Jak odchudzić fast food?
Dania typu fast food cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, ale dieta składająca się z pizzy, hamburgerów i frytek ma niewiele wspólnego z piramidą zdrowego żywienia ułożoną przez dietetyków. Są to bowiem kaloryczne dania, ubogie w składniki odżywcze. Dobrą wiadomością dla nastolatków i ich rodziców jest fakt, iż nie trzeba rezygnować z potraw typu fast food, by zachować szczupłą sylwetkę i być zdrowym. Kaloryczne i ciężkostrawne dania na wynos można w prosty sposób odchudzić.
1. Fast food w wersji light
Kaloryczność dań typu fast food można znacząco obniżyć, przygotowując je w domu i wprowadzając niewielkie modyfikacje do znanych i sprawdzonych przepisów.
- Jeśli twoje nastoletnie dziecko przepada za pizzą, zastąp pełnotłusty ser niskotłuszczowym, ułóż na cieście chude kawałki mięsa zamiast salami i posyp pizzę dużą ilością warzyw. Nawet jeśli użyjesz gotowego ciasta do pizzy, taka jej wersja będzie mniej kaloryczna i bogatsza w witaminy oraz minerały niż pizza z sieci fast food. Możesz również zrobić własne ciasto – zastąp połowę białej mąki z przepisu razową, by zwiększyć zawartość błonnika i składników odżywczych.
- Hamburgery są ciężkostrawne i bardzo kaloryczne, ale dzięki usunięciu wszystkich tłustych skrawków z mięsa, zastąpieniu zawiesistego sosu lekkim sosem na bazie soi i dodaniu świeżych warzyw to popularne danie zyskuje zupełnie nową twarz. Korzystne dla zdrowia jest także podanie hamburgera w pełnoziarnistej bułce.
- Krążki cebulowe i frytki nie muszą ociekać tłuszczem – zamiast smażyć je na patelni, upiecz warzywa z niewielką ilością oleju rzepakowego.
- Koktajl mleczny sprawia wrażenie zdrowego, ale to prawdziwa bomba kaloryczna. Możesz odchudzić ten deser, używając lodów i mleka w wersji light.
- Sałatka z kurczakiem uchodzi za zdrową alternatywę w restauracjach fast food, ale jeśli mięso zostało usmażone lub obtoczone chrupiącą panierką, a nie grillowane, to pozornie lekkie danie zyskuje 80 kalorii i kolejne 8 gramów tłuszczu. Przygotowując taką sałatkę w domu, pamiętaj o grillowaniu mięsa i zastąpieniu sosu na bazie majonezu sosem vinaigrette.
2. Wspólne gotowanie z nastolatkiem
W wieku kilkunastu lat twoje dziecko jest w stanie wyczarować niejedno danie. Wystarczy dać mu szansę na wykazanie się drzemiącym w nim talentem kulinarnym.
Dania typu fast food to doskonała propozycja na pierwsze próby gotowania – są to smaczne i niezbyt wyszukane potrawy, których przygotowanie nie stanowi dużego wyzwania nawet dla początkujących kucharzy. Jeżeli twoje nastoletnie dziecko nie ma doświadczenia w gotowaniu, dyskretnie nadzoruj jego poczynania w kuchni i służ radą, ale nie narzucaj się i nie przejmuj dowodzenia!
Pokaż swojemu dziecku, że masz wiarę w jego możliwości – z pewnością będzie ci wdzięczne.
Fast food jest łatwo dostępny i atrakcyjny smakowo dla nastolatka, ale zdaniem dietetyków to mało wartościowe, „śmieciowe” jedzenie. Modyfikując przepisy na poszczególne dania, możesz jednak znacząco poprawić ich wartość odżywczą przy jednoczesnym obniżeniu ich kaloryczności.