Trwa ładowanie...

Figury geometryczne. Czym są, jakie mają cechy?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 30.11.2023 18:13
Figury geometryczne to m.in. kwadraty, koła i trójkąty
Figury geometryczne to m.in. kwadraty, koła i trójkąty (Adobe Stock)

Figury geometryczne to zbiory punktów w przestrzeni lub na płaszczyźnie. Do podstawowych figur geometrycznych należy m.in. trójkąt, kwadrat i prostokąt, a także stożek czy prostopadłościan. Jak wyglądają figury geometryczne? Jakie są grupy figur geometrycznych? Sprawdź!

spis treści

1. Co to są figury geometryczne?

Figura geometryczna to pojęcie z zakresu matematyki. Jest zbiorem punktów na płaszczyźnie (figura geometryczna płaska) lub w przestrzeni (figura geometryczna przestrzenna).

Badaniem figur geometrycznych zajmuje się dziedzina matematyki - geometria. Możemy o niej mówić już od czasów Starożytności, m.in. w Egipcie czy Starożytnej Grecji. Jest wykorzystywana wszędzie, bez niej nie rozwinęłoby się budownictwo, technika, przemysł czy kultura.

2. Jakie są figury geometryczne?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Do podstawowych figur geometrycznych należy m.in.:

Ciekawe zabawy matematyczne w przedszkolu
Ciekawe zabawy matematyczne w przedszkolu

Zabawy matematyczne w przedszkolu na tym poziomie edukacji są niezwykle ważne. W tak atrakcyjnej dla

przeczytaj artykuł

3. Jakie cechy mają figury geometryczne?

W zależności od rodzaju figury geometryczej charakteryzuje się ona różnymi cechami. Do podstawowych cech figur geometrycznych należą:

  • obwód;
  • liczba kątów;
  • pole powierzchni;
  • długość przekątnych;
  • promień kątów.

4. Jakie są grupy figur geometrycznych?

W matematyce grupa figur geometrycznych to zbiór figur, które mają pewne wspólne cechy lub spełniają określone warunki. Grupy te pomagają matematykom klasyfikować figury i analizować ich właściwości. Oto przykłady grup figur geometrycznych:

  • figury platoniczne - mają równe kąty, boki oraz symetrię (np. sześcian i inne figury, które są wielościanami foremnymi);
  • figury euklidesowe - można je skonstruować za pomocą linijki i cyrkla (np. trójkąt, kwadrat);
  • figury podobne - mają podobne kształty, co oznacza, że są w stałym stosunku do siebie, np. mają kąty odpowiednio równe (np. trójkąt);
  • figury wypukłe i niewypukłe - ich wszystkie kąty wewnętrzne są mniejsze niż 180°, podczas gdy figury niewypukłe mają co najmniej jeden kąt wewnętrzny większy niż 180°;
  • figury symetryczne (np. kwadrat, koło);
  • figury krzywoliniowe - definiowane są przez krzywe (np. okrąg, elipsa);
  • figury fraktalne - wykazują samopodobieństwo na różnych skalach, nazwanych fraktalami.

Opisane wyżej grupy pomagają w zrozumieniu i klasyfikowaniu różnych rodzajów figur geometrycznych, co znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach matematyki i nauk stosowanych.

5. Jak pomóc dzieciom w nauce figur geometrycznych?

Nauka geometrii będzie przyjemniejsza i skuteczniejsza, jeśli zaangażujemy uwagę dzieci i uświadomimy im, że figury geometryczne można spotkać wszędzie. Dzięki temu maluchy szybciej zaczną je rozpoznawać i nazywać.

Dobrym sposobem jest też stworzenie własnych figur geometrycznych z papieru lub zabawa przy kolorowankach z takim motywem. Możemy również przygotować ciekawe, kolorowe plakaty, które zawiesimy w pokoju dziecka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze