Filmy o miłości, które warto obejrzeć z nastolatkiem
Filmy o miłości kojarzą się nam z produkcjami zarezerwowanymi dla dorosłych. Wielu rodziców uważa, że niektóre ze scen mogą być nieodpowiednie dla ich pociech. Dobrze dobrany film o miłości może jednak stanowić ciekawą rozrywkę dla całej rodziny i być przyczynkiem do rozmów na ważne tematy.
1. Filmy o miłości. Dlaczego warto je obejrzeć z nastolatkiem?
Wspólnie spędzony wieczór mocno scala rodzinę. Jest momentem, kiedy możemy zapomnieć o codziennym pośpiechu i pobyć ze sobą. To efektywnie wykorzystany czas. Jeśli dodatkowo wybierzemy do obejrzenia ciekawą produkcję, wówczas będziemy też się świetnie bawić.
Ale wspólnie obejrzany film o miłości to też przyczynek do rozmów na trudne tematy: uczuć, pierwszej miłości, inicjacji seksualnej, odpowiedzialności i mocy przyjaźni. Niekiedy brakuje nam przestrzeni lub okazji, by poruszyć z dzieckiem te trudne zagadnienia, tymczasem są one niezwykle istotne.
Dyskusja na temat obejrzanego filmu stworzy bezpieczne warunki do rozmowy, a dobrze spędzony czas i spokojna atmosfera pomogą się wam otworzyć i szczerze porozmawiać.
Filmów miłości jest bardzo dużo. To niezwykle chętnie podejmowana przez producentów tematyka. Mamy dla was 5 propozycji, które spodobają się dorosłym i ich nastoletnim dzieciom.
Przeczytaj również:
- 5 rzeczy, które musisz zrobić, zanim puścisz nastolatka na imprezę
- "Miałam takie poczucie, że nie istnieję". W psychiatryku nastolatkowie walczą o życie
- "Squid Game" – sukces Netfliksa, za który zapłacą najmłodsi odbiorcy? "To wirtualna rzeczywistość, w której możemy się zabijać i na końcu dostajemy za to nagrodę"
2. "Ostatnia piosenka"
To amerykański melodramat z 2010 r., którego fabuła opiera się na powieści Nicholasa Sparksa o tym samym tytule.
Zbuntowana nastolatka, Veronica, spędza wakacje z ojcem i młodszym bratem. Ma trudne relacje z tatą, który po rozwodzie wyprowadził się z miasta. Mężczyzna jest muzykiem. Z córką dawniej łaczyła go pasja do grania i komponowania muzyki.
W trakcie pobytu u ojca Veronica poznaje Willa, z którym zaczyna łączyć ją wyjątkowe uczucie. Wspaniała historia o pierwszej miłości, sile przyjaźni i wybaczeniu.
3. "Love, Rosie"
To kolejna produkcja oparta na bestsellerowej powieści. Przyczynkiem do jej powstania był utwór Cecelii Ahern o tym samym tytule.
Bohaterami filmu są Alex i Rosie, najlepsi przyjaciele, którzy znają się od dzieciństwa. W swoje 18. urodziny dziewczyna namiętnie całuje przyjaciela, ale następnego dnia swoje zachowanie tłumaczy upojeniem alkoholowym.
Kolejne lata przynoszą wzloty i upadki w relacji Alexa i Rosie. Dziewczyna w młodym wieku zachodzi w ciążę, Alex wyjeżdża na studia do Stanów Zjednoczonych. Mimo bycia w związkach, przyjaciele nieustannie o sobie myślą. Czy ostatecznie odnajdą drogę do siebie? Jak potoczą się ich losy? Czy Rosie spełni marzenie o prowadzeniu klimatycznego pensjonatu?
4. "Czego pragnie dziewczyna"
Pełen humoru film z 2003 r., w którym jedną z głównych ról zagrał Colin Firth. Wcielił się w postać ojca Daphne, zwariowanej nastolatki, która po latach postanowiła odnaleźć tatę i spędzić z nim czas.
Ojciec Daphne nie tylko był w związku z inną kobietą i wychowywał jej córkę, ale też mocno angażował się w życie polityczne Anglii (kandydował na premiera).
W czasie pobytu w Londynie Daphne musi dostosować się do zasad brytyjskiej arystokracji. Pomaga jej w tym przystojny muzyk, Ian Wallace.
Przeczytaj również:
5. "Gwiazd naszych wina"
Niezwykle poruszający film z 2014 r. w reżyserii Josha Boone’a, będący adaptacją powieści Johna Greena.
Bohaterami filmu są Hazel i Gus. Nastolatkowie, mimo młodego wieku, mają za sobą trudne doświadczenie choroby, bólu i cierpienia. Dorastają inaczej niż ich rówieśnicy.
Hazel choruje na nowotwór, Gus ma amputowaną nogę, co stanowi dla niego życiowy dramat (grał w koszykówkę). Nastolatkowie poznali się na spotkaniu terapeutycznym. Połączyła ich miłość do literatury. Razem wybrali się w podróż do Amsterdamu, by poznać pisarza Petera van Houtena.
Pełen wzruszeń film, który warto obejrzeć ze swoim dorastającym dzieckiem. Mnóstwo emocji, świetna gra aktorska i wiele tematów, do których warto nawiązać w rozmowie ze swoją pociechą.
6. "Pamiętnik"
Kolejna propozycja filmu opartego na powieści Nicholasa Sparksa. Jego fabuła odbywa się na dwóch płaszczyznach: teraźniejszej i przeszłej.
Allie cierpi na chorobę Alzheimera i mieszka w domu opieki społecznej. Nie poznaje najbliższych, nie pamięta lat swojej młodości. Jej mąż Noah towarzyszy jej w ostatnich miesiącach życia, umilając jej czas lekturą szczególnego pamiętnika...
Zapisana w nim została historia dwojga młodych ludzi, których na pozór różniło wszystko. Młoda, bogata dziewczyna pochodząca z arystokracji podczas wakacji poznała niezamożnego i nieokrzesanego chłopca z prowincji. Nastolatków od razu połączyło głębsze uczucie, jednak nie dane im było być ze sobą.
Po czasie kochankowie znowu się spotykają. Ich życie jednak wygląda zupełnie inaczej. Jemu po powrocie z wojny udało się wyremontować dom, ona ma narzeczonego. Czy odnajdą drogę do siebie? Jak potoczą się ich losy? I jaki związek z tymi młodymi ludźmi mają Allie i Noah?