Jak nie dać się upałom?
Pierwsze upalne dni lata witamy zwykle z dużym entuzjazmem, po długich zimowych miesiącach i stosunkowo chłodnej wiośnie słoneczna pogoda jest bowiem towarem deficytowym. Jednak gdy przez kilka dni słupek rtęci przekracza 30 stopni Celsjusza, radość z wysokiej temperatury powietrza ustępuje zniecierpliwieniu, gdyż w klimacie umiarkowanym nie jesteśmy przyzwyczajeni do upałów. Z gorącą pogodą można, na szczęście, sobie poradzić. Jak to zrobić?
1. Wpływ upałów na organizm
Wysoka temperatura powietrza nie pozostaje obojętna dla organizmu człowieka. W kontekście upałów najczęściej wspomina się o nasilonym poceniu się, nie jest to jednak jedyna reakcja na upał. Typowe dla ludzkiego ciała jest również rozluźnienie ścian tętniczek, które powoduje zwiększenie przepływu krwi przez naczynia krwionośne. W takiej sytuacji krew kieruje się do naczyń włosowatych skóry, zwiększając tym samym utratę ciepła z organizmu. Stan ten jest pożądany, w upalne dni organizm potrzebuje bowiem ochłodzenia się. Naturalną jego reakcją jest więc wydzielanie większych ilości potu. Człowiek poci się, by utrzymać prawidłową temperaturę ciała, czyli 36,6 stopni Celsjusza ‒ przegrzanie organizmu wiąże się bowiem z ryzykiem udaru cieplnego.
2. Jak się ubierać w upalne dni?
Dobór stroju na gorące letnie dni bywa niemałym wyzwaniem, ponieważ tylko niektóre ubrania spełniają warunki niezbędne, by przez cały dzień czuć się świeżo. Godne polecenia są sukienki i spódnice, które – w przeciwieństwie do spodni i spodenek – nie utrudniają dostępu powietrza do okolic intymnych. Co ciekawe, spódnica maxi może okazać się równie komfortowa w upalne dni jak mini, pod warunkiem, że jest wykonana z lekkiego, przewiewnego materiału. Najlepszym wyborem są naturalne materiały, na przykład bawełna lub len. Duże znaczenie ma również dobór kolorów (jasne barwy są optymalne, z kolei ciemne pochłaniają ciepło i zwiększają subiektywne uczucie gorąca) oraz krój ubrań (luźne stroje są przewiewne). Letni strój warto uzupełnić modnymi akcesoriami – błyszczące bransolety, imponujący naszyjnik lub gigantycznych rozmiarów pierścień nie wpłyną co prawda na nasze odczuwanie ciepła, ale z pewnością poprawią samopoczucie.
3. Co jeść i pić w upały?
Nadmierne pocenie się w upalne dni może doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego tak ważna jest odpowiednia podaż płynów. Warto mieć zawsze przy sobie butelkę wody mineralnej i sączyć płyn co kilka minut, nie dopuszczając do pojawienia się uczucia pragnienia. Niewskazane jest wypijanie dużych ilości wody jednym haustem, bowiem zamiast wchłonąć się, zostanie wkrótce wydalona z moczem. Jeśli w upalny dzień mamy ochotę poćwiczyć, ilość spożywanych płynów należy odpowiednio zwiększyć i uzupełniać na bieżąco straty wody powstałe wskutek wysiłku fizycznego.
Łatwo zapomnieć, że woda znajduje się w dużych ilościach w świeżych owocach i warzywach. Zdrowa przekąska w postaci arbuza, brzoskwini, pomidora lub zielonego ogórka oprócz wody zawiera także witaminy oraz minerały, dlatego między posiłkami warto spożywać właśnie takie produkty zamiast solonych orzeszków i chipsów.
Parne, duszne powietrze może dać się we znaki, ale w lecie upalne dni można zwykle policzyć na palcach obu rąk. Aby wśród wspomnień z wakacji nie pojawiło się nawadnianie dożylne na skutek odwodnienia lub pobyt w szpitalu po udarze cieplnym, należy szczególnie zatroszczyć się o swoje zdrowie, pijąc odpowiednio dużo wody mineralnej i nosząc lekkie, przewiewne ubrania.