Trwa ładowanie...

Dieta wegańska zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

Avatar placeholder
28.05.2019 11:18
Dieta wegańska zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu
Dieta wegańska zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu (123rf)

Weganki bardziej zagrożone są przedwczesnym urodzeniem dziecka, jak ostrzegają naukowcy. Osoby, które unikają spożywania mięsa, jajek i nabiału charakteryzują się zwykle deficytem witaminy B12, która jest niezbędnym składnikiem odżywczym. Dieta dla kobiety w ciąży powinna być pełna składników odżywczych, zbalansowana i zapewniająca dobre zdrowie płodu.

Deficyt pewnych składników odżywczych może jednak zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu o 21 proc., jak dowodzi najnowsze badanie. Witamina B12 jest niezbędna w wielu procesach życiowych naszego organizmu, w tym przy produkcji czerwonych krwinek i trawieniu pokarmów.

Defycyt może również powodować anemię i ostre urazy układu nerwowego, jeśli będzie on się utrzymywał przez dłuższy czas. Możliwe jest także wystąpienie komplikacji w przebiegu ciąży. W krajach, gdzie ludność spożywa duże ilości produktów pochodzenia zwierzęcego, tylko mały odsetek kobiet w ciąży cierpi nadeficyt witaminy B12.

Badacze z Uniwerytetu Nauki i Technologii w Norwegii zbadali poziom witaminy B12 w organizmach 11,216 kobiet w ciąży z 11 krajów. Odkryli, że niski poziom witaminy wpływa negatywnie na wagę ciała nowo narodzonego dziecka. Deficyt jednak wiąże się ze znacznie większym ryzykiem przedwczesnego porodu, czyli takiego, który następuje przed 37. tygodniem ciąży.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"
Niedobór witaminy B-12, najczęściej spotykanej w produktach pochodzenia zwierzęcego, może prowadzić do komplikacji podczas ciąży i przedwczesnego porodu
Niedobór witaminy B-12, najczęściej spotykanej w produktach pochodzenia zwierzęcego, może prowadzić do komplikacji podczas ciąży i przedwczesnego porodu

Wyniki były takie same bez względu na to, czy kraj, z którego pochodziła badana kobieta w ciąży charakteryzuje się wysokimi, średnimi, czy niskimi przeciętnymi dochodami, jak pokazuje badanie opublikowane w "American Journal of Epidemiology". Autor badania, Tormod Rogne, powiedział "Witamina B-12 to bardzo ważny składnik odżywczy, który pozyskać możemy tylko z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, mleko lub jajka".

"Ciężarne kobiety, który spożywają za mało pokarmów pochodzących od zwierząt, zwiększają ryzyko wykształcenia niedoboru witaminy B12" - dodaje Rogne. Naukowcy zaznaczają jednak, że istnieją inne wytłumaczenia dla tego związku. Małe stężenie tej witaminy we krwi może być oznaką niedożywienia - które, jak wiadomo, wpływa i na niską wagę dziecka po urodzeniu, jak i na długość samej ciąży.

Błędy żywieniowe, które popełniasz podczas śniadania
Błędy żywieniowe, które popełniasz podczas śniadania [9 zdjęć]

Jeżeli sądzisz, że wypicie szklanki soku pomarańczowego jest dobrym wyborem na śniadanie – zastanów

zobacz galerię

Naukowcy twierdzą, że pomimo istnienia tego związku, dotychczas przeprowadzono niewiele badań nad efektami zażywania suplementów witaminy B12 podczas ciąży. Profesor Vibeke Videm, który również brał udział w badaniach, powiedział: "Ważne jest rozróżnienie pomiędzy weganami a wegetarianami w wydawaniu opinii na temat diet wegetariańskich i ich związku z deficytem witaminy B12".

Weganie unikają lub całkowicie rezygnują ze spożywania wszystkich pokarmów pochodzących od zwierząt. To prowadzi do niskiego stężenia witaminy B12 we krwi lub nawet do jej deficytu, jeśli nie będą przyjmować suplementów witaminy B12 - niezależnie od ich wieku, płci oraz tego, czy są w ciąży, czy nie.

Koniecznie przeczytaj

Deficyt witaminy B12 nie jest powszechny wśród wegetarian, którzy spożywają nabiał oraz jajka, ponieważ dzięki temu z łatwością spożywaną rekomendowaną dawkę składników odżywczych wymaganych do prowadzenia zdrowego życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze