Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

10 sytuacji, w których powinno widzieć cię twoje dziecko

 Anna Krzpiet
17.05.2017 10:38
Dzieci i rodzice w czasie wspólnej zabawy
Dzieci i rodzice w czasie wspólnej zabawy (pinterest)

Jednym ze sposobów wychowywania dziecka jest modelowanie, poprzez dawanie dobrego wzoru. Dzięki tej metodzie można ukształtować przyszłe zachowania pociechy. Dzieci nieustannie obserwują swoich rodziców, biorąc z nich przykład, naśladując ich, uważając przy tym, że każde zachowanie rodzica jest najpoprawniejsze. Mama i tata to przecież najważniejsze osoby, które nigdy nie popełniają błędów w oczach dziecka.

Amerykańska terapuetka Susan Stiffelman, jest autorką książek parentingowych, w których otwarcie mówi, że rodzice nie wychowują dzieci, lecz dorosłych. Te słowa mają utwierdzić rodziców w tym, że wszelkie wzorce postępowań, jakie pokażą dzieciom, będą przez nie powielane w ich dorosłym życiu.

Rodzice z dziećmi / pinterest
Rodzice z dziećmi / pinterest

1. Oto 10 rzeczy, wg Stiffelman, które wszyscy rodzice powinni pozwalać oglądać dzieciom, jak najczęściej:

1.1. 1. Płacz

Bardzo często maluchom zostaje wpajane, że płacz to objaw charakterystyczny dla osób słabych. „Nie bądź beksa!” - mówią niektórzy rodzice. A przecież to naturalna reakcja każdego człowieka na wyrażanie smutku, czy straty. Ukazywanie swoich uczuć przed dzieckiem, pozwala na nauczenie go swobodnego radzenia sobie z negatywnymi doznaniami, dzięki wszelkim obserwacjom. W przyszłości takie dziecko, nie będzie tłumiło w sobie emocji i będzie potrafiło odnaleźć pomoc, wiedząc, że wszelkie poruszenia w życiu są naturalne i dozwolone.

1.2. 2. Walka

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Tylko widząc, że rodzice zmagają się z problemami, dzieci są w stanie zrozumieć, że jest to nieodłączna część życia. Każdy człowiek ma do czynienia z wieloma zmaganiami, siłą jest jednak odpowiednie radzenie sobie z nimi. W ten sposób rodzice ukazują swoją wielką odporność na przeciwności, które co chwila daje im życie. Według Stiffelman dzieci powinny zobaczyć, jak rodzice radzą sobie z problemami, wahają się w podjęciu decyzji, szukają pomocy i walczą mimo przeciwnościom losu. Nie można angażować malucha w poważne problemy rodzinne, ale czasem warto ukazać mu, jak radzisz sobie z drobnymi kłopotami. To nauczy je podejścia, że każdy problem da się rozwiązać i każdy stres przezwyciężyć.

1.3. 3. Uczucia

Niektórzy rodzice wstydzą się okazywać sobie uczucia w obecności pociechy. Jednak ukazywanie czułości, pokazuje dziecku, czym jest partnerstwo, romantyczne uczucie i to, jak być kochanym. Miłość rodziców, daje także poczucie bezpieczeństwa dziecku, a także uczy wyrażania swoich uczuć przez drobne gesty, takiej jak, przytulanie, głaskanie, czy buziaki. Widząc ciepło i miłość w domu, w przyszłości dziecku będzie łatwiej ukazywać uczucia.

1.4. 4. Aktywność fizyczna

Ćwicz razem ze swoim dzieckiem. To ma nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie, ale także na psychikę malucha. Pokazuje, że rodzice, pomimo wielu obowiązków mają czas także dla siebie. **Stiffelman uważa, że warto nauczyć dziecko poczucia, że ćwiczenia fizyczne, to część każdego normalnego dnia**. Aktywna mama i tata, to idealny wzór do naśladowania i wyrobienia w dziecku zdrowych nawyków.

Jak zachowanie rodziców wpływa na przyszłość dziecka?
Jak zachowanie rodziców wpływa na przyszłość dziecka? [9 zdjęć]

Powiedz mi, z jakiej rodziny pochodzisz, a ja powiem ci, kim będziesz. Nasze dzieciństwo i okres dojrzewania

zobacz galerię

1.5. 5. Plan budżetu

Stiffelman mówi, by zacząć mówić przy dziecku o tym, ile kosztują poszczególne rzeczy, pokazać jak płaci się rachunki lub wspólnie rozpocząć zbieranie pieniędzy na wymarzoną wycieczkę. Nie trzeba przedstawiać maluchowi szczegółowych raportów finansowych, jednak warto nauczyć dziecko podstawowych zasad oszczędzania i planowania wydatków.

1.6. 6. Duchowość

Niech wasze dzieci widzą, że dbacie o kondycję swojej duszy. Nie chodzi tu tylko, o wychowywanie dziecka w konkretnej wierze. Może to być również inna forma aktywności duchowej, która pozwala na osiągniecie spokoju w harmidrze codzienności. Stiffelman uważa, że to bardzo ważne, by dziecko umiało się wyciszyć, poukładać i skupiać się na przeżywanych emocjach.

1.7. 7. Wolontariat

Kiedy dzieci widzą swoich rodziców, jako ochotników w akacjach charytatywnych uczą się szacunku i empatii do osób biednych, pokrzywdzonych, niepełnosprawnych i chorych. Nie musi być to od razu wielka akcja społeczna, wystarczy pomóc starszemu sąsiadowi lub bezdomnemu zwierzakowi. To także jeden z najbardziej skutecznych sposobów, aby dzieci czuły, że ich działania mają sens.

1.8. 8. Nauka

Kiedy maluch widzi, że jego rodzice, np. czytają książki zaczyna wnioskować, że nauka, to nie tylko szkolny obowiązek. Ma poczucie, że mama i tata poświęcają swój wolny wieczór na zdobywanie nowej wiedzy, dowiadując się tym samym, że nauka jest czymś, czego ludzie pragną, a nie tylko muszą robić. Człowiek uczy się przez całe życie, dlatego warto by dziecko wiedziało, kiedy rozpoczynasz naukę gry na instrumencie, kurs malarstwa czy naukę tańca. W ten sposób dajesz wzór osoby otwartej na nowe wyzywania i chęć zdobywania nowych umiejętności.

1.9. 9. Kreatywność

Nie musisz być artystą, by dostrzegać piękno świata. Naucz swoje dziecko pozytywnie patrzeć na świat, zwracać uwagę na sztukę i naturę. Zabieraj je do teatru, kina, muzeum i galerii. Opowiadaj mu, co widzisz za oknem, oglądajcie wspólnie zdjęcia, słuchajcie muzyki. W ten sposób rozbudzisz w dziecku poczucie estetyki, a także kreatywne myślenie.

1.10. 10. Bądź miły dla siebie

Rodzice bywają dla siebie brutalni, przeglądając się przed lustrem na koniec dnia i narzekając na miniony dzień. Mówią czasami do swojego odbicia " Nienawidzę mojego ciała”. Dziecko obserwując taką sytuację może pomyśleć, że to normalne traktowanie samego siebie. Niech twoje dziecko widzi cię w sytuacjach, kiedy mówisz o sobie dobrze i lubisz to kim jesteś. W ten sposób sami nauczycie się poczucia własnej wartości, a także dzieci zdobędą nawyki wiary w siebie i akceptacji własnej osoby. Wtedy w przyszłości, żadne negatywne opinie nie wpłyną na postrzeganie ich własnego „ja”.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze