Trwa ładowanie...

Zmienia mózg dziecka. Wiele matek popełnia ten błąd

Nie tylko kłótnie zmieniają mózg dziecka
Nie tylko kłótnie zmieniają mózg dziecka (Getty Images)

Wiedzieliśmy, że konflikty w rodzinie mają wpływ na rozwój dziecka. Teraz naukowcy zbadali, jak wówczas zmienia się jego mózg. Badacze alarmują: kłótnie wpływają nie tylko na nastrój. Jednak to nie one są najgorsze dla rozwijającego się mózgu.

spis treści

1. Jak emocje zmieniają mózg?

Emocje, które przeżywamy, wpływają nie tylko na nasze samopoczucie. By sprawdzić, jaki wpływ mają na mózg, naukowcy z University of Vermon przebadali dzieci, które pochodziły z rodzin, gdzie często dochodziło do spięć między członkami. Wybrano je na podstawie wywiadów z ich matkami. Następnie pokazywano dzieciom różne emocje na zdjęciach - zadowolenie, złość lub neutralność i monitorowano, jak reaguje ich mózg.

Wyniki analiz dają do myślenia.

Zobacz film: "6 nietypowych produktów, które niszczą IQ"

Mózgi dzieci, w których rodzinach dochodziło do konfliktów, wykazywały większą aktywność podczas obserwacji zdjęć przedstawiających złość i konflikt. Co więcej, aktywność mózgu zwiększała się także, gdy dzieciom pokazywano obrazki na pozór szczęśliwych par i proszono, by stwierdzić, które z nich mogą przedstawiać ewentualny konflikt.

Badacze doszli do wniosku, że mózgi dzieci, które żyją w strachu, są cały czas "w gotowości na konflikt", a obawy tylko potęgują aktywność struktur mózgowych. Ich mózgi są jakby "wytrenowane" do rozpoznawania wczesnych oznak narastającego konfliktu między rodzicami.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w magazynie "Journal of Family Psychology".

2. Co niszczy mózg dziecka?

Na mózg dziecka można wpływać już w okresie płodu. Tu decydujący wpływ ma matka i jej tryb życia. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przekonują, że najgorszy jest alkohol - nawet niewielkie ilości nie są obojętne dla struktur rozwijającego się mózgu.

- Niestety wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z wpływu alkoholu na płód - mówił główny autor badania dr Patric Kienast z Katedry Obrazowania Biomedycznego Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Każda dawka alkoholu jest niebezpieczna
Każda dawka alkoholu jest niebezpieczna (Getty Images)

- Dlatego naszym obowiązkiem jest nie tylko prowadzenie badań, ale także aktywne edukowanie społeczeństwa na temat wpływu tej używki na płód - dodał podczas corocznej konferencji Radiological Society of North America.

By udowodnić swoją tezę, naukowcy pokazali wyniki badań 24 płodów, których matki piły w ciąży. Obrazy MRI wykonywano między 22. a 36. tygodniem ciąży. W grupie kobiet pijących wykazano niższy wynik dojrzałości płodu (fTMS), to jednak nie wszystko.

- Największe zmiany odkryliśmy w obszarze skroniowym mózgu, w tym w bruździe górnej - opowiada dr Kasprian. - A wiadomo, że ten region ma ogromny wpływ na rozwój mowy u dzieci.

W tym wypadku dawka alkoholu nie miała znaczenia.

- Siedemnaście z 24 badanych przez nas matek piło alkohol stosunkowo rzadko, a średnie spożycie w grupie badawczej wynosiło mniej niż jeden drink tygodniowo - wyjaśnia dr Kienast. - I nawet przy takich ilościach ilości byliśmy w stanie wykryć znaczące zmiany w mózgach płodów na podstawie prenatalnego rezonansu magnetycznego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze