Jak prawidłowo karmić piersią?
Karmienie piersią należy rozpocząć jak najszybciej po porodzie. Pierwsze karmienie powinno nastąpić najpóźniej w godzinę po porodzie i nie później niż w 6–8 godzin po porodach zabiegowych. Karmienie piersią jest bardzo ważne zarówno dla matki jak i dla dziecka. Rodzi pomiędzy nimi więź i łączy ich emocjonalnie. Ponadto noworodkowi daje poczucie bezpieczeństwa i spokój.
1. Podstawowe zasady karmienia piersią
- Dziecko należy przystawiać do piersi „na żądanie”. Niezalecany jest sztywny rytm posiłków – dziecko powinno ssać tak często, jak tego chce i tak długo, aż intensywność ssania zmaleje. Zwykle po 15–20 minutach ssania dziecko jest już syte. Nie należy też robić długich nocnych przerw w karmieniu ze względu na tworzenie się zatorów pokarmu. Początkowo noworodek powinien być przystawiany do piersi często, potem ustala się rytm 6 posiłków dziennie.
- Przed karmieniem należy zwilżyć brodawkę i otoczkę zastrzykiem mleka.
- Dziecko należy przystawiać naprzemiennie raz do lewej, raz do prawej piersi.
- Dziecko przeważnie nie pozostawia mleka w piersi po nakarmieniu.
- Po nakarmieniu pierś należy pozostawić odsłoniętą, by brodawka i otoczka wyschła.
- Należy dbać o relaksacyjną atmosferę podczas karmienia.
- W pierwszych 2–3 tygodniach życia noworodek upomina się o karmienie co 2 godziny w ciągu dnia, a co 4 godziny w nocy, przy czym nie należy dopuszczać do większych przerw nocnych niż 5–6 godzin.
2. Zasady karmienia piersią
Odżywiamy się zdrowo, podobnie jak w okresie ciąży. Żywność musi być świeża, niezawierająca sztucznych barwników oraz środków konserwujących. Unikamy dużych ilości soli i cukru. Głównym
składnikiem diety w czasie laktacji powinny być warzywa i owoce.
Węglowodany czerpiemy z wszelkiego rodzaju kasz i pieczywa, najlepiej ciemnego. Białko z roślin strączkowych, ryb, serów, jaj i mięsa (drób, dziczyzna, unikamy tłustej wieprzowiny).
- Obserwujemy dziecko, dzieci reagują indywidualnie na dietę matki. Jeżeli po jakimś pokarmie występuje u dziecka niepokój, kolka jelitowa czy wysypka, należy unikać tego produktu. Reakcje takie mogą wystąpić po pokarmach wzdymających (kalafior, kapusta, rzodkiewka, drożdże, fasola), a także tych, które są silnymi alergenami (mleko krowie i jego przetwory, owoce cytrusowe, orzechy, czekolada, ryby). Kobiety, u których występuje alergia lub pochodzą z rodzin dotkniętych alergią czy nietolerancją pokarmu, muszą przywiązywać większą wagę do diety i profilaktycznie wyeliminować pewne produkty (szczególnie pochodzenia krowiego).
- Nie przejadamy się, w czasie laktacji trzeba dodatkowo spożywać ok. 500 kcal dziennie, co zaspokaja jeden mały posiłek. Karmienie sprzyja schudnięciu po ciąży, ale nie można liczyć na ten efekt, przejadając się słodyczami i białym pieczywem.
- Pamiętajmy o napojach. Matka karmiąca musi pić dużo, jednak nie należy w tym względzie przesadzać. Najlepszym napojem jest czysta woda, mogą być też kompoty, soki, zioła, lekka herbata, jogurty. Aby karmić, nie trzeba pić mleka i bawarek.
- Unikamy używek (mocna herbata, kawa, alkohol, nikotyna). Pamiętamy, że wszystkie przechodzą do pokarmu i wpływają na dziecko, a spożywane w dużych ilościach, wyraźnie szkodzą. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas pozwolimy sobie na kieliszek wina czy słabą, małą kawę. Starajmy się jednak pić po karmieniu.