Trwa ładowanie...

Jak poradzić sobie z dzieckiem w samolocie?

Avatar placeholder
24.01.2020 15:28
lot samolotem z dzieckiem
lot samolotem z dzieckiem

Podróż samolotem z małym dzieckiem to wyzwanie dla każdego rodzica. Niemowlęta mogą być niespokojne przez cały lot, a przedszkolaki jeszcze w trakcie manewru startu stają się zniecierpliwione. Co może zrobić rodzic, by podróż upłynęła w przyjemnej atmosferze? Jak zadbać o komfort dzieci, własny oraz innych pasażerów? Oto sprawdzone porady dla rodziców, którzy decydują się na tanie loty wraz z pociechami.

1. Lot z niemowlęciem - jaki bagaż można zabrać?

Przed lotem z niemowlęciem powinno się sprawdzić, jaki bagaż przysługuje maluchowi. W wielu liniach lotniczych, oferujących tanie loty, niemowlę bez własnego miejsca do siedzenia może zabrać jedynie bagaż podręczny o określonej wadze. Do bagażu podręcznego powinno się zapakować zapas pieluch na cały lot, chusteczki nawilżane oraz ubranka na zmianę. Dodatkowo przydatny jest cienki kocyk lub lekki sweterek. W klimatyzowanej kabinie śpiącemu niemowlęciu może być nieco za chłodno, przez co dziecko będzie wybudzać się i płakać.

Rodzice mogą zabrać ze sobą nieodpłatnie wózek spacerowy lub gondolę, nosidełko oraz łóżeczko turystyczne. Każde z zabieranych akcesoriów powinno składać się do niewielkich rozmiarów i być przygotowane do transportu w luku bagażowym. Wózek rodzice oddają podczas odprawy bagażowej lub tuż przed wejściem na pokład. Większość opiekunów małych dzieci decyduje się na drugie rozwiązanie.

Spacerówka lub gondola przydadzą się podczas oczekiwania na lot, zwłaszcza w godzinach wieczornych lub nocnych, gdy niemowlę zasypia.

2. Mleko dla niemowlęcia - czy można wnieść je na pokład?

Rodzice niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym mogą zabrać ze sobą na pokład zapas mieszanki do sporządzenia posiłku oraz wodę niezbędną do tego celu. Maluszek bywa głodny nawet w czasie krótkiego lotu, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą co najmniej jedną porcję mleka. W przypadku wody do przygotowania posiłku dla niemowlęcia zwykle nie obowiązują żadne ograniczenia podczas odprawy. Linie lotnicze dopuszczają, by rodzice mieli dowolną ilość wody, którą można przenieść na teren terminala.

Może się zdarzyć, że pracownik lotniska poprosi rodzica o napicie się łyka wody z butelki lub kilku kropel przygotowanej wcześniej mieszanki. Taka prośba jest podyktowana zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na lotnisku. Jeżeli niemowlę je inne posiłki, rodzice mogą zabrać do samolotu słoiczki z obiadkami, deserkami oraz różnego rodzaju przekąski (np. ciasteczka, chrupki kukurydziane). Specjalistyczne posiłki dla niemowląt są niedostępne w przypadku tanich lotów.

3. Podróż z przedszkolakiem - rozrywka na czas lotu

Podróż samolotem jest dla przedszkolaków fascynującym przeżyciem, jednak dzieci w tym wieku szybko się nudzą i skupiają uwagę na jednej czynności jedynie na kilkanaście minut. Aby lot upłynął w przyjemnej atmosferze, rodzice powinni zadbać o zróżnicowane rozrywki dla pociechy. Na długich trasach w czasie lotów trwających kilkanaście godzin często rodzice mają dostęp do rozrywki oferowanej przez przewoźnika. Dzieci mogą grać w udostępnione im gry oraz oglądać filmy animowane lub familijne.

W przypadku tanich lotów rodzice samodzielnie powinni zadbać o rozrywki dla dzieci. Dobrym wyborem są niewielkich rozmiarów kolorowanki i kredki, gry karciane takie jak Piotruś oraz układanki magnetyczne. Pociechę pomoże zająć również ulubiony pluszak, lalka lub samochodzik. Na długie loty można zabrać tablet lub smartfon ze słuchawkami. Dziecko może obejrzeć na nim ulubione bajki, nie przeszkadzając innym pasażerom.

4. Posiłki dla alergików i małych dzieci

Przedszkolaki są wyjątkowo wybredne w kwestii posiłków i często cierpią na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Wybierając tanie loty międzynarodowe, rodzice powinni sprawdzić, czy linie lotnicze oferują możliwość skorzystania z menu dla dziecka lub dedykowanego alergikom. Zwykle chęć zamówienia posiłków tego typu powinno się zgłosić na co najmniej kilka dni przed odlotem. Jeżeli linie lotnicze nie zapewniają posiłków dla pasażerów lub nie posiadają menu dziecięcego, rodzice powinni zapytać o możliwość zabrania własnego dania dla pociechy - zwykle jest to możliwe. Na długich trasach personel pokładowy podgrzewa posiłek oraz udostępnia małym pasażerom sztućce.

Zabranie na pokład posiłku dla dziecka to konieczność, nawet gdy lot trwa kilka godzin. Kilkuletnie dzieci szybko stają się głodne, a gdy nie mogą zjeść posiłku, trudno jest nad nimi zapanować. Marudna pociecha jest niespokojna, traci ochotę na zabawę i przeszkadza rodzicom oraz współpasażerom.

5. Wygodna odzież dla dziecka

Na pokładzie samolotu jest niewiele miejsca, dlatego podczas podróży dziecko potrzebuje odzieży, która będzie wygodna w czasie długiego siedzenia. Eleganckie sukienki, jeansy, koszule dla chłopców i uciskające brzuszek ubranka niemowlęce to zły wybór. Znacznie lepiej jest założyć dziecku dresik, w którym będzie czuć się w pełni swobodnie. Taki strój sprawdzi się zarówno w trakcie zabawy, jak i podczas drzemki.

6. Jak poradzić sobie z dziećmi w czasie startu i lądowania?

Start samolotu i lądowanie wiążą się z obowiązkiem zapięcia pasów i pozostawania w fotelu pasażera. Dzieci w wieku przedszkolnym z reguły reagują na to dość spokojnie. Większość z nich z fascynacją spogląda przez okno i podziwia widoki. Inaczej jest w przypadku niemowląt, które są rozdrażnione z powodu zmian ciśnienia i znacznego ograniczenia swobody ruchów. Niemowlętom można pomóc, karmiąc je piersią lub podając im wodę z butelki. Przełykanie pokarmu mniejsza dolegliwości związane ze zmianami ciśnienia oraz uspokaja pociechę. Jeżeli dziecko jest najedzone i odmawia picia z butelki, rozwiązaniem może być smoczek. Starsze dzieci ze zmianami ciśnienia poradzą sobie, gdy rodzice podadzą im gumę do żucia, żelki lub cukierki do ssania.

7. Usługi, które ułatwiają lot rodzicom z dziećmi

W liniach lotniczych oferujących tanie loty można skorzystać z usług, które zwiększają komfort rodzin podróżujących z małymi dziećmi lub niemowlętami. Za dodatkową opłatą rodzice mogą wybrać miejsca w samolocie oraz skorzystać z pierwszeństwa wejścia na pokład. Personel udostępnia podróżnym z niemowlętami miejsce do przewijania, a w niektórych liniach lotniczych oferuje również poduszkę i możliwość skorzystania z tanich miejsc do leżenia.

8. Jak zadbać o komfort innych pasażerów?

Niemowlęta reagują płaczem na nieznane im otoczenie, hałas oraz ograniczenie swobody ruchów, dlatego podczas podróży z maluszkiem trudno jest zadbać o komfort innych pasażerów. Przed startem dobrze jest poprosić ich o wyrozumiałość i ewentualną pomoc, zwłaszcza jeśli z dzieckiem podróżuje tylko jeden rodzic. Inni pasażerowie na ogół chętnie pomogą zapakować bagaż podręczny do schowka, wygodnie usiąść i zapiąć maluszka specjalną uprzężą, która dopina się do pasa rodzica.

Pod ręką w czasie startu warto mieć butelkę z napojem, smoczek i ulubiony kocyk, pieluszkę bądź przytulankę. Jeżeli mama karmi piersią, powinna postarać się robić to dyskretnie, by nie krępować widokiem nagich piersi osób siedzących obok niej. Dzieciom źle reagującym na hałasy można założyć na uszy słuchawki wygłuszające, które ułatwią pociesze wyciszenie się i zaśnięcie.

Przed lotem z dzieckiem w wieku przedszkolnym powinno się porozmawiać z maluchem o zasadach zachowania w czasie lotu. Kilkulatek powinien wiedzieć, że nie wolno kopać i uderzać rękoma w fotele osób siedzących z przodu, krzyczeć i biegać po pokładzie. Rozmowa z dzieckiem pomoże mu zrozumieć, dlaczego podczas startu i lądowania należy siedzieć w fotelu z zapiętymi pasami.

9. Lot z dzieckiem może być przyjemny!

Przed lotem ważne jest pozytywne nastawienie rodziców. Na większości popularnych tras z tanimi lotami w samolocie znajduje się kilkoro małych dzieci, a podróże odbywają się bez żadnych przeszkód. Rodzice powinni skupić się na przygotowaniu odpowiedniej odzieży dla dziecka i zapakowaniu do bagażu podręcznego wszystkich niezbędnych przedmiotów zamiast niepotrzebnie się stresować. Dzięki temu nawet w niewielkich samolotach tanich linii lotniczych pociechy będą spokojne, a podróż do miejsca docelowego upłynie wszystkim pasażerom w przyjemnej atmosferze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze