PMIS-TS - czym jest pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny? Zapalenie naczyń krwionośnych u dzieci dawało podobne objawy jak choroba Kawasakiego
Naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii ostrzegali już od kilku tygodni o zwiększonej liczbie dzieci przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii. Wiele z nich wykazywało objawy podobne do choroby Kawasakiego. Ostrzeżenie w tej sprawie wydała niedawno również służba zdrowia Australii.
1. Tajemnicza choroba przypominająca chorobę Kawasakiego
Lekarze, opisując nową chorobę posługują się skrótem PMIS-TS, czyli Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2. Można to przetłumaczyć jako dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z SARS-CoV-2.
Jest to rzadka choroba dotykająca wyłącznie dzieci, która objawia się zapaleniem naczyń krwionośnych. Nie wiadomo, co powoduje stan zapalny, ale lekarze podejrzewają, że dzieci przechodzące infekcje górnych dróg oddechowych mogą być znacznie bardziej narażone na wystąpienie ostrego stanu zapalnego. Objawy przypominają chorobę Kawasakiego.
W skrajnych przypadkach choroba może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zatrzymania akcji serca. Choroba jest bardzo rzadka.
2. Objawy PMIS-TS
Objawy mogą przypominać te występujące w wypadku wstrząsu toksycznego. Występuje wtedy:
- wysoka gorączka,
- obrzęk dłoni i stóp,
- wysypka,
- niskie ciśnienie krwi,
- ogólne złe samopoczucie,
- oszołomienie,
- brak reakcji na wczesne objawy może doprowadzić do śpiączki i niewydolności wielu narządów.
Dane przekazywane przez amerykański rząd pokazują, że zaobserwowano tam najwięcej przypadków wystąpienia PMIS-TS. Lekarze informowali o 73 potwierdzonych przypadkach. Troje dzieci zmarło. Warto podkreślić, że dane pochodzą tylko z Nowego Jorku.
3. Czy PMIS-TS powiązany jest z koronawirusem?
Bazując na dotychczasowej wiedzy, lekarze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy zespół zapalny jest powiązany z koronawirusem. Reakcja zapalna organizmu najczęściej pojawia się, gdy organizm wychodzi z infekcji.
Nie wiadomo też, czy zespół zapalny jest inną odmianą choroby Kawasakiego, czy inną jednostką chorobową. Dotychczas lekarze stosują tę samą metodę leczenia, która działa w przypadku choroby Kawasakiego.
4. Leczenie choroby Kawasakiego
Leczenie ostrego okresu choroby Kawasakiego ma przede wszystkim na celu ograniczenie stanu zapalnego w tętnicach wieńcowych, by zapobiec rozwojowi tętniaków i zakrzepów w świetle tych naczyń. Terapia choroby Kawasakiego obejmuje:
- hospitalizację,
- dożylne podawanie dużych dawek immunoglobulin,
- zastosowanie aspiryny, przez różnie długi okres w zależności od przebiegu choroby, czasem nawet do końca życia (co ciekawe, choroba Kawasakiego jest jednym z dwóch schorzeń, w których dopuszcza się podawanie kwasu acetylosalicylowego dzieciom!).
Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań, leczenie choroby Kawasakiego powinno być bardzo intensywne i należy rozpocząć je jak najwcześniej po rozpoznaniu tego schorzenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl