zegarach 3:00. Każdy odczuwa to na swój sposób, jednak jak utrata godziny snu może wpłynąć na dzieci, które przez pandemię i tak mają rozregulowany sen?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że dzieci zostały w domach. Jest to trudna sytuacja zarówno dla nich, jak i dla rodziców, którzy zmęczeni jednoczesną pracą i opieką przymykają czasem oczy na porę spania ich pociech.

Zdalna nauka również nie pomaga najmłodszym, ponieważ spędzają bardzo dużo czasu przed ekranem komputera, a gdy skończą zajęcia, oglądają bajki, żeby nie przeszkadzać opiekunom w pracy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Trudności z zasypianiem
Trudności z zasypianiem (GettyImages)

Eksperci twierdzą, że ustalenie zdrowego trybu snu dla dzieci nigdy nie było tak ważne. Ostatnią rzeczą, jakiej rodzice chcą w poniedziałek rano, to niewyspane maluchy. Mandy Gurney, założycielka kliniki snu dzieci w Millpond, ujawniła pięć najważniejszych trików, które mogą pomóc dzieciom zasnąć.

2. Przygotowanie dziecka do snu

Mandy Gurney uważa, że wszystko sprowadza się do planowania. Chcąc położyć dziecko do łóżka o rozsądnej porze, należy wszystko dobrze przygotować.

"Jeśli chcesz położyć dziecko spać, zacznij działać z godzinnym wyprzedzeniem. Uporządkuj zabawki i wyłącz wszystkie urządzenia takie jak: telewizor, telefon, komputer, czy tablet. Niebieskie światło może zakłócać produkcję hormonu snu, melatoniny. Przyciemnij również światło w pokoju dziecka, to również może pomóc" – mówi Gurney.

Specjalistka dodała, że w tym czasie najlepiej unikać podawania dziecku słodkich pokarmów i napojów, ponieważ mogą one wpłynąć na jego sen.

3. Dostosowanie snu do rytmu dnia

Ze względu na naukę zdalną, dzieci nie muszą wychodzić z domu wcześniej, by zdążyć do szkoły. W związku z tym część z nich przyzwyczaiła się do późniejszego wstawania. Jednak kiedy placówki ponownie zostaną otwarte, zmiana rutyny może być dla nich bardzo trudna.

"Może to być po prostu reset w ich schemacie snu. Jeśli teraz zasypiają o późnej godzinie, ważne jest, aby nauczyć je zasypiania 10-15 minut wcześniej – mówi Mandy Gurney.- Celem tej techniki jest stopniowe przesuwanie zegara biologicznego dzieci, aż będą w stanie zasnąć o odpowiedniej porze".

Problemy ze snem
Problemy ze snem (GettyImages)

Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, Mandy radzi, by prowadzić dziennik snu. W tym celu należy zanotować godzinę naturalnego zasypiania dziecka, a następnie przez trzy noce położyć je do łóżka najpóźniej o tej porze.

"Wyjaśnij swojemu dziecku, że przez kilka dni będzie się kładło troszkę wcześniej, ograniczając do minimum szczegółowe informacje na temat czasu – mówi Mandy. - Rozpocznij rutynę przed snem około 30 minut przed położeniem dziecka do łóżka, zachowując spokój, relaks i ciszę. Następnie połóż je i powiedz dobranoc. Powinno zasnąć 15 minut później".

O poranku należy obudzić dziecko 15 minut wcześniej niż zwykle. To pomoże stłumić melatoninę i zresetować ich rytm dobowy.

"Powtarzaj ten wzorzec, przesuwając porę snu i wstawania o 15 minut, aż osiągniesz czas odpowiedni dla planu zajęć Twojego dziecka" - dodaje.

4. Wprowadzenie rutyny przed snem

Specjalistka uważa, że dorośli również powinni stosować odpowiedzialną rutynę przed snem. Może to pozytywnie wpłynąć na jego jakość, co prowadzi do lepszego samopoczucia. Według niej wprowadzenie takiej praktyki powinno być ważną częścią życia rodzinnego.

"Przy tak ogromnej zmianie rutyny po powrocie do szkoły, bardzo potrzebna będzie stabilizacja i poczucie spokoju. Odpowiedni sen może zdziałać cuda i złagodzić wszelkie niepokoje, które mogły się pojawić w tym czasie - mówi. - Dzięki tym krokom Twoje dziecko zacznie odczuwać, że pora pójść spać. Zapewnią mu również poczucie zażyłości i bezpieczeństwa, którego potrzebuje, aby być spokojnym i zrelaksowanym przed snem".

5. Relaks to podstawa

Po całym dniu wrażeń dzieciom trudno jest się wyciszyć. Mandy zaleca, aby zrobić dziecku ciepłą kąpiel, ale nie dłużej niż dziesięć minut. Dodaje również, że należy unikać robienia z tej kąpieli okazji do zabawy, aby zapobiec nadmiernej stymulacji przed snem.

"Następnie idź prosto z łazienki do sypialni. Aby zachować koncentrację, najlepiej nie wracać do salonu, ponieważ Twoje dziecko może się rozpraszać" - mówi Mandy.

6. Bajki na dobranoc

Wiele dzieci dobrze reaguje na bajki na dobranoc. Mandy sugeruje, aby każdy dzień kończyć opowieścią.

Bajki na dobranoc
Bajki na dobranoc (GettyImages)

"Słuchanie ulubionych historii pomoże dziecku się zrelaksować, a to wkrótce stanie się częścią rutyny, którą skojarzy z końcem dnia i czasem na sen – mówi. - Staraj się w tym czasie unikać wszelkich rozmów, ponieważ może to zbytnio pobudzić mózg Twojego dziecka".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze