Trwa ładowanie...

Dawali jej 30 proc. szans. Dziewczyna ważyła zaledwie 500 gramów

Avatar placeholder
15.12.2023 13:26
Dziewczynka przyszła na świat w 22. tygodniu ciąży. W dniu narodzin ważyła zaledwie pół kilograma
Dziewczynka przyszła na świat w 22. tygodniu ciąży. W dniu narodzin ważyła zaledwie pół kilograma (Getty Images)

Winner przyszła na świat zdecydowanie za wcześnie. Dziewczynka urodziła się w 22. tygodniu ciąży. Lekarze oceniali, że szanse na przeżycie wynosiły mniej niż 30 proc. Okazało się jednak, że to mała wojowniczka i wbrew wszystkiemu walkę wygrała.

spis treści

1. 500 gramowe maleństwo

Dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży są uznawane za wcześniaki. W piątym miesiącu ciąży niemowlęta mają słabo rozwinięte narządy, co wiąże się z trudnościami z przeżyciem poza macicą.

Wraz z rozwojem medycyny, wzrósł wskaźnik przeżywalności tak małych dzieci. Najlepszym tego dowodem jest historia dzielnej Winner, która otrzymała imię na cześć swojego wielkiego zwycięstwa.

Winner ważyła zaledwie 500 gramów
Winner ważyła zaledwie 500 gramów (Maine Medical Center)

2. Mała wojowniczka

Winner urodziła się w lipcu w 22. tygodniu ciąży. Dziewczynka ważyła zaledwie pół kilograma. Lekarze natychmiast podjęli walkę o jej życie, choć wydawało się, że sprawa jest przesądzona. Winner pokazała na co ją stać.

- Pacjenci urodzeni w tak młodym wieku są na skraju wytrzymałości, ale nauczyliśmy się już wiele o tym, jak się nimi opiekować. Mamy na pokładzie niesamowity zespół oraz wspaniałą, troskliwą rodzinę - mówi dr Alan Picarillo z Maine Medical Center w Portland (USA) w rozmowie z lokalnym portalem centralmaine.com.

3. Winner już w domu

W marcu dziewczynka po raz pierwszy mogła pojechać domu. Po spędzeniu ośmiu miesięcy na oddziale intensywnej terapii dla noworodków rodzice Winner mogą odetchnąć z ulgą i nacieszyć się córką.

Zobacz film: "Pytanie mamy - Jak działa colostrum?"

Lekarze podkreślają, że Winner będzie musiała być ściśle monitorowana. Jednak to, że stan dziewczynki znacznie się poprawił i została zabrana do domu świadczy jedynie o optymistycznych prognozach długoterminowych. Medycy mówią, że to najpewniej jedno z najmniejszych i najwcześniej urodzonych dzieci, które przeżyło.

Dziewczynka nie pobiła jednak rekordu. Niedawno pisaliśmy, że do Księgi Rekordów Guinnessa trafiły bliźnięta z Kanady. Adiah i Adrial urodzili się 4 marca 2022 roku - cztery miesiące przed terminem. Ważyli łącznie 750 g: dziewczynka 330 g, a chłopiec 420 g.

4. Szansa dla wcześniaków

Wśród postępów medycyny, które pomogły wcześniakom przetrwać, jest zapobieganie wyniszczającym infekcjom szpitalnym oraz łagodniejsze techniki używania respiratorów, co zmniejsza uszkodzenia płuc. Ponadto w opiekę nad wcześniakami rodzice zaangażowani są od początku, m.in. poprzez kangurowanie.

Wcześniak
Wcześniak (Getty Images)

Jeszcze dwie dekady temu uratowanie życia pół kilogramowego maleństwa graniczyło z cudem. Opieka nad wcześniakami stale się poprawia, co daje szanse wielu maluchom, które rodzą się przed terminem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze