Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Czy do siebie pasujecie?

Avatar placeholder
14.05.2019 14:24
Czy do siebie pasujecie?
Czy do siebie pasujecie? (123rf)

Czy do siebie pasujecie? – to pytanie zadaje sobie niejeden zakochany. W Internecie aż roi się od licznych psychotestów, quizów, horoskopów partnerskich, wróżb, testerów dopasowania, kalkulatorów miłości i love sprawdzianów. Pary pragną dowiedzieć się, czy pasują do siebie pod względem różnych aspektów, zatem testuje się dopasowanie imion, dopasowanie numerologiczne, dopasowanie znaków zodiaku, dopasowanie temperamentów seksualnych czy dopasowanie typów charakterów. Niektóre internetowe kalkulatory miłości należy traktować z przymrużeniem oka i pamiętać, że to tylko zabawa o różnym stopniu wiarygodności wyniku. Co was dzieli, a co łączy? Co jest ważniejsze dla trwałości relacji – podobieństwa czy różnice? Jak stworzyć udany związek?

spis treści

1. Dopasowanie w związku

Psychologia rodziny wyróżnia dwie główne kategorie związków:

  • związki symetryczne – tworzące się na zasadzie podobieństwa partnerów,
  • związki komplementarne – tworzące się na zasadzie przeciwieństw i kontrastów.

Który typ związku sprzyja zadowoleniu i poczuciu satysfakcji z relacji? Nie ma „złotej reguły”, ale badania psychologiczne dowodzą, że dla trwałości związku lepiej jest, by było więcej podobieństw między partnerami niż różnic. To, co na początku znajomości dzieliło i fascynowało partnerów, z czasem staje się niestety motywem kłótni i nieporozumień. Zastanawiając się nad tym, czy do siebie pasujecie, lepiej zmienić treść pytania – czy jesteście ze sobą szczęśliwi? Problem proporcji podobieństw i różnic w związku partnerskim pozostaje nadal bardzo aktualny. Wielu małżonków bowiem chciałoby znać tajniki długiego i szczęśliwego życia u boku swego wybranka serca. Satysfakcja ze związku nie zależy od tego, czy jesteśmy do siebie maksymalnie podobni albo diametralnie od siebie rożni, ale od tego, w jakich obszarach się różnimy, a w jakich – nadajemy na takich samych falach.

2. Jak stworzyć szczęśliwy związek?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Psychologia związku wyróżnia pewne kluczowe sfery, w których partnerzy powinni być podobni, i sfery, w których dopuszczalne, a nawet wskazane są różnice, by relacja dwojga bliskich sobie osób mogła przetrwać długo i szczęśliwie. W jakich obszarach podobieństwa między partnerami mają znaczenie? Zbieżność cech i poglądów sprzyja rozwojowi relacji, gdyż sprawia, że oceniamy partnera jako bardziej atrakcyjnego interpersonalnie. Poza tym, osoba, która czuje i myśli podobnie jak my sami, staje się nam bliższa i daje poczuć, że nie jesteśmy sami ze swoim światopoglądem, że ktoś go z nami współdzieli. Obszary, w których ze względu na jakość relacji partnerzy powinni być do siebie podobni, to: hierarchia wartości, syntonia poglądów (szczególnie w zakresie pełnienia ról męskich i żeńskich oraz sfery seksualnej), cechy osobowości (dojrzałość i stabilność emocjonalna, poczucie odpowiedzialności, umiejętność komunikowania się, umiejętności społeczne, poziom inteligencji, poziom ekstrawersji i introwersji, spójność zachowań, empatia).

Dlaczego podobieństwa sprzyjają zadowoleniu w związku? Osoby o podobnych poglądach są nam bliższe sercu, gdyż niejako potwierdzają słuszność naszych przekonań. Zgodność w zakresie kluczowych obszarów zwiększa prawdopodobieństwo wzajemnego szacunku, zrozumienia, realizacji wspólnych celów i dawania sobie wsparcia w kryzysowych momentach. Podobieństwa podobieństwami, ale mówi się przecież, że przeciwieństwa się przyciągają. W jakich sferach zatem można się różnić, by związek nadal był udany? Różnice pozwalają scalić związek na zasadzie uzupełniania się, np. osoba dominująca świetnie dopasuje się z uległą albo gaduła z osobą, która lubi słuchać innych. Różnice wprowadzają ekscytację, wzajemną fascynację, można wciąż odkrywać w partnerze coś nowego. Niemniej jednak wraz z różnicami wzrasta ryzyko kłótni, rozczarowań i nieporozumień. Nie ma metody-wytrychu na udane małżeństwo. Nikt nie określi precyzyjnie, co i w jakich proporcjach powinno być w związku, by czerpać z niego satysfakcję. Tutaj potrzeba ciągłej pracy, zaangażowania i podsycania temperatury uczuć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze