Trwa ładowanie...

Czekolada w ciąży

Czekolada jest najczęściej spożywanym produktem spośród słodyczy. Zawiera mnóstwo kalorii, ale także substancji aktywnych - polifenoli, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. W czekoladzie jest obecna również kofeina, która w nadmiernych ilościach może negatywnie wpływać na przebieg ciąży.

Zobacz film: "Dieta w ciąży"

spis treści

1. Prozdrowotne właściwości czekolady

Czekolada produkowana jest przede wszystkim z kakao, mleka, tłuszczu, cukru i ewentualnie bakalii (orzechy, rodzynki, migdały). Kakao korzystnie wpływa na zdrowie, gdyż zawiera mnóstwo polifenoli. Dlatego najbardziej prozdrowotne właściwości wykazuje czekolada, w której kakao stanowi powyżej 40% masy, czyli gorzka czekolada. Duża zawartość polifenoli nadaje jej charakterystyczny gorzki smak. Obecność tych związków w ciemnej czekoladzie jest prawie trzykrotnie wyższa w porównaniu do białej czekolady.

Spożywanie bogatej we flawonoidy czekolady przynosi wiele korzystnych efektów zdrowotnych dla organizmu człowieka. Przeciwdziała rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego, ponieważ polifenole obecne w czekoladzie poprawiają funkcje naczyń krwionośnych. Konsumpcja czekolady zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, rozwoju demencji starczej oraz poprawia procesy zapamiętywania. Co więcej, spożywanie gorzkiej czekolady chroni przed próchnicą, ponieważ substancje w niej zawarte obniżają liczbę bakterii w jamie ustnej. Ponadto czekolada stymuluje w mózgu wydzielanie endorfin oraz serotoniny, które wywołują pozytywne uczucia oraz działają przeciwdepresyjnie. Czekolada wpływa również korzystnie na stan skóry. Spożywanie 20 g czekolady chroni skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UV.

2. Czekolada a przebieg ciąży

W licznych badaniach wykazano, że czekolada korzystnie wpływa na zachowanie dziecka. Dzieci, których matki w czasie ciąży spożywają regularnie około 30 g czekolady, w wieku 6 miesięcy są spokojniejsze oraz szybciej „nawiązują” kontakt z otaczającym je światem. Jest to spowodowane tym, że będąc płodem, były mniej narażone na skutki stresu, gdyż spożywanie czekolady powoduje zwiększenie wydzielania hormonu szczęścia. Ponadto wykazano, że spożywanie czekolady w czasie ciąży zmniejsza ryzyko występowania stanu przedrzucawkowego oraz nadciśnienia ciążowego. W przebiegu stanu rzucawkowego dochodzi do upośledzenia przepływu krwi w łożysku, powodując niedotlenienia płodu, a także wzrostu ciśnienia krwi u ciężarnej (>140/90). Jednakże należy zachować umiar w spożyciu czekolady, ze względu na zawartą kofeinę, która może zwiększać ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej. Ponadto może być przyczyną poronień, jeśli czekolada spożywana jest w ilości większej niż 200 g na dzień.

Co więcej, czekolada jest bardzo kaloryczna (około 500 kcal/100 g). Nadmierne spożycie czekolady prowadzi do otyłości, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia wielu przewlekłych chorób (miażdżyca, cukrzyca, nowotwory).

Dr n. med. Aneta Kościołek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.