Trwa ładowanie...

To były najmniejsze bliźnięta na świecie. Tak wyglądają obecnie

Avatar placeholder
08.03.2023 12:23
Kiedy się urodziły, lekarze nie dawali im żadnych szans. Bliźniaki trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa
Kiedy się urodziły, lekarze nie dawali im żadnych szans. Bliźniaki trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa (YouTube)

Kanadyjskie bliźniaki trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa. Udało im się przeżyć, po tym, jak urodziły się cztery miesiące przed terminem. Dzieci ważyły razem zaledwie 750 g.

spis treści

1. Najmniejsze bliźnięta na świecie

Shakina Rajendram i Kevin Nadarajah z Ontario (Kanada) długo starali się o dziecko. Niestety pierwszą ciążę stracili w 2021 roku.

Kiedy dowiedzieli się, że wkrótce zostaną rodzicami bliźniaków, byli bardzo szczęśliwi. Jednak ich radość przerodziła się w strach, gdy w 21. tygodniu ciąży kobieta zaczęła krwawić.

Lekarze nie mieli dobrych wieści. Poród się rozpoczął, a tak wcześniaki, które miały narodzić się tak wcześnie, miały minimalne szanse na przeżycie.

- Powiedzieli nam, że najlepsze, co szpital może zaoferować, to zapewnienie nam komfortowych warunków, co oznaczało, że po urodzeniu będziemy mogli przytulić dzieci i czekać, aż umrą - powiedziała Shakina w wywiadzie dla portalu Księgi Rekordów Guinessa.

Adiah i Adrial urodzili się cztery miesiące przed terminem
Adiah i Adrial urodzili się cztery miesiące przed terminem (YouTube)

Badanie ultrasonograficzne wykazało, że po kilku godzinach od rozpoczęcia porodu serduszka dzieci wciąż biły. Adiah i Adrial urodzili się 4 marca 2022 roku - cztery miesiące przed terminem. Ważyły łącznie 750 g: dziewczynka 330 g, a chłopiec 420 g. Oznacza to, że były najlżejszymi bliźniętami, które przyszły na świat.

Dzieci ważyły razem 750 g
Dzieci ważyły razem 750 g (YouTube)

Niestety przez to, że dzieci urodziły się przedwcześnie, były w stanie krytycznym. U obojga zdiagnozowano wylewy krwi do mózgu. Ponadto Adrial miał nadciśnienie płucne, krew w kale i sepsę.

Zobacz film: "5-latka sparaliżowana przez kleszcza"

2. Bliźnięta mają rok

Bliźnięta spędziły sześć miesięcy na oddziale intensywnej terapii noworodków, zanim zostały wypisane do domu. Adiah spędziła w szpitalu 161 dni, a jej brat Adrial 168. Jednak na tym specjalna opieka się nie zakończyła.

- Mieliśmy długą listę leków, które musieliśmy podawać za pomocą strzykawek. Budzenie się w nocy przy dwójce niemowląt, którym trzeba aplikować leki w strzykawkach, było trudne - powiedział Kevin.

Dzieci trafiły do Księgi Rekordów
Dzieci trafiły do Księgi Rekordów (YouTube)

Na szczęście dzieci rozwijają się prawidłowo i są zdrowe. Rodzice zaznaczają, że widać już jak bardzo różnią się charakterami. Adiah jest wesoła i żywiołowa, natomiast Adrial jest nieco cichszy i lubi się wszystkiemu bacznie przyglądać.

Martyna Krajewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze