Chłopiec czy dziewczynka? – czyli o różnicach w rozwoju pomiędzy niemowlętami różnej płci
Rozwój dzieci odbywa się poza dyskusją o gender i niezależnie od niej, postępując wyznaczonymi przez naturę torami. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy we wczesnym dzieciństwie można dostrzec pewne prawidłowości przypisane konkretnej płci.
1. To chłopiec!
1.1. Lubi ruch
Według ustaleń psychologów z Uniwersytetu w Cambridge chłopców bardziej interesuje mechaniczny ruch. Kiedy 12-miesięcznym maluchom dano możliwość przyglądania się ludziom lub włączonym wycieraczkom, wybór zdecydowanej większości padł na opcję drugą. Okazuje się także, że chłopcy są bardziej biegli w śledzeniu poruszających się przedmiotów. Są ponadto bardziej ruchliwi niż dziewczynki. Łatwo to zaobserwować – częściej się wiercą, kopią i żwawo wymachują rączkami.
1.2. Jest bardziej emocjonalny, niż myślisz
Niektóre badania mówią, że chłopcy są nieco bardziej wrażliwi niż rówieśniczki i ciężej jest im panować nad swoimi emocjami. Wyniki pomiaru tętna i szybkości oddechu w momencie frustracji pokazują, że rzeczywiście towarzyszy im większy niepokój niż ich małym koleżankom.
1.3. Uwielbia tłum
Chłopcy lepiej niż dziewczynki znoszą towarzystwo większej liczby osób. Wolą przyglądać się tłumowi niż pojedynczym twarzom. Dlatego też o wiele trudniej jest wyprowadzić ich z równowagi podczas odwiedzin rodziny i przyjaciół.
1.4. Jest nieustraszony
Chodzi o to, że chłopcy później niż ich koleżanki zaczynają okazywać strach. Przez kilka pierwszych miesięcy życia są całkowicie obojętni wobec głośnych dźwięków. Dlatego też mniej atrakcyjne są dla nich najróżniejsze hałasujące zabawki, które spokojnie mogą odstąpić dziewczynkom.
2. To dziewczynka!
2.1. Świetnie naśladuje
Dziewczynki wcześniej niż chłopcy zaczynają wykazywać zachowania odtwórcze. Stąd też jako pierwsze zaczynają zabawy polegające na imitowaniu znanych im zachowań. Co ciekawe, lepiej wychodzi im naśladowanie interakcji między ludźmi niż między ludźmi a przedmiotami.
2.2. Ma sprawne rączki
Dziewczynki prześcigają chłopców także jeśli chodzi o wykonywanie wymagających precyzji zadań ruchowych, a różnice te zostaną zniwelowane dopiero w przedszkolu. Lepiej manipulują niewielkimi zabawkami, wcześniej zaczynają używać sztućców, a także szybciej i ładniej piszą.
2.3. Uważniej słucha
Są one także bardziej wyczulone na dźwięk ludzkiego głosu, którego słuchanie sprawia im najwięcej przyjemności. Hałasując grzechotką w obecności nowo narodzonych dziewczynki i chłopca, nie zobaczymy żadnej różnicy, jednak reakcja na głos rodzica może być szybsza właśnie w przypadku małych kobietek.
2.4. Wcześniej zaczyna mówić
Uważne słuchanie i naśladowanie innych sprawia, że o wiele bardziej prawdopodobne jest, że pierwsze słowo szybciej usłyszymy właśnie z ust dziewczynki. Poza tym wcześniej zaczynają one rozumieć to, co do nich mówimy. Kiedy mają 16 miesięcy, są w stanie wypowiedzieć aż 100 słów, podczas gdy chłopcy – około 30. Niedługo po skończeniu 2. roku życia różnica ta się redukuje.
Mówi się, że kobiety są z Marsa a mężczyźni z Wenus. Można powiedzieć, że dotyczy to także małych chłopców i dziewczynek. A może potrafisz dodać coś do tej listy?