Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Niedobór witaminy D. Czym może grozić?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 26.03.2021 13:16
Niedobór witaminy D. Czym może grozić?
Niedobór witaminy D. Czym może grozić? (123rf)

Za regulowanie gospodarki wapniowej w organizmie odpowiada witamina D. Dzięki niej wapńnie jest usuwany z organizmu. Niedobór witaminy D może mieć zatem poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia.

spis treści

1. Charakterystyka witaminy D3

Witamina D3, inaczej cholekalcyferol jest to organiczny związek chemiczny z grupy witamin D. Największe znaczenie mają dwie formy tej witaminy: D2 oraz D3. Pierwsza z nich występuje u roślin, D3 zaś w organizmach zwierzęcych.

Witamina D3, podobnie jak A, E i K rozpuszcza się w tłuszczach. Jest odporna na wysokie temperatury i nie ulega rozpadowi w czasie długotrwałego przechowywania.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jest uznawana za witaminę, która pełni fukcje prohormonów, ponieważ może być wytwarzana przez organizm ludzki. Ma to miejsce pod wpływem promieni słonecznych, w wyniku których przekształca się w nią cholesterol.

2. Niedobór witaminy D3

By organizm odpowiednio funkcjonował, musi otrzymać odpowiednie dawki witaminy D. Brak witaminy D w odpowiednich ilościach może przyczyniać się do:

Bez witaminy D, organizm nie będzie funkcjonował poprawnie
Bez witaminy D, organizm nie będzie funkcjonował poprawnie (123RF)

3. Objawy niedoboru witaminy D

Jeśli organizmowi brakuje witaminy D, może on wówczas sygnalizować to zmęczeniem, apatią, sennością czy nadmierną drażliwością.

Niektóre badania naukowe dowodzą, że w przypadku przewlekłego niedoboru witaminy D może dojść do zwiększenia ryzyka zachorowalności na choroby autoimmunologiczne, tj. choroba Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, toczeń. Pojawić się również może nadciśnienie tętnicze oraz osłabienie siły mięśniowej.

Cała prawda o witaminie D
Cała prawda o witaminie D [10 zdjęć]

Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienia przed

zobacz galerię

Niewłaściwa suplementacja witaminy D w czasie ciąży może w przyszłości prowadzić do wystąpienia u dziecka schorzeń trzustki lub cukrzycy u dziecka. Niektóre wyniki badań wskazują ponadto, że brak tej witaminy może zaburzyć rozwój mózgu dziecka, prowadząc do uszkodzenia jego funkcji (zwiększa to ryzyko wystąpienia autyzmu czy schizofrenii).

Brak witaminy D niekorzystnie działa również na skórę i urodę. Na jej powierzchni powstają zmarszczki, zwiększa się liczba wypadających włosów. Przyspiesza się zatem proces starzenia. Uważa się, że witamina D hamuje rozwój komórek nowotworowych, zapobiegając tym samym rozwojowi raka sutka, jelit czy prostaty.

Witaminę D dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Najwięcej znajduje się jej w tłustych rybach morskich, tj. makrela, śledź, łosoś, tuńczyk. Sporych dawek witaminy D dostarcza żółtko jaj.

Musisz to wiedzieć

Niewielkie ilości witaminy D powstają w organizmie pod wpływem promieniowania UV. Witamina D wytwarzana w ten sposób jest magazynowana w tkance tłuszczowej organizmu i uwalniania do krwiobiegu stopniowo.

Jeśli nasza dieta nie jest zróżnicowana, rzadko przebywamy na słońcu, wówczas dobrze jest suplementować witaminę D. Można ją przyjmować w postaci wieloskładnikowego preparatu witaminowego, sprawdzając, ile witaminy się w nim zawiera. To pozwoli nam uniknąć jej niebezpiecznego niedoboru.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze