Chłopiec czy dziewczynka? – czyli o różnicach w rozwoju pomiędzy niemowlętami różnej płci

Rozwój dzieci odbywa się poza dyskusją o gender i niezależnie od niej, postępując wyznaczonymi przez naturę torami. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy we wczesnym dzieciństwie można dostrzec pewne prawidłowości przypisane konkretnej płci.

To chłopiec!

Lubi ruch

Według ustaleń psychologów z Uniwersytetu w Cambridge chłopców bardziej interesuje mechaniczny ruch. Kiedy 12-miesięcznym maluchom dano możliwość przyglądania się ludziom lub włączonym wycieraczkom, wybór zdecydowanej większości padł na opcję drugą. Okazuje się także, że chłopcy są bardziej biegli w śledzeniu poruszających się przedmiotów. Są ponadto bardziej ruchliwi niż dziewczynki. Łatwo to zaobserwować – częściej się wiercą, kopią i żwawo wymachują rączkami.

Polecane wideo:

Jest bardziej emocjonalny, niż myślisz

Niektóre badania mówią, że chłopcy są nieco bardziej wrażliwi niż rówieśniczki i ciężej jest im panować nad swoimi emocjami. Wyniki pomiaru tętna i szybkości oddechu w momencie frustracji pokazują, że rzeczywiście towarzyszy im większy niepokój niż ich małym koleżankom.

Uwielbia tłum

Chłopcy lepiej niż dziewczynki znoszą towarzystwo większej liczby osób. Wolą przyglądać się tłumowi niż pojedynczym twarzom. Dlatego też o wiele trudniej jest wyprowadzić ich z równowagi podczas odwiedzin rodziny i przyjaciół.

Jest nieustraszony

Chodzi o to, że chłopcy później niż ich koleżanki zaczynają okazywać strach. Przez kilka pierwszych miesięcy życia są całkowicie obojętni wobec głośnych dźwięków. Dlatego też mniej atrakcyjne są dla nich najróżniejsze hałasujące zabawki, które spokojnie mogą odstąpić dziewczynkom.

To dziewczynka!

Świetnie naśladuje

Dziewczynki wcześniej niż chłopcy zaczynają wykazywać zachowania odtwórcze. Stąd też jako pierwsze zaczynają zabawy polegające na imitowaniu znanych im zachowań. Co ciekawe, lepiej wychodzi im naśladowanie interakcji między ludźmi niż między ludźmi a przedmiotami.

Ma sprawne rączki

Dziewczynki prześcigają chłopców także jeśli chodzi o wykonywanie wymagających precyzji zadań ruchowych, a różnice te zostaną zniwelowane dopiero w przedszkolu. Lepiej manipulują niewielkimi zabawkami, wcześniej zaczynają używać sztućców, a także szybciej i ładniej piszą.

Uważniej słucha

Są one także bardziej wyczulone na dźwięk ludzkiego głosu, którego słuchanie sprawia im najwięcej przyjemności. Hałasując grzechotką w obecności nowo narodzonych dziewczynki i chłopca, nie zobaczymy żadnej różnicy, jednak reakcja na głos rodzica może być szybsza właśnie w przypadku małych kobietek.

Wcześniej zaczyna mówić

Uważne słuchanie i naśladowanie innych sprawia, że o wiele bardziej prawdopodobne jest, że pierwsze słowo szybciej usłyszymy właśnie z ust dziewczynki. Poza tym wcześniej zaczynają one rozumieć to, co do nich mówimy. Kiedy mają 16 miesięcy, są w stanie wypowiedzieć aż 100 słów, podczas gdy chłopcy – około 30. Niedługo po skończeniu 2. roku życia różnica ta się redukuje.

Mówi się, że kobiety są z Marsa a mężczyźni z Wenus. Można powiedzieć, że dotyczy to także małych chłopców i dziewczynek. A może potrafisz dodać coś do tej listy?

Anna Kołodziejczyk, ponad rok temu

Rozwój niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Naburmuszony malec

Naburmuszony malec

Małe dziecko ma jeszcze problemy z odpowiednim wyrażaniem emocji.

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Niemowlę z psem

Niemowlę z psem

Niemowlę i pies - czy to dobrana para? Jeśli pod jednym dachem mieszka mały szkrab i czworonożny pupil, czasami bywa nieprzyjemnie, a niekiedy wręcz przeciwnie: zupełna sielanka i obustronna przyjaźń. Gdy trzymasz psa w domu, pamiętaj o codziennym utrzymywaniu...

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.

Rozwój niemowlęcia

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

samochodowym mogą wpływać na prawidłowy rozwój zdrowia dziecka. Przyczyny występowania dysplazji czynniki genetyczne - może być dziedziczona (...) na rozwój dziewczynek, u których dysplazja występuje dużo częściej. ułożenie...

Rozwój niemowlęcia

Komu jest potrzebny smoczek?

Komu jest potrzebny smoczek?

Płacz to najbardziej przykry dźwięk dla rodziców. Potrafi wzbudzać skrajne emocje. Bardzo trudno się do niego przyzwyczaić i dlatego poszukuje się skutecznych sposobów, by było go jak najmniej. W przypadku małych dzieci w takich sytuacjach na ratunek...

Rozwój niemowlęcia

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

przez kobiety owoców podczas ciąży. Okazało się, że spożywanie owoców w stanie błogosławionym ma bezpośredni wpływ na rozwój pamięci u niemowlęcia (...) , że na rozwój poznawczy nie wpływa klasa społeczna...

Rozwój niemowlęcia

Skoki rozwojowe

szczególnie intensywnego wzrostu i rozwijania nowych umiejętności przypada na pierwszy rok życia. Mózg i układ nerwowy niemowlęcia ciągle (...) może odczuwać zaniepokojenie i szukać ukojenia w ramionach mamy. Czasem rodzicom może...

Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Karmienie piersią Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego. Badania naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały...