Trwa ładowanie...

Sposoby na skuteczne oszczędzanie w rodzinie

Dobrze jest mieć pieniądze odłożone na tzw. czarną godzinę. Tylko jak oszczędzać, kiedy tak naprawdę nie ma się z czego odłożyć. Zastanówmy się, czy naprawdę nie można co miesiąc zaoszczędzić np. 200 zł. Taka kwota odkładana co miesiąc to 2400 zł rocznie, a to już spora sumka.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Ludzie chcący zaoszczędzić, dzielą się na kilka grup. Pierwsza zawsze twierdzi, że nie ma z czego odłożyć, druga nie będzie oszczędzać drobnych, trzecia zaś uważa, że nie da się od razu odłożyć 200 zł. Dla każdej z tych grup są odpowiednie sposoby oszczędzania. Jedne szybkie, inne dłuższe, ale dające również duże korzyści.

spis treści

1. Jak zaoszczędzić duże kwoty?

Oto pięć sprawdzonych sposobów na oszczędzanie znacznych kwot:

 1. Pieniądze z chrzcin, komunii, osiemnastych urodzin czy wesela dobrze jest wpłacić na lokatę długoterminową lub konto oszczędnościowe. Im dłuższa lokata, tym większy zysk wypracują odłożone pieniądze. Niestety, minusem takiego rozwiązania jest blokada oszczędności na czas trwania lokaty. Przy próbie ich wypłaty traci się bowiem odsetki, a czasem nawet opłatę wstępną za jej prowadzenie. Konto oszczędnościowe nie jest obciążone tego typu ograniczeniami, ale zysk jest mniejszy niż na lokacie.
 2. Dobrym pomysłem jest zlecenie stałego przelewu z konta na np. konto oszczędnościowe lub inne. Wiele banków daje możliwość założenia subkonta podpiętego pod konto główne. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy odłożyć co miesiąc równą kwotę na konkretny cel, np. wakacje, wyprawkę do szkoły czy przedszkola.
 3. Niektóre banki mają funkcję pozwalającą na zaoszczędzenie pieniędzy podczas codziennych zakupów. Przy płatności kartą kwota zostaje zaokrąglona w górę do pełnej liczby, a różnica przelewana jest na wybrane konto. W ten sposób można zaoszczędzić naprawdę pokaźne sumy w dłuższym okresie, a nie kosztuje nas to wiele wysiłku ani wyrzeczeń.
 4. Gdy wiszą nad nami naprawdę duże zobowiązania finansowe, np. kilka kredytów, warto pomyśleć o ich konsolidacji. Aktualnie wiele banków oferuje połączenie takich długów w jeden, ujednolicenie stopy procentowej, a także innych warunków spłaty. Comiesięczne spłacanie rat może zmniejszyć się wtedy nawet o kilkaset złotych.
 5. Jeśli mamy w planach kupno nowego telefonu lub samochodu, warto poszukać okazji lub negocjować ceny. Często sprzedawcy oferują znaczne rabaty. Ceny telefonów już kilka miesięcy po premierze są znacznie niższe, więc warto poczekać, aż zainteresowanie danym modelem spadnie. Podobnie jest z wakacjami – lepiej planować je wcześniej, można wtedy zaoszczędzić na przelotach lub znaleźć tańszą ofertę first minute.

  2. Codzienne oszczędzanie

Kiedy już wiemy, jak oszczędzać duże kwoty, można zastanowić się, jak wprowadzić oszczędności do codziennego życia. W końcu nie każdego dnia kupuje się samochód czy bierze kredyt hipoteczny. Oszczędności można znaleźć prawie na każdym kroku, trzeba tylko ich poszukać. Oto kilka sposobów na codzienne oszczędzanie:

 1. Kupuj z listą. Bez niej kupujemy znacznie więcej niż potrzebujemy. Lista niejako motywuje do tego, by nie kupować niepotrzebnych rzeczy.
 2. Ogranicz jedzenie na mieście. Koszt takiego posiłku to średnio około 20 zł, jedząc w ten sposób dwa razy w ciągu tygodnia, płacisz więc ok. 40 zł, w miesiącu - 160 zł, rocznie - 1920 zł.
 3. Nie wierz, że droższe jest lepsze. Często niemarkowe produkty mają znacznie lepszy skład i smak niż drogie markowe rzeczy. Czasami dobrze jest przetestować tańsze odpowiedniki.
 4. Dla rodzin wielodzietnych dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie karty dużej rodziny. Dzięki niej zyskają dużo różnorodnych zniżek. Innym sposobom oszczędności są połączone zakupy. Artykuły spożywcze, chemię gospodarczą oraz kosmetyki można kupować łącznie dla całej rodziny. Jeśli wiemy, że takich samym produktów potrzebują dziadkowie, rodzeństwo, które mieszka niedaleko, można razem wybrać się na zakupy. Często sklepy czy nawet hurtownie oferują zniżki przy zakupie odpowiedniej ilości produktów.
 5. Oszczędniej i zdrowiej jest się przesiąść z auta na rower. Oczywiście w sytuacjach, w których jest to możliwe. Dla osób nieposiadających dwuśladu polecane są spacery lub komunikacja miejska. Bilet miesięczny kosztuje około 100 zł, bilety jednorazowe - 3,50 zł. Aktualnie litr benzyny to średnio 4,30zł, diesla - 4,20 zł a LPG - 1,50 zł. O ile nie jeździmy na gaz, to zawsze zostawienie auta w garażu jest bardziej opłacalne niż jeżdżenie nim po mieście. Kiedy odwieziemy dzieci do przedszkola czy szkoły a pogoda dopisuje, warto zastanowić się, czy nie lepiej jest się przejść do pracy lub podjechać rowerem. W większych miastach jest możliwość wypożyczenia jednośladu za naprawdę niską cenę.

Jak widać, oszczędności można zaleźć wszędzie, trzeba tylko dobrze przyjrzeć się budżetowi. Najlepiej siąść całą rodziną i poszukać, gdzie można zaoszczędzić. Łatwiej będzie, kiedy ustali się cel. Mogą nim być wymarzone wakacje, nowy laptop czy kurs językowy.

Partnerem artykułu jest BGŻOptima

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.