Trwa ładowanie...

Czy zmiana czasu może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie maluchów?

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
20.09.2020 09:19
Przestawienie godzin snu dziecka może spowodować, że przez jakiś będzie bardziej drażliwe i niespokojne.
Przestawienie godzin snu dziecka może spowodować, że przez jakiś będzie bardziej drażliwe i niespokojne. (iStock)

Będziemy spali o godzinę dłużej. Dla dorosłych to dodatkowe cenne 60 minut snu, ale jak ta zmiana wpłynie na maluchy, które zupełnie nie znają się na zegarku? Czy odczują jakąś różnicę?

1. Jak przekonać malucha, że rano śpimy o godzinę dłużej?

Po raz kolejny czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 26. na 27. października musimy przestawić zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Telefony automatycznie zmienią czas wyświetlany na ekranie, a co z przestawieniem naszego organizmu?

Z dorosłymi sprawa będzie łatwiejsza. Zmiana czasu na zimowy oznacza, że śpimy o godzinę dłużej. Dla dzieci nie jest to już takie oczywiste. Zwłaszcza maluchy w wieku przedszkolnym i młodsze mocno przyzwyczajają się do ustalonego rytmu dnia. Stałe godziny posiłków, drzemek, spacerów – dobrze wpływają na prawidłowy rozwój dzieci, również ten emocjonalny.

Bezpieczny sen dziecka
Bezpieczny sen dziecka [7 zdjęć]

Pojawiły się nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), które mają zminimalizować występowanie

zobacz galerię
Zobacz film: "Koniec ze zmianą czasu. "To nie ma ekonomicznego sensu""

Synek Marty Anderskiej ma 2 lata. To jej pierwsze dziecko i sama podkreśla - od samego początku bardzo restrykcyjnie podchodziła do ustalenia stałych godzin funkcjonowania malucha. Jej zdaniem to buduje u niego poczucie bezpieczeństwa.

- Uważam, że jeżeli dziecko wie, kiedy je, kiedy idzie spać, to lepiej funkcjonuje. To ważne też dla mnie, żebym miała chwilę dla siebie. Chciałam, żeby wieczorem chodził spać o określonej godzinie, żeby wtedy zająć się domem i trochę odpocząć. Ale przyzwyczajenie Adasia do usypiania o godzinie 20:00 zajęło mi sporo czasu. Musiałam zagryzać zęby, kiedy płakał – opowiada pani Marta.

Mama podkreśla, że zmiana czasu będzie wymagała od niej po raz kolejny sporo wysiłku i stresu, który w pewnym sensie odbije się na dziecku.

- Teraz będzie powtórka, żeby znowu przyzwyczaić go do zasypiania o ósmej, bo nie chcę, żeby chodził spać później – podkreśla.

Małe dzieci potrzebują stałego rytmu dnia.
Małe dzieci potrzebują stałego rytmu dnia. (iStock)

Nie wszyscy rodzice podchodzą do godzin usypiania tak restrykcyjnie, ale wielu z nich narzeka na zmianę czasu.

- Dziecko nie zna się na zegarku. Jak zaprowadzam go do przedszkola to mu mówię: "mamusia przyjdzie po ciebie po drzemce" albo "po podwieczorku". On rozróżnia tylko czynności, które się dzieją, nie ma poczucia czasu. Więc chyba jasne, że mimo zmiany czasu będzie wstawał jak wcześniej – dodaje Agnieszka Lasocka.

2. Jak zmiana czasu wpływa na dziecko?

Zamiast wstawać do przedszkola o godz. 7:00 dziecko będzie się budzić o 6:00 rano. Zmiana czasu z letniego na zimowy zaburza normalną aktywność dziecka.

- Jeżeli chodzi o sen, to rytm dobowy kształtuje się u dzieci około 2-3 roku życia. Należy wziąć pod uwagę, że nasz organizm funkcjonuje w cyklach 24-godzinnych i za tym idą zmiany hormonalne. Takimi hormonami, które regulują naszą aktywność, czyli rytm okołodobowy, są melatonina i kortyzol - wyjaśnia dr n. med. Michał Jarkiewicz, z Poradni Zaburzeń Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

  • W momencie, kiedy zmieniamy godziny, o których wstajemy, czy o których chodzimy spać, poziom wydzielania tych hormonów nie dostosowuje sie automatycznie. U dzieci jest jeszcze hormon wzrostu, który jest wydzielany w określonych godzinach, więc można przypuszczać, że przez jakiś czas może to wpłynąć również na zaburzenie jego wydzielania. To wymaga czasu, około kilku tygodni, żeby ten nowy rytm współgrał z rytmem naszego życia - podsumowuje.
Zmiana czasu może negatywnie wpłynąć na małe dzieci. Dostosowanie do nowego rytmu może zająć kilka tygodni.
Zmiana czasu może negatywnie wpłynąć na małe dzieci. Dostosowanie do nowego rytmu może zająć kilka tygodni. (iStock)

Przez kilka tygodni po przestawieniu zegarków zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą być w związku z tym bardziej nerwowi bądź senni. Uczniowie, którzy chodzą do szkoły mogą narzekać na problemy z koncentracją.

- Deficyt snu lub sen mniej regenerujący w okresie przestawienia na nowy rytm, mogą powodować zwiększoną drażliwość, wahania nastrojów, zmniejszoną energię. Jedne osoby są na to bardziej wrażlie, a inne mniej. U dzieci będzie można z kolei zaobserwować, że będą niespokojne, nie będą mogły usiedzieć w miejscu, będą bardziej ruchliwe, w odczuciu dorosłych może to być odbierane w ten sposób, że zachowują się po prostu niegrzecznie - dodaje lekarz.

3. Organizm potrzebuje czasu na przestawienie

Aby ułatwić dziecku przestawienie się na nowe godziny funkcjonowania, warto zastosować metodę małych kroków, tak by dać maluchowi czas na łagodne przestawienie. Najlepiej systematycznie przesuwać godzinę snu i wstawania dziecka o 15 minut każdego dnia.

Dyskusja na temat likwidacji zmiany czasu trwa od lat. Wielu lekarzy podkreśla, że wpływa to negatywnie na nasz organizm, a oszczędności, którymi uzasadniano konieczność przestawiania zegarków są pozorne. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni w tej materii.

Zmiana czasu w państwach unijnych miała przestać obowiązywać od roku 2021, ale wśród państw członkowskich nadal nie ma w tej kwestii zgodności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze