Trwa ładowanie...

Woda z solą. Najlepszy napój na upały

Na upały nie ma rady. Należy je przeczekać w chłodnym, zacienionym miejscu, najlepiej ze szklanką odpowiedniego płynu. Pozostaje pytanie: co pić, by uzupełnić cenne elektrolity? Popularnością cieszą się napoje z dodatkiem soli, ale czy to na pewno dobry pomysł?

Zobacz film: "Upały - jak się chronić"

spis treści

1. Dlaczego przyjmowanie płynów jest takie ważne?

Wszyscy kochamy lato. Jednak nadmiar słońca może okazać się dla nas zabójczy. Udar, oparzenia i odwodnienia. Lekarze przestrzegają, by pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Wraz z potem pozbywamy się cennych elektrolitów. Jak temu zaradzić? Można pić wodę z dodatkiem soli.

2. Co powinno się znaleźć w naszej szklance?

Kawa czy słodkie napoje nie ugaszą pragnienia. Wręcz przeciwnie. Kawa sprawi, że gorzej będą nam się wchłaniały minerały z pokarmu, słodkie napoje dostarczą z kolei dużych ilości cukru. Lepszą opcją jest więc woda z solą.

- Taki napój będzie działał jak napój izotoniczny. Sód w takich produktach jest głównym składnikiem. Dzięki niemu wypijana woda zostaje efektywnie wchłonięta. Jest on również ważny do utrzymania równowagi elektrolitów. W trakcie wysiłku fizycznego sód pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała - mówi dietetyk Ewa Sypnik-Pogorzelska z Dietosfery.

3. Odpowiednie proporcje

Przygotowując napój z solą warto pamiętać o właściwych proporcjach. Jeżeli użyjemy za dużo soli, wcale nie osiągniemy efektu prozdrowotnego. Optymalne stężenie powinno wynosić 0,9 proc., czyli 9 g soli na litr wody. To mniej więcej tyle, ile płaska duża łyżka lub czubata mała łyżeczka.

Co pić w ciąży, by uniknąć odwodnienia?
Co pić w ciąży, by uniknąć odwodnienia? [7 zdjęć]

Właśnie dowiedziałaś się, że pod twoim sercem zaczyna bić kolejne, malutkie. Radość przeplata się z niedowierzaniem...

zobacz galerię

- Wodę z solą proponuję wzbogacić sokiem z owoców. Przepis jest prosty. 0.5 l soku z owoców, 0.5 l wody i szczypata soli, czyli ok. 1/4 łyżeczki. To wszystko mieszamy i pijemy przez cały dzień. Przy letniej aurze warto napój wzbogacić o liście mięty lub plasterki owoców, np. cytryn lub pomarańczy. To podkreśli smak. Jeżeli ktoś lub słodki dodatek, to proponuję dodać miód lub domowej roboty syrop. Gotowe syropy, które możemy kupić w sklepie, zawierają dużo cukru, dlatego ich nie polecam - komentuje dietetyk Ewa Sypnik-Pogorzelska.

Sól nam nie zaszkodzi? - Woda z solą jest bezpieczna. Zalecam każdemu, szczególnie w takie upały. Polecana jest osobom pracującym fizycznie, co więcej to bezpieczny napój nawet dla dzieci. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu naszego ciała podczas upalnych dni. Nawet jeżeli nie odczuwamy pragnienia, powinniśmy co jakiś czas sięgać po łyk wody - dodaje ekspertka.

Więcej na temat wody z dolą przeczytasz pod linkiem: Woda z solą himalajską i cytryną. Oto, co się stanie w organizmie, gdy będziesz pić ją codziennie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza